Většina firem snížila počty dohodářů
07.03.2024
Práci rozdělily zaměstnancům nebo najaly OSVČ. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory mezi 457 podniky s celkem desítkami tisíc zaměstnanců. Ke změnám u pracovních dohod vedly novelizace zákoníku práce a vládní konsolidační balíček. Práci takzvaných dohodářů zaměstnavatelé podle průzkumu nejčastěji přerozdělili mezi ostatní zaměstnance, najali osoby samostatně výdělečné činné nebo dohody převedli na zkrácené či plné pracovní úvazky. Najímají také více pracovníků v jiných smluvních vztazích, jako jsou například smlouvy o dílo, nebo využívají služeb pracovních agentur. Zhruba 30 procent zaměstnavatelů uvedlo, že v jejich firmách neměly vládní změny na zaměstnávání pracovníků na dohody vliv.
"Firmy na úpravy zareagovaly víceméně tak, jak avizovaly loni v létě s tím, že nakonec zaměstnaly méně pracovníků na IČO a na jiné typy smluv, než původně plánovaly. Reakce firem na změny u dohod byla proti jejich původním očekáváním mírnější i proto, že k dalším pro firmy nákladným a administrativně náročným úpravám má dojít až od letošního prvního července," uvedl viceprezident komory Tomáš Prouza.
Počty takzvaných dohodářů snižovaly nejvíce velké firmy nad 250 zaměstnanců. Zhruba 60 procent z velkých firem alespoň částečně jejich práci přerozdělilo mezi ostatní zaměstnance. Nejcitlivěji reagovaly firmy působící v osobních službách, ze kterých k žádným změnám v zaměstnávání na dohody nepřikročila pětina, zatímco v ostatních odvětvích je podíl vyšší. Zaměstnavatelé musí zaměstnancům na dohody nově rozvrhovat pracovní dobu alespoň tři dny předem. Dohodáři mají také nově nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendech a svátcích. Konsolidační balíček navíc letos od 1. července zavádí povinnost zaměstnavatelů ohlašovat dohodáře ČSSZ.
Vládní koalice by o úpravách dohod mohla jednat tento týden. Z jednání v expertní skupině vyplývá, že na smlouvu, kterou firma s dohodářem nahlásí ČSSZ jako první, by se dál mohla vztahovat současná pravidla. Pojistné by se z ní platilo v případě, že měsíční výdělek u této firmy přesáhne zhruba 10 tisíc korun, stejně jako je tomu dnes.
Podle dřívějších průzkumů komory práci na dohody poskytuje 93 procent zaměstnavatelů. Novým pravidlům se tak musí přizpůsobit přes 250 tisíc zaměstnavatelů. Firmy na dohody zaměstnávají hlavně studenty, seniory a matky na rodičovské.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V Česku chybí více než 10 tisíc řidičů
02.07.2018
Restaurace hlásí i několikadenní zpoždění dodávek piva, e-shopům zase nechodí včas zboží na sklady. V Česku podle personálních agentur chybí více než deset tisíc profesionálních řidičů a začíná to pociťovat stále více lidí.
Firmy mají častěji než dřív problém najít i šoféry, kteří by usedli za volant osobních aut. "Společně s našimi smluvními partnery jsme pro řidiče vytvořili takové finanční podmínky, díky nimž jich máme dostatek," popisuje jednu z možností řešení problému mluvčí Pivovarů Staropramen Pavel Barvík. Společnost zvýšila platy, aby zvládala zavážet pivo do restaurací. Profesionální dopravci si stěžují, že jsou v tíživé situaci, kterou jim ještě zkomplikuje nadcházející doba dovolených. "V době dovolených stačí, aby přepravní firmě několik řidičů onemocnělo, a může se rázem dostat do velkých komplikací," říká prezident sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Vladimír Starosta. Podle něj dokonce některé menší přepravní společnosti v Česku zvažují, že zcela ukončí své podnikání. "Když máte dvacet řidičů, pět si jich vezme dovolenou a šest onemocní, pak už je to pro vás opravdu těžké," vysvětluje. Tvrdí, že i pro velké dopravce je současná situace kritická. Například logistická společnost O.K. Trans Praha, jejímž je spolumajitelem, musela loni prodat zhruba padesátku kamionů, protože je neměl kdo řídit. Firma také musí odmítat nové zakázky.
Česká národní banka vytáhla proti slabé koruně, překvapivě zvýšila sazby
29.06.2018
Bankovní rada České národní banky ve středu jednomyslně rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. Základní úrokovou sazbu zvýšila o 0,25 procentního bodu na jedno procento. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 28. června. Klíčová sazba, za kterou si komerční banky ukládají u ČNB přebytečné peníze, byla na úrovni jednoho procenta naposledy v období mezi prosincem 2009 a květnem 2010.
Bankovní rada odhlasovala růst sazeb i přesto, že na jednání nebyl přítomen viceguvernér Mojmír Hampl, který se pro takový krok vyjadřoval v posledních týdnech ze všech členů ČNB nejhlasitěji. Důvodem nepřítomnosti byla účast na zasedání Banky pro mezinárodní platby v Basileji. "Dnes byla ta situace tak jasná, že nebyl důvod odkládat toto rozhodnutí," uvedl guvernér Jiří Rusnok. Zároveň Dodal, že na jednání nezazněl návrh na větší zvýšení sazeb. "Rozhodně nejsme v žádné urgentní situaci. Pohyby kurzu v malé otevřené ekonomice jsou zcela normální. Trend, který jsme nastolili, bude pokračovat, ale s jakou intenzitou je dnes těžké odhadovat. Necháváme tuto věc otevřenou na novou prognózu," uvedl dále guvernér. "Rozhodnutí bankovní rady ČNB šlo velmi pravděpodobně na vrub neposilující koruně ve srovnání s očekáváním ČNB a inflačním rizikům plynoucím z přehřátého trhu práce a silného růstu mezd," hodnotí analytik ING Jakub Seidler. Podle něj se nečeká citelnější posílení koruny. "Zvýšení sazeb na dnešním jednání ČNB dle konsenzu Bloomberg čekalo pouze 6 analytiků z 20," říká Seidler.
Firmy plánují v Česku investice za 65 miliard
27.06.2018
Více než 65 miliard korun plánují investovat v Česku zahraniční a tuzemské firmy. Každý třetí z celkem 106 investičních záměrů, které loni dojednala agentura CzechInvest, je high-tech projekt, tedy projekt vysoce technologicky orientovaný anebo navázaný na výzkumně-vývojové aktivity.
"Do Česka už nebudou přicházet noví investoři v takové míře, jak jsme tomu byli v minulosti zvyklí. Čistě výrobní aktivity, které nejsou příliš technologicky náročné, už nejsme schopni v takové míře absorbovat. Zároveň daleko víc stojíme o high-tech investice," uvedla generální ředitelka CzechInvestu Silvana Jirotková. K technologicky náročnějším a výzkumně-vývojovým investicím bude stát podle ní firmy motivovat výhodnějšími investičními pobídkami, které by měly začít platit příští rok. V 80 případech šlo o expanzi podniků, které v ČR již působí, nových investičních projektů do Česka zamířilo 26. Nejvíc zahraničních investičních záměrů přijde z Německa, a to v hodnotě 23,8 miliardy korun, dále ze Spojených států amerických (2,6 mld. korun) a Japonska (čtyři mld. korun). Nejvíc investičních projektů směřuje do Jihomoravského kraje, Ústeckého kraje a do středních Čech. Z oborů šlo nejvíce investic do kovodělného a kovozpracujícího průmyslu, výroby dopravních prostředků a IT a vývoje softwaru.
Novela občanského zákoníku od 1. července
25.06.2018
Cílem novely je přispět k lepšímu fungování národního trhu a vnitřního trhu EU v odvětví služeb cestovního ruchu a dosáhnout vysoké úrovně ochrany spotřebitele v tomto odvětví.
Změna občanského zákoníku upravuje náležitosti smlouvy o zájezdu, resp. potvrzení o zájezdu, odpovědnost pořadatele za nesprávné plnění smlouvy, storno podmínky, pomoc v nouzi, podmínky odstoupení od smlouvy, odpovědnost pořadatele, vady zájezdu, výši náhrady škody a slevy atd.