Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

Hledáme analfabety na práci s přísně tajnými dokumenty. Zn..: Úřad vlády.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)

Většina firem snížila počty dohodářů

07.03.2024 Práci rozdělily zaměstnancům nebo najaly OSVČ. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory mezi 457 podniky s celkem desítkami tisíc zaměstnanců. Ke změnám u pracovních dohod vedly novelizace zákoníku práce a vládní konsolidační balíček. Práci takzvaných dohodářů zaměstnavatelé podle průzkumu nejčastěji přerozdělili mezi ostatní zaměstnance, najali osoby samostatně výdělečné činné nebo dohody převedli na zkrácené či plné pracovní úvazky. Najímají také více pracovníků v jiných smluvních vztazích, jako jsou například smlouvy o dílo, nebo využívají služeb pracovních agentur. Zhruba 30 procent zaměstnavatelů uvedlo, že v jejich firmách neměly vládní změny na zaměstnávání pracovníků na dohody vliv.
"Firmy na úpravy zareagovaly víceméně tak, jak avizovaly loni v létě s tím, že nakonec zaměstnaly méně pracovníků na IČO a na jiné typy smluv, než původně plánovaly. Reakce firem na změny u dohod byla proti jejich původním očekáváním mírnější i proto, že k dalším pro firmy nákladným a administrativně náročným úpravám má dojít až od letošního prvního července," uvedl viceprezident komory Tomáš Prouza.
Počty takzvaných dohodářů snižovaly nejvíce velké firmy nad 250 zaměstnanců. Zhruba 60 procent z velkých firem alespoň částečně jejich práci přerozdělilo mezi ostatní zaměstnance. Nejcitlivěji reagovaly firmy působící v osobních službách, ze kterých k žádným změnám v zaměstnávání na dohody nepřikročila pětina, zatímco v ostatních odvětvích je podíl vyšší. Zaměstnavatelé musí zaměstnancům na dohody nově rozvrhovat pracovní dobu alespoň tři dny předem. Dohodáři mají také nově nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendech a svátcích. Konsolidační balíček navíc letos od 1. července zavádí povinnost zaměstnavatelů ohlašovat dohodáře ČSSZ.
Vládní koalice by o úpravách dohod mohla jednat tento týden. Z jednání v expertní skupině vyplývá, že na smlouvu, kterou firma s dohodářem nahlásí ČSSZ jako první, by se dál mohla vztahovat současná pravidla. Pojistné by se z ní platilo v případě, že měsíční výdělek u této firmy přesáhne zhruba 10 tisíc korun, stejně jako je tomu dnes.
Podle dřívějších průzkumů komory práci na dohody poskytuje 93 procent zaměstnavatelů. Novým pravidlům se tak musí přizpůsobit přes 250 tisíc zaměstnavatelů. Firmy na dohody zaměstnávají hlavně studenty, seniory a matky na rodičovské.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Cirkulární ekonomika je obrovskou příležitostí

26.10.2018 Velkou šancí pro české firmy i veřejnost je cirkulární ekonomika. Podle americké poradenské společnosti McKinsey & Company by Evropská unie mohla díky oběhovému hospodářství uspořit do roku 2030 téměř dva biliony eur ročně. Evropský parlament zase odhaduje, že by za stejné období mohly vzniknout až dva miliony nových pracovních míst. Pro rozvoj cirkulární ekonomiky v Česku je důležitá změna vnímání a také pochopení, že se nejedná o překážku vlastního byznysu, ale naopak o příležitost, shodli se panelisté diskuse Hospodářských novin.
Strategie oběhové ekonomiky je součástí trvale udržitelného rozvoje, stejně jako třeba recyklace či sdílená ekonomika. Zjednodušeně řečeno se tento koncept zaměřuje na to, aby budoucím generacím zůstaly současné zdroje. Pomoci by mohl mimo jiné i se suchem, jaké letos v létě postihlo Česko. "Jedním z jeho důvodů je špatné hospodaření se zemědělskou půdou. Vracíme do ní velmi málo organické hmoty a schopnost půdy vázat vodu se poté velmi snižuje," popsala Soňa Jonášová, zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky. Podle účastníků debaty je třeba se podívat, jak se pracovalo se zdroji a s odpady v minulosti. Množství zdrojů a surovin je omezené, a společnost se proto musí naučit, jak s nimi neplýtvat. "Když se chceme učit nové věci, měli bychom číst ve starých knihách. Stejné je to i s cirkulární ekonomikou. Ta se snaží zpomalit systém, kde vzniká velké množství odpadů, a co nejvíce jich vrátit zpět do výroby," řekla Jonášová.
(Zdroj: ihned.cz)

Zavedení systému jednotných jízdenek

25.10.2018 Systém jednotné jízdenky na vlaky bude stát 254 milionů korun. Vedle jednotných jízdenek návrh zákona počítá s otevřením tuzemského železničního trhu dopravcům, kteří dosud nemají v Česku své sídlo. Nově jim bude stačit sídlo v některé ze zemí Evropské unie.
Zavedení systému jednotných jízdenek na železnici a jeho pětiletý provoz budou stát 254 milionů korun. Systém jednotného tarifu budou muset využívat všichni dopravci, kteří jezdí na základě objednávek státu a krajů. Vyplývá to z novely zákona o drahách, kterou ve středu projedná vláda. Novela zároveň umožní na tuzemský železniční trh vstup zahraničních dopravců, aniž by museli mít v Česku sídlo.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Češi kupují přes polovinu zboží ve slevě

25.10.2018 Častěji sahají po značkách potravin vyrobených na objednávku obchodních řetězců nebo těch, které vznikají v rámci jejich vlastní výroby.
Zároveň se stále ve velké míře ženou za zbožím ve slevách. V promocích se prodalo ve druhém čtvrtletí celkem 55 procent zboží.
(Zdroj: zpravy.idnes.cz)

České firmy se upínají k pracovníkům z Východu

24.10.2018 Tuzemské stavební firmy či výrobní podniky se ve velké míře opírají o zahraniční pracovníky. Lidi, kterých je nyní na českém trhu práce dlouhodobě nedostatek, české společnosti přetahují ze Slovenska, Ukrajiny, Polska nebo Rumunska či Bulharska. Aktuální data Eurostatu ovšem ukazují, že zvláště pro pracovníky z východu Balkánu může Česko ztrácet na atraktivitě.
Zmiňovaná statistika udává meziroční růst nákladů na práci, které vydávají soukromí zaměstnavatelé. Hlavní náklad pro ně představují mzdy − ty ovšem v případě zemí z východu Evropy či Pobaltí rostou ve srovnání s Českem mnohem více. V Česku, které má v rámci Evropské unie dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost (v září činila podle úřadů práce tři procenta), byl růst nákladů práce až šestý největší ze zemí osmadvacítky. Nejvíce náklady na práci meziročně vzrostly v Rumunsku, a to téměř o 16 procent. V případě balkánské země to neznamená, že by ve výši mezd dohnala Česko. Stále tam dosahuje necelé poloviny průměrné částky vyplácené v tuzemsku. Zatímco ale průměrná česká mzda byla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o osm procent vyšší, ta rumunská rostla o 11 procent. Díky tomu mají Rumuni větší motivaci zůstávat doma a nevydávat se za prací třeba právě do Česka.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Klaudie
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner