Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Příroda fandí skrytým chybám.

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

Většina firem snížila počty dohodářů

07.03.2024 Práci rozdělily zaměstnancům nebo najaly OSVČ. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory mezi 457 podniky s celkem desítkami tisíc zaměstnanců. Ke změnám u pracovních dohod vedly novelizace zákoníku práce a vládní konsolidační balíček. Práci takzvaných dohodářů zaměstnavatelé podle průzkumu nejčastěji přerozdělili mezi ostatní zaměstnance, najali osoby samostatně výdělečné činné nebo dohody převedli na zkrácené či plné pracovní úvazky. Najímají také více pracovníků v jiných smluvních vztazích, jako jsou například smlouvy o dílo, nebo využívají služeb pracovních agentur. Zhruba 30 procent zaměstnavatelů uvedlo, že v jejich firmách neměly vládní změny na zaměstnávání pracovníků na dohody vliv.
"Firmy na úpravy zareagovaly víceméně tak, jak avizovaly loni v létě s tím, že nakonec zaměstnaly méně pracovníků na IČO a na jiné typy smluv, než původně plánovaly. Reakce firem na změny u dohod byla proti jejich původním očekáváním mírnější i proto, že k dalším pro firmy nákladným a administrativně náročným úpravám má dojít až od letošního prvního července," uvedl viceprezident komory Tomáš Prouza.
Počty takzvaných dohodářů snižovaly nejvíce velké firmy nad 250 zaměstnanců. Zhruba 60 procent z velkých firem alespoň částečně jejich práci přerozdělilo mezi ostatní zaměstnance. Nejcitlivěji reagovaly firmy působící v osobních službách, ze kterých k žádným změnám v zaměstnávání na dohody nepřikročila pětina, zatímco v ostatních odvětvích je podíl vyšší. Zaměstnavatelé musí zaměstnancům na dohody nově rozvrhovat pracovní dobu alespoň tři dny předem. Dohodáři mají také nově nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendech a svátcích. Konsolidační balíček navíc letos od 1. července zavádí povinnost zaměstnavatelů ohlašovat dohodáře ČSSZ.
Vládní koalice by o úpravách dohod mohla jednat tento týden. Z jednání v expertní skupině vyplývá, že na smlouvu, kterou firma s dohodářem nahlásí ČSSZ jako první, by se dál mohla vztahovat současná pravidla. Pojistné by se z ní platilo v případě, že měsíční výdělek u této firmy přesáhne zhruba 10 tisíc korun, stejně jako je tomu dnes.
Podle dřívějších průzkumů komory práci na dohody poskytuje 93 procent zaměstnavatelů. Novým pravidlům se tak musí přizpůsobit přes 250 tisíc zaměstnavatelů. Firmy na dohody zaměstnávají hlavně studenty, seniory a matky na rodičovské.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Českou ekonomikou hýbou tropické teploty

07.08.2018 Letošní tropické teploty výrazně ovlivňují českou ekonomiku. Ukazují to čerstvá čísla Českého statistického úřadu. Průmyslová výroba v červnu zrychlila meziroční růst z květnových 1,4 procenta na 3,4 procenta. "K růstu tentokrát přispěla především energetika, strojírenství a výroba elektrických zařízení. Tradiční lídr celého průmyslu – výroba aut – si tentokrát připsal dvě procenta. Není to sice mnoho, avšak s ohledem na vytíženost, respektive rekordní produkci tohoto oboru jde vlastně o velmi dobré číslo," říká analytik ČSOB Petr Dufek.
Podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela se na růstu průmyslu nejvíce podepsala výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Horké červnové počasí podle něj letos donutilo Čechy zapnout klimatizace dříve. Vzhledem k současnému vývoji teplot bude tato položka podporovat průmysl i v prázdninových měsících. Hlavní ekonom ING Jakub Seidler za růstem průmyslu vliv počasí nevidí. „Průmyslová výroba částečně zrychlila vlivem dvouciferného růstu ve výrobě elektřiny, kde se projevila nízká srovnávací základna díky výpadkům ve výrobě jaderné elektrárny Temelín v minulém roce,“ vysvětluje. Dynamika tuzemského průmyslu od konce minulého roku zpomaluje, za první polovinu roku činil průměrný růst 2,8 procenta, zatímco za celý rok 2017 průmysl zrychlil o 6,5 procenta. "Uvedené zpomalení souvisí s vysokou srovnávací základnou minulého roku, omezenými kapacitami výrobců a zpomalováním váhově nejvýznamnější výroby automobilů," vysvětluje hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
(Zdroj: ihned.cz)

Česko se těší dobrým časům, lidé na ty horší ale nešetří

05.08.2018 Domácnosti v posledním období utrácejí rychleji, než o kolik rostou jejich příjmy, což vede mimo jiné k tomu, že obyvatelé méně šetří. Míra úspor činila v letošním prvním čtvrtletí 8,4 procenta, byla tak na nejnižší úrovni od roku 1999. ČTK to v tiskové zprávě sdělil Český statistický úřad (ČSÚ). Naproti tomu ale domácnosti více investují. Míra investic podle ČSÚ vzrostla v 1. čtvrtletí na 9,3 procenta a byla nejvyšší od konce roku 2010.
Očekávání domácností ohledně hospodářského vývoje jsou podle ČSÚ stále pozitivní. Úroveň původního maxima ukazatele o důvěře spotřebitelů v ekonomiku z roku 2006 byla překonána už na přelomu let 2015 a 2016. Od té doby důvěra sílí. Nízké obavy spotřebitelů z ekonomického vývoje potvrzuje zrychlení růstu spotřebních výdajů obyvatel. Domácnosti začaly víc utrácet už na začátku minulého roku. V letošním 1. čtvrtletí se spotřební výdaje na obyvatele reálně zvýšily ve srovnání s předchozím kvartálem o 5,5 procenta. Mimořádně silný byl i reálný přírůstek celkových peněžních a nepeněžních příjmů na obyvatele, když v porovnání s předchozím čtvrtletím činil 4,2 procenta.
(Zdroj: ihned.cz)

Počet podnikatelů v ČR přibývá

03.08.2018 V ČR v prvním pololetí přibylo 6500 podnikatelů, je to o čtyřicet procent více než loni. Zatímco za první pololetí podnikání ukončilo 24 698 lidí, nově začalo s podnikáním na své jméno 31 187 fyzických osob.
V letošním prvním pololetí v Česku přibylo 6492 podnikatelů, o 43 procent více než před rokem a nejvíce za poslední tři roky. Celkem v tomto období začalo podnikat 31 187 fyzických osob, zatímco podnikání ukončilo 24 698 lidí, vyplývá to z analýzy společnosti CRIF. Počet lidí, kteří začínají v první polovině roku podnikat na své jméno, se v posledních pěti letech s mírnými výkyvy stabilizoval na hranici 31 000 lidí. Počet fyzických osob, které se svým podnikáním v první polovině roku končí, se dlouhodobě pohybuje mezi 24 000 a 27 000. V prvním pololetí byl přitom počet ukončených podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby nejnižší od roku 2014, vysvětlila důvod vyššího přírůstku podnikatelů analytička CRIF Věra Kameníčková.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Česká ekonomika se poprvé v historii přehřívá nejvíce ze všech vyspělých zemí

02.08.2018 Poprvé v historii se česká ekonomika dostala do čela žebříčku nejvíce se přehřívajících zemí v rámci OECD, které sdružuje ekonomicky nejvyspělejší země světa. Podle posledních dat se ekonomika letos dostane téměř tři procenta nad stav, kde by ideálně měla být. Takto vychýlená byla naposledy před hospodářskou krizí, tehdy se ale řada zemí přehřívala ještě mnohem více.
Česko tak přeskočilo Island, který vévodil žebříčku ještě loni, nyní je druhý. Třetí pozici má Slovinsko, které by mělo dokonce příští rok ideální stav překročit o 4,5 procenta a vzít tak prvenství Česku, jehož vychýlení se sice ještě zvýší, ale už jen lehce nad tři procenta. Podobně si vede i největší český obchodní partner Německo, jehož ekonomika by měla žhnout stále více. Ideálním stavem ekonomové označují situaci, kdy je ekonomika na svém potenciálu, to znamená, že využívá své zdroje přiměřeně. Hlavními znaky přehřívání je vyluxovaný trh práce či rostoucí inflace.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Klaudie
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner