Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Zítra bude ještě horší než je dnes!

Hledáme analfabety na práci s přísně tajnými dokumenty. Zn..: Úřad vlády.

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

Většina firem snížila počty dohodářů

07.03.2024 Práci rozdělily zaměstnancům nebo najaly OSVČ. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory mezi 457 podniky s celkem desítkami tisíc zaměstnanců. Ke změnám u pracovních dohod vedly novelizace zákoníku práce a vládní konsolidační balíček. Práci takzvaných dohodářů zaměstnavatelé podle průzkumu nejčastěji přerozdělili mezi ostatní zaměstnance, najali osoby samostatně výdělečné činné nebo dohody převedli na zkrácené či plné pracovní úvazky. Najímají také více pracovníků v jiných smluvních vztazích, jako jsou například smlouvy o dílo, nebo využívají služeb pracovních agentur. Zhruba 30 procent zaměstnavatelů uvedlo, že v jejich firmách neměly vládní změny na zaměstnávání pracovníků na dohody vliv.
"Firmy na úpravy zareagovaly víceméně tak, jak avizovaly loni v létě s tím, že nakonec zaměstnaly méně pracovníků na IČO a na jiné typy smluv, než původně plánovaly. Reakce firem na změny u dohod byla proti jejich původním očekáváním mírnější i proto, že k dalším pro firmy nákladným a administrativně náročným úpravám má dojít až od letošního prvního července," uvedl viceprezident komory Tomáš Prouza.
Počty takzvaných dohodářů snižovaly nejvíce velké firmy nad 250 zaměstnanců. Zhruba 60 procent z velkých firem alespoň částečně jejich práci přerozdělilo mezi ostatní zaměstnance. Nejcitlivěji reagovaly firmy působící v osobních službách, ze kterých k žádným změnám v zaměstnávání na dohody nepřikročila pětina, zatímco v ostatních odvětvích je podíl vyšší. Zaměstnavatelé musí zaměstnancům na dohody nově rozvrhovat pracovní dobu alespoň tři dny předem. Dohodáři mají také nově nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendech a svátcích. Konsolidační balíček navíc letos od 1. července zavádí povinnost zaměstnavatelů ohlašovat dohodáře ČSSZ.
Vládní koalice by o úpravách dohod mohla jednat tento týden. Z jednání v expertní skupině vyplývá, že na smlouvu, kterou firma s dohodářem nahlásí ČSSZ jako první, by se dál mohla vztahovat současná pravidla. Pojistné by se z ní platilo v případě, že měsíční výdělek u této firmy přesáhne zhruba 10 tisíc korun, stejně jako je tomu dnes.
Podle dřívějších průzkumů komory práci na dohody poskytuje 93 procent zaměstnavatelů. Novým pravidlům se tak musí přizpůsobit přes 250 tisíc zaměstnavatelů. Firmy na dohody zaměstnávají hlavně studenty, seniory a matky na rodičovské.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Zájem o železnici roste

28.08.2019 Největší dopravce na tuzemské železnici má za sebou úspěšný půlrok. České dráhy během něj přepravily 91,6 milionu cestujících, meziročně o 2,5 procenta více.
íky tomu za prvních šest měsíců vydělaly celkem 441 milionů korun, o dvě třetiny více než za stejné období v loňském roce.
(Zdroj: ihned.cz)

Dluh obyvatel Česka meziročně stoupl o 149 miliard

26.08.2019 Celkový dluh obyvatel ČR činil ke konci prvního pololetí 2,38 bilionu korun, meziročně tak vzrostl o 148,7 miliardy korun. Nesplácený dluh naopak klesl o 5,5 miliardy na 31,4 miliardy korun. Počet lidí, kteří měli problém se splácením svých půjček na spotřebu, se meziročně snížil o 61 tisíc na 215 tisíc, vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
Počet lidí, kteří nesplácejí své půjčky určené primárně na spotřebu, se ve větší míře snižuje v posledních třech čtvrtletích. Na konci druhého čtvrtletí 2019 bylo těchto lidí o pětinu méně než o rok dříve a téměř o třetinu méně než před třemi lety, kdy byl jejich počet nejvyšší - 312 tisíc. Na konci června také dále klesal počet lidí, kteří nespláceli své dluhy z hypoték a stavebního spoření. Jejich počet se meziročně snížil o 18 procent a druhé čtvrtletí v řadě se držel pod 20 tisíci. Počet lidí, kteří nesplácejí své dluhy z hypoték a stavebního spoření, klesá na rozdíl od dluhů určených na spotřebu v posledních letech pravidelně, a to tempem 14 až 18 procent ročně. Jejich počet se během posledních tří let snížil o 42 procent. Své dluhy na bydlení nyní není schopno splácet pouze 1,7 procenta klientů, uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná. Nejrizikovějšími klienty jsou z pohledu nesplácení úvěrů na bydlení lidé do 24 let a starší 55 let.
(Zdroj: ihned.cz)

Hypotéky zlevňují již šestý měsíc v řadě

22.08.2019 Průměrná úroková sazba hypoték v červenci klesla na 2,68 procenta z červnových 2,76 procenta. Sazby klesly šestý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla.
Zájem o hypotéky ale klesá. V červenci bylo sjednáno 6615 hypoték, proti červnu o 504 hypoték méně. Objem činil 15,435 miliardy korun. V meziročním srovnání jsou letos počty nižší, ale objemy nepatrně vyšší. Letošní červenec kopíruje ten loňský s tím rozdílem, že před rokem byly hypotéky ještě levnější. Za letošních sedm měsíců bylo sjednáno celkem 43 489 hypoték za 99 miliard korun. Například v roce 2016 bylo v období leden až červenec sjednáno 62 881 hypoték téměř za 122 miliard korun. Důvodem poklesu zájmu o hypotéky jsou zpřísněné podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů i vysoké ceny nemovitostí, které zřejmě v dohledné době klesat nebudou. Hypotéky jsou tak nejlevnější od loňského října, komentoval čísla analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Nelze podle něj vyloučit to, že průměrná sazba hypoték do konce roku klesne pod 2,5 procenta. Kvůli zhoršení mezinárodní ekonomické situace totiž světově významné centrální banky snižují úrokové sazby či jiné uvolnění měnových podmínek signalizují. V Dánsku se už objevila hypotéka se záporným úročením, kdy klient úroky za hypotéku místo splácení inkasuje, podotkl.
(Zdroj: ihned.cz)

Růst cen výrobců zpomalil nejvíc od loňského května

20.08.2019 Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci zpomalily meziroční růst na 2,1 procenta z červnových 2,5 procenta. Zpomalil rovněž růst cen v zemědělství na 12,1 procenta a ve stavebnictví na 3,9 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky se zvýšily o 2,5 procenta, stejně jako v červnu. Uvedl to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
Vývoj cen v průmyslu ovlivnilo zejména zdražení elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o osm procent. Ceny potravin, nápojů a tabáku se zvýšily o čtyři procenta. Podražily také těžba, plastové a nekovové minerální výrobky nebo nábytek. Výrazně naopak zlevnil koks a rafinované ropné produkty. Klesly i ceny chemických látek a výrobků. Tempo růstu průmyslových cen bylo v červenci podle analytiků nižší, než očekával trh, a nejnižší od loňského května. Za zpomalením meziročního růstu průmyslových cen je zejména situace na trhu s ropou, shodli se.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Klaudie
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner