Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)

Většina firem snížila počty dohodářů

07.03.2024 Práci rozdělily zaměstnancům nebo najaly OSVČ. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory mezi 457 podniky s celkem desítkami tisíc zaměstnanců. Ke změnám u pracovních dohod vedly novelizace zákoníku práce a vládní konsolidační balíček. Práci takzvaných dohodářů zaměstnavatelé podle průzkumu nejčastěji přerozdělili mezi ostatní zaměstnance, najali osoby samostatně výdělečné činné nebo dohody převedli na zkrácené či plné pracovní úvazky. Najímají také více pracovníků v jiných smluvních vztazích, jako jsou například smlouvy o dílo, nebo využívají služeb pracovních agentur. Zhruba 30 procent zaměstnavatelů uvedlo, že v jejich firmách neměly vládní změny na zaměstnávání pracovníků na dohody vliv.
"Firmy na úpravy zareagovaly víceméně tak, jak avizovaly loni v létě s tím, že nakonec zaměstnaly méně pracovníků na IČO a na jiné typy smluv, než původně plánovaly. Reakce firem na změny u dohod byla proti jejich původním očekáváním mírnější i proto, že k dalším pro firmy nákladným a administrativně náročným úpravám má dojít až od letošního prvního července," uvedl viceprezident komory Tomáš Prouza.
Počty takzvaných dohodářů snižovaly nejvíce velké firmy nad 250 zaměstnanců. Zhruba 60 procent z velkých firem alespoň částečně jejich práci přerozdělilo mezi ostatní zaměstnance. Nejcitlivěji reagovaly firmy působící v osobních službách, ze kterých k žádným změnám v zaměstnávání na dohody nepřikročila pětina, zatímco v ostatních odvětvích je podíl vyšší. Zaměstnavatelé musí zaměstnancům na dohody nově rozvrhovat pracovní dobu alespoň tři dny předem. Dohodáři mají také nově nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendech a svátcích. Konsolidační balíček navíc letos od 1. července zavádí povinnost zaměstnavatelů ohlašovat dohodáře ČSSZ.
Vládní koalice by o úpravách dohod mohla jednat tento týden. Z jednání v expertní skupině vyplývá, že na smlouvu, kterou firma s dohodářem nahlásí ČSSZ jako první, by se dál mohla vztahovat současná pravidla. Pojistné by se z ní platilo v případě, že měsíční výdělek u této firmy přesáhne zhruba 10 tisíc korun, stejně jako je tomu dnes.
Podle dřívějších průzkumů komory práci na dohody poskytuje 93 procent zaměstnavatelů. Novým pravidlům se tak musí přizpůsobit přes 250 tisíc zaměstnavatelů. Firmy na dohody zaměstnávají hlavně studenty, seniory a matky na rodičovské.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

První česká banka ruší poplatek za platby v eurech

09.01.2019 Ostatní banky to dostanou brzy povinně. mBank od tohoto měsíce zrušila svým klientům v Česku poplatek za platby v eurech v rámci Evropské unie.
Až stokorunové částky, které svým bankám mnozí Češi stále za tyto platby platí, se však brzy stanou minulostí v celém Česku. Nejpozději od poloviny prosince letošního roku si totiž za ně české banky budou smět účtovat jen tolik jako za domácí platby. Omezení poplatků, kterému se kvůli podobnosti se zákazem mezistátních příplatků za telefonní volání v EU přezdívá "eurový roaming", může přijít ještě rychleji.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Česká ekonomika bude letos růst tempem 2,2 procenta

07.01.2019 Česká ekonomika bude v roce 2019 růst tempem 2,2 procenta. Kvůli pokračujícímu nedostatku lidí na trhu práce pak dál porostou mzdy o 6,5 procenta, a to stále rychleji než produktivita práce. Inflace se bude držet nad dvěma procenty a měnová politika centrální banky by měla být méně agresivní než loni. Vyplývá to z výhledu české ekonomiky v roce 2019, který sestavil tým ekonomů společnosti Deloitte.
"U nás i ve světě bude rok 2019 ve znamení postupujícího podzimu v hospodářském cyklu. Rozkolísanost na finančních trzích a obavy z geopolitických rizik budou živit obchodní války USA se světem, brexit, těžko udržitelné veřejné finance v Itálii, parlamentní volby v Řecku i volby do Evropského parlamentu," popsal největší rizika hlavní ekonom Deloitte David Marek. Globální ekonomika podle předpovědi Deloitte v roce 2019 zpomalí na růst čtyři procenta, v eurozóně pak na 1,8 procenta. V Česku pak očekávají její ekonomové zpomalení růstu HDP na 2,2 procenta. To se ale výrazně na trhu práce neprojeví. Nezaměstnanost zůstane nízká a růst mezd bude jen o něco pomalejší než loni. Rok 2019 bude čtvrtým v řadě, kdy mzdy porostou rychleji než produktivita práce.
(Zdroj: ihned.cz)

Na český pojišťovací trh míří technologické novinky

04.01.2019 Luciano Cirinà je v pojišťovnictví už téměř třicet let. Kariéru spojil se značkou Generali, koncem 80. let začínal v Německu, později pro největší italskou pojišťovnu úspěšně zreorganizoval byznys v Rakousku. Teď šéfuje v Praze holdingu, do kterého společnost sloučila třináct svých firem ve východní Evropě.
Zkušený manažer, do jehož kompetencí patří i Česká pojišťovna, říká, že se chytré technologie začínají prosazovat i v tuzemském pojišťovnictví. Využívají se hlavně pro práci s interními daty, pomáhají v call centrech, při zpracování pojistných událostí a u další administrativy. Pojišťovny se snaží nejen rušit papírování a nahrazovat ho elektronickými dokumenty a podpisy, ale začínají také využívat služby i technologie hlídající pojištěný majetek. "V Česku jsme začali s domácím monitoringem. Beru to jako velkou výzvu a velmi důležité téma pro budoucnost," říká Cirinà. Blíží se doba, kdy domácnosti budou běžně hlídané čidly, což pomůže předcházet haváriím nebo loupežím. U pojištění v průmyslu nebo zemědělství se už dnes využívají drony. Právě pojištění domácnosti se zapojenými čidly je podle odborníků v Česku zatím na začátku. Bankopojišťovací skupina ČSOB má například mobilní a webovou aplikaci NaDoma, pomocí které lze chytrou domácnost ovládat. Ale pojištění zatím v nabídce není, spíš jde o prostředek, jak komunitu lidí okolo chytrých domácností podchytit pro budoucnost.
(Zdroj: ihned.cz)

Výdaje na bydlení rostou, tempo zdražování ale zpomalilo

02.01.2019 Růst cen bytů sice v uplynulém roce zpomalil, pořád ale dosahoval vyšších jednotek procent a v některých lokalitách bylo tempo zdražování ještě vyšší. Silně to pociťují lidé z Brna a Prahy. Tedy měst, která tvoří podle počtu prodaných bytů více než dvě třetiny tuzemského trhu s bydlením.
Průměrná cena bytů inzerovaných developery v Praze v průběhu třetího čtvrtletí vycházela skoro na 103 tisíce korun za metr čtvereční. To je meziročně více než o 17 procent. A v říjnu průměrná nabídková cena novostaveb dále vzrostla. Podle poradenské firmy Deloitte už přesahuje 104 tisíce korun. Většina lidí si takové ceny už nemůže dovolit nebo za byt nechce dát tolik peněz. Kupuje se jich tedy méně. Od července do září prodali developeři v Praze něco přes tisícovku bytů, což byl nejhorší výsledek za posledních šest let. V roce 2017 prodali developeři v Praze 5500 bytů. Za loňský rok to bude podle odhadu developera Trigema kolem pěti tisíc. A méně transakcí se očekává i v ostatních krajských městech. To se týká především Brna. "Ve srovnání s rokem 2017 očekáváme celkový pokles prodejů novostaveb zhruba o třetinu, na 600 realizovaných prodejů," sdělil František Šudřich, obchodní ředitel brněnského developera Trikaya. Brněnský trh podle něj už dosáhl cenového stropu, který je podle Šudřicha 75 tisíc korun za metr čtvereční. To v případě nového bytu odpovídá průměrné ceně téměř pět milionů korun.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Klaudie
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner