Ztráty PPF z odchodu z Ruska po invazi dosáhly stovek milionů eur
24.06.2023
Náklady skupiny PPF související s odchodem z Ruska po invazi na Ukrajinu dosáhly stovek milionů eur. Nebýt toho, skupina loni měla vyšší zisk než před pandemií covid-19, řekl novinářům ředitel PPF Jiří Šmejc, který stojí v čele skupiny jeden rok. PPF vykázala za loňský rok čistý zisk 140 milionů eur (asi 3,36 miliardy Kč), o 49 procent méně než o rok dříve. Aktiva skupiny loni klesla o 5,5 procenta na 39,9 miliardy eur (960 miliard Kč).
"Výsledek odráží sílu a odolnost skupiny. Naštěstí jsme byli dobře diverzifikovaní, což nás ochránilo před geopoliticky složitou situací," uvedl Šmejc. Odchod z Ruska byla podle něj jednoznačně správná věc. "Jsou základní principy, které jsou důležitější, než jestli vyděláte o pár korun víc nebo míň. Dobré bylo, že se jsme to udělali rychle," dodal.
Jak upozornil, investiční strategie bude orientovaná do oborů, kterým PPF rozumí, tedy do telekomunikací, médií, finančních služeb a e-commerce. Strategie PPF spočívá také v tom, aby PPF získala místo v orgánech společností, do nichž investuje. "DNA PPF se nemění, chceme zásadně ovlivňovat dění ve firmách, které dlouhodobě vlastníme," upozornil.
Zvažovaných investičních příležitostí je nyní podle něj více. "Čekal jsem ale, že se situace do ceny aktiv propíše více, než se to stalo," poznamenal. PPF podle něj nyní sleduje televizní a bankovní odvětví. "Je to o tom, kam se ceny aktiv nyní vydají," dodal s tím, že PPF zvýšila počet analytiků, právníků či investičních ředitelů. Nyní ročně hodnotí PPF kolem 50 investičních nápadů.
Během posledních 18 měsíců se PPF soustředila na byznysová partnerství i akvizice především v Evropě. Výsledkem je vstup do ProSiebenSat.1 Media, německé mediální společnosti, a polského InPostu, provozovatele evropské sítě samoobslužných výdejních boxů a logistických center pro e-commerce. Také investici do InPostu hodnotí Šmejc jako potvrzení vstupu na trhy západní Evropy, protože firma působí kromě Polska i ve Velké Británii či Francii.
B
(Zdroj: moneymag.cz/)
Do Uberu se chystá investovat deset miliard dolarů konsorcium v čele se SoftBank
13.11.2017
Konsorcium v čele s japonskou skupinou SoftBank Group a s americkou Dragoneer Investment Group hodlá investovat miliardy dolarů do americké alternativní taxislužby Uber Technologies. Bez dalších podrobností to uvádí nedělní prohlášení obou společností. Podle zdrojů agentury Reuters jde o sumu kolem deseti miliard dolarů (přes 219 miliard korun).
Konsorcium hodlá do nových akcií Uberu investovat zhruba jednu miliardu dolarů a od stávajících investorů koupit akcie až za devět miliard dolarů. Dohoda zahrnuje i změny ve vedení firmy. Uber je nyní ceněn na 68,5 miliardy dolarů (1,5 bilionu korun) a z tohoto ohodnocení bude také vycházet cena nových akcií. Cena sekundárního odkupu od nynějších akcionářů má být nižší. Dlouho očekávaná transakce byla zveřejněna už v říjnu, ale byla odložena kvůli právnímu sporu mezi investorem Benchmark Capital a spoluzakladatelem Uberu Travisem Kalanickem, který byl v červnu donucen odejít z funkce generálního ředitele. Benchmark Kalanicka vinila, že loni zadržoval řadu stěžejních informací získaných z představenstva, jakož i z úmyslu udržet si moc ve firmě i po rezignaci. Kalanick, který je stále jedním z největších akcionářů Uberu, v neděli dospěl se společností Benchmark ke konsensu. Investici tak dali zelenou.
Inflace ukrajuje Čechům rychle úspory
10.11.2017
Nejrychlejší růst cen za poslední roky začíná výrazně ujídat úspory lidí i firem. Inflace už se podle nejčerstvějších údajů za říjen vyhoupla ke třem procentům, úrokové sazby u bankovních účtů ale nerostou a zůstávají blízko nule. A to i poté, co Česká národní banka začala v létě zvyšovat hlavní sazbu, od níž se odvíjí úročení účtů u komerčních bank.
Za rozevírající se nůžky mezi rostoucí inflací a stagnujícími úrokovými sazbami může to, že Češi mají v bankách naspořenou rekordní sumu peněz. Lidem i firmám leží na účtech rekordních 3,8 bilionu korun. Banky tedy mají peněz přebytek a nepotřebují získávat nové, což jinak dělají právě atraktivními úroky. "Banky mají nejvyšší vklady v historii. Jejich motivace lákat pomocí vyšších sazeb další peníze není vysoká," potvrzuje například Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Na výrazný růst cen, který znehodnocuje úspory nejvíce od začátku finanční krize v roce 2008, už ale lidé i firmy začínají reagovat. Než aby nechávali peníze prodělávat na běžných či termínovaných účtech, kde je úročení hluboko pod mírou inflace, hledají jiné způsoby, jak s nimi naložit. Stále populárnější je především investování do nejrůznějších fondů. Ty podle míry investorského rizika nabízejí různé výnosy, v některých případech dokonce i dvouciferné. Například v podílových fondech měli Češi na konci prvního pololetí 456 miliard korun. To je o pětinu víc než před rokem a půl.
ČNB zvýšila sazby, obává se rychlého růstu cen
07.11.2017
Bankovní rada ČNB letos podruhé zvýšila úrokové sazby. To se odrazí i na výši sazeb na mezibankovním trhu, od kterých se odvíjí ceny úvěrů.
ČNB tak reaguje na rychlý růst tuzemské ekonomiky spojený s přehříváním trhu práce a nemovitostí a růst spotřebitelských cen. Doba nulových úroků v Česku definitivně skončila. Bankovní rada České národní banky potvrdila očekávání ekonomů a na svém zasedání přistoupila letos již k druhému zvýšení úrokových sazeb. Klíčová, takzvaná dvoutýdenní repo sazba vzrostla o čtvrt procentního bodu na 0,5 procenta. Rozhodnutí bylo jednomyslné, pro hlasovalo všech sedm členů bankovní rady.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zahraniční obchod skončil v přebytku 20 miliard
07.11.2017
Vývoz tradičně táhnou auta. Zahraniční obchod Česka skončil v září v přebytku 20,2 miliardy korun, meziročně tak byl o 800 milionů korun vyšší.
Kladně se na tom podepsal zejména obchod s auty, stroji a elektrickými zařízeními. Zlepšil se i výsledek obchodování s koksem a rafinovanými ropnými produkty. Naopak negativní vliv na celkovou bilanci mělo prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem o 3,7 miliardy korun a s kovy o 2,4 miliardy.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)