Český akciový index PX letos klesl o devět procent
01.01.2019
České akcie letos klesly podle indexu PX o devět procent, index končí rok na 986 bodech. Pražská burza propadla hlavně v prosinci. Vyplývá to z pátečních výsledků burzy. Mezi nejziskovější patřily akcie Avastu a ČEZ. Největší propad zaznamenaly akcie CME. Loni stouply akcie o 17 procent, předloni ztratily podle PX čtyři procenta.
Na nejvyšších úrovních se domácí akcie obchodovaly na začátku roku, průběžné zisky postupně vyprchávaly a v závěru roku se index PX propadl do výrazného záporu. Prosincový propad domácích akcií souvisel s výprodeji na globálních trzích, kde panovala nervozita ohledně dalšího vývoje obchodních sporů mezi USA a Čínou, nejistota spojená s brexitem a v obecné rovině se zpomalujícím růstem globální ekonomiky. Při zohlednění dividend byly domácí akcie ve ztrátě zhruba čtyři procenta, uvedl analytik Fio Banky David Brzek. "Pražská burza v letošním roce ztratila okolo devíti procent, což lze považovat za poměrně výrazný pokles. Na druhou stranu souhrnný index evropských burz (Stoxx Europe 600) odepisuje v letošním roce okolo 14 procent," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Pražská burza tedy svou výkonností překonala výkonnost evropských burz, dodal. Nejlépe se v letošním roce dařilo akciím softwarové firmy Avast, které se od svého květnového debutu na londýnské burze zhodnotily o 28 procent. Pozitivní výkonnost odráží podle Pfeilera rostoucí zájem investorů o perspektivní odvětví kyberbezpečnosti. Nejhlouběji v záporném teritoriu skončila mediální skupina CME, jejíž akcie ztratily 38 procent hodnoty. Za takto slabou výkonností stojí zejména stagnace hospodářských výsledků a nevyplacení dividendy v roce 2018.
Pohonné hmoty v Česku už sedmý týden zlevňují
29.12.2018
Pohonné hmoty v Česku sedmý týden zlevňují. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla proti minulé středě o 19 haléřů na 31,95 koruny za litr. Nafta zlevnila o 12 haléřů na 32,54 Kč/l. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Loni po Vánocích byly pohonné hmoty lacinější, třeba nafta se prodávala téměř o tři koruny levněji.
Cena benzinu se letos po Vánocích dostala na úroveň poloviny letošního května, nafta se za podobnou cenu jako nyní prodávala naposledy v září. Loni po Vánocích řidiči tankovali benzin o 1,22 koruny levněji, a naftu dokonce o 2,69 Kč levněji. Od začátku letošního listopadu je nafta dražší než benzin, což čeští řidiči pamatují naposledy z března 2015. Cenový rozdíl postupně narůstá, před týdnem činil 52 haléřů, tentokrát je to 59 haléřů. Nejdražší paliva z celého Česka zůstávají nadále v Praze, kde za benzin řidiči zaplatí v průměru 33,01 koruny za litr a za naftu 33,30 koruny za litr. Naopak nejlevněji vyjdou pohonné hmoty v Jihočeském kraji. Tamní čerpací stanice prodávají benzin v průměru za 31,05 Kč za litr. Diesel tam lze pořídit za 31,67 Kč, což jsou spolu s Ústeckým krajem jediné dva regiony s cenou nafty pod 32 korun. Ve třech krajích přitom cena nafty začíná na 33 korunách. Kromě Prahy jde o Vysočinu a Olomoucký kraj.
Co se mění v roce 2019? Novinky Ministerstva práce a sociálních věcí
27.12.2018
Stejně jako v předchozích letech přinese i rok 2019 v oblasti práce a sociálních věcí řadu změn. Od ledna dojde k historicky druhému nejvyššímu navýšení minimální mzdy od roku 1991, kdy byla zavedena. Velkým úspěchem je navýšení příspěvku na péči pro osoby ve III. a IV. stupni závislosti na pomoci jiné osoby. Schválené změny se pozitivně odrazí mimo jiné také na výši důchodů nebo na náhradách zaměstnancům za pracovní úrazy a nemoci z povolání.
VYŠŠÍ DŮCHODY
Od 1. ledna 2019 se zvyšuje základní výměra všech důchodů, a to ze současných 9 % na 10 % průměrné mzdy (u důchodů přiznaných před 1. 1. 2019 bude náležet zvýšená základní výměra od splátky důchodu splatné v lednu 2019). Dojde tak ke zvýšení životní úrovně všech příjemců důchodů, protože všechny vyplácené i nově přiznané důchody budou zvýšeny o 1 % průměrné mzdy, což se výrazněji projeví u nižších důchodů, u kterých základní výměra tvoří větší část důchodu.
VYŠŠÍ MINIMÁLNÍ MZDA
Od 1. ledna 2019 se zvyšuje minimální mzda, a to z 12 200 Kč na 13 350 Kč za měsíc. Minimální hodinová mzda vzroste ze 73,20 Kč na 79,80 Kč. Jedná se o druhé nejvýraznější nominální navýšení od zavedení minimální mzdy v roce 1991.
POJIŠTĚNÍ OSOB SAMOSTATNĚ VÝDĚLEČNĚ ČINNÝCH (OSVČ)
Od 1. ledna 2019 se u OSVČ mění splatnost záloh na důchodové pojištění a pojistného na nemocenské pojištění. Dosud musela OSVČ zaplatit zálohu a pojistné ve lhůtě 20 dnů následujícího kalendářního měsíce; při jejím nedodržení musela platit z dluhu na zálohách penále. Při nezaplacení pojistného v této 20denní lhůtě jí nemocenské pojištění zaniklo. Musela se znovu přihlásit, pokud si přála být nadále nemocensky pojištěná; nárok na nemocenské jí vznikl až po 3 měsících trvání účasti na nemocenském pojištění.
POJISTNÉ NA SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ
Nejvýznamnější změny:
• částka průměrné mzdy pro účely pojistného je 32 699 Kč,
• maximální vyměřovací základ pro placení pojistného činí 1 569 552 Kč,
• rozhodná částka (daňový základ) zakládající účast na důchodovém pojištění OSVČ, která vykonává vedlejší činnost, je 78 476 Kč ročně,
• minimální měsíční základ pro placení záloh na pojistné pro OSVČ vykonávající hlavní činnost je 8 175 Kč – z toho minimální záloha na pojistné činí 2 388 Kč,
• minimální měsíční vyměřovací základ pro OSVČ vykonávající vedlejší výdělečnou činnost je 3 270 Kč – z toho minimální záloha na pojistné činí 955 Kč.
NEMOCENSKÉ POJIŠTĚNÍ
S účinností od 1. ledna 2019 se zvyšuje rozhodný příjem pro účast na nemocenském pojištění z částky 2 500 Kč na částku 3 000 Kč. Redukční hranice pro výpočet dávek nemocenského pojištění se zvyšují v 1. redukční hranici na částku 1 090 Kč, ve 2. redukční hranici na částku 1 635 Kč a ve 3. redukční hranici na částku 3 270 Kč.
ELEKTRONICKÁ NESCHOPENKA
Počínaje 1. lednem 2019 dochází na základě stávajícího znění zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, a jeho následných úprav k elektronizaci dočasných pracovních neschopností.
NAVÝŠENÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU
Podle návrhu, který MPSV předložilo vládě, na úpravu zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, by mělo dojít k navýšení rodičovského příspěvku na celkovou částku 300 000 Kč (450 000 Kč při péči o dvojčata či vícerčata). Účinnost uvedeného opatření se navrhuje od 1. ledna 2020.
ZVÝŠENÍ PŘÍSPĚVKU NA PÉČI VE III. A IV. STUPNI MÍRY ZÁVISLOSTI
Schválením senátní novely zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, dojde v roce 2019 ke zvýšení příspěvku na péči ve IV. stupni závislosti (úplná závislost) na 19 200 Kč u osob (shodně dospělých i dětí) nevyužívajících pobytové sociální služby. V souvislosti s tímto zvýšením dochází od 1. července 2019 také ke zvýšení příspěvku na péči ve III. stupni závislosti o 4 000 Kč u osob nevyužívajících pobytové sociální služby, u dospělých to je na 12 800 Kč, u dětí na 13 900 Kč.
PLATY VE VEŘEJNÝCH SLUŽBÁCH A SPRÁVĚ A STÁTNÍ SLUŽBĚ
Od 1. ledna 2019 vzrostou platové tarify většiny zaměstnanců ve veřejných službách a správě a ve státní službě o 5 %, platové tarify zdravotnických nelékařských pracovníků, sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách se zvýší o 7 % a pedagogických pracovníků o 10 %. U lékařů, zubních lékařů, lékařů orgánu sociálního zabezpečení a ochrany veřejného zdraví se platové tarify zvýší nerovnoměrně, a to od 11. do 13. platové třídy o 7 % a od 14. do 16. platové třídy o 2 %.
ZVÝŠENÍ NÁHRAD ZA PRACOVNÍ ÚRAZ A NEMOC Z POVOLÁNÍ
Od 1. ledna 2019 budou o 3,4 procenta navýšeny náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a náhrady nákladů na výživu pozůstalých.
LÉKAŘSKÁ POSUDKOVÁ SLUŽBA
Díky novele zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, dojde v oblasti lékařské posudkové služby ke dvěma hlavním změnám.
První spočívá ve vynětí lékařů působících v lékařské posudkové službě ze státní služby a jejich převod do režimu zákoníku práce. Tato změna neovlivní jejich posudkovou činnost, odstraní však věkové omezení a umožní pružnější sjednávání pracovněprávních vztahů. Druhou hlavní změnou je zapojení smluvních lékařů. To dodá celému procesu posuzování větší flexibilitu, jelikož tito lékaři budou moci pracovat na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Návrh zákona byl v listopadu 2018 postoupen k jednání Senátu, projednávání tisku je zařazeno na program schůze Senátu, která začíná 19. prosince 2018.
POMOC V HMOTNÉ NOUZI
Poslanecká sněmovna přijala změnu zákona č. 111/2006 Sb., o dávkách pomoci v hmotné nouzi ve znění navrženém Senátem. Senioři nad 70 let, invalidé, osoby závislé na pomoci druhé osoby či klienti v pobytových sociálních službách a další zranitelné osoby už nebudou dostávat část příspěvku v poukázkách.
SYSTEMIZACE MPSV
Od 1. ledna 2019 se v resortu Ministerstva práce a sociálních věcí zruší 117 míst hrazených ze státního rozpočtu a 24 míst hrazených z rozpočtu EU. Systemizace přinese zefektivnění fungování resortu a snížení objemu prostředků na platy.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)