Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákoník

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)

Česko dostalo z evropských fondů za posledních 9 let 1,2 bilionu korun

28.03.2024 Mezi lety 2014 až 2023 Česká republika obdržela od Evropské unie 1,2 bilionu korun. Vedle těchto dotací Česko získalo také podporu ze Strukturálních fondů a z Fondu soudržnosti, dále dotace pro zemědělství v rámci prvního a druhého pilíře a rovněž dotace z Nástroje pro obnovu a oživení. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF, a jež čerpala data z portálu DotaceEU. Nejvíce se na čerpání dotací z programů EU v daném období podílely územní samosprávy, přes pětinu objemu získaly obchodní společnosti.
Největší objem podpory z EU Česko dostalo v roce 2017, a to téměř pětinu částky za celé období. Druhý v pořadí byl rok 2016 s 16procentním podílem, rok 2018 se na celkové částce podílel 15 procenty. Nejméně peněz z operačních programů připlynulo v roce 2023 a 2014. Tyto dva roky se na celkové částce podílely každý méně než procentem.
Podle analýzy Praha získala 16 procent dotací, tedy nejvíce ze všech regionů. V Jihomoravském kraji to bylo 13 procent a po 11 procentech bylo rozděleno mezi Středočeský a Jihomoravský kraj. Na tyto čtyři kraje připadla více než polovina dotací z programů EU. Karlovarský kraj se podílel dvěma procenty a Liberecký kraj čtyřmi procenty. Na poslední čtyři kraje v pořadí připadl dohromady stejný podíl jako na Prahu.
CRIF pro přehlednější srovnání rozdělení dotací z programů EU mezi kraje vyloučil dotace pro ministerstva a další orgány ústřední státní správy a jejich příspěvkové organizace, protože mají sídlo převážně v Praze a její postavení v rámci krajů tak zkreslují. Společnost mezi ně dále řadila také Správu železnic a státní fondy...
B
(Zdroj: aktualne.cz)

Německá průmyslová produkce nečekaně klesla

06.04.2018 Německá průmyslová produkce vykázala největší propad za více než dva roky a to o 1,6 procenta.
rodukce německého průmyslu v únoru nečekaně klesla a vykázala největší propad za více než dva roky. Oznámilo to ministerstvo průmyslu, které tento vývoj přičítá rostoucí hrozbě protekcionismu. Produkce klesla o 1,6 procenta, zatímco analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali vzestup o 0,3 procenta.
(Zdroj: ihned.cz)

Česko by po přijetí eura nemuselo platit v případě bankrotu Řecka

03.04.2018 Hrozba, že by Češi jednou mohli zaplatit za případný bankrot Řecka, je jedním z hlavních argumentů odpůrců zavedení eura. Pokud by Česko vstoupilo do eurozóny, podle současných pravidel by automaticky převzalo i část záruk za záchranné půjčky, které státy s eurem Řecku poskytly. Babišova vláda se rozhodla, že se to pokusí změnit. Podle zjištění HN hodlá vyjednat, aby Česku z případného řeckého bankrotu žádné riziko nehrozilo. A chce spojit síly s dalšími zeměmi, jež eurem zatím také neplatí.
Fakt, že by Češi mohli hypoteticky doplácet na Řeky, zmiňují v Česku nejen zásadní odpůrci eura, ale i prezident Miloš Zeman, který je jinak jeho zastáncem. Je to i nejčastější argument proti společné evropské měně, jejž používá premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Když Babiš letos v Bruselu navštívil předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, snahu zbavit se záruk za Řecko měl zapsanou mezi několika tématy, jež s ním chtěl probrat. "Vstup do eurozóny by tak byl pro Česko jednodušší," stojí v Babišových podkladech pro schůzku, které mají HN k dispozici. Kdyby Česko přijalo euro, muselo by ručit za půjčky, jež Řecku poskytl záchranný fond eurozóny Evropský stabilizační mechanismus (ESM), nazývaný taky euroval. A pokud by Řekové přestali splácet, Čechy by to stálo až 22 miliard korun.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropské dotace pro zemědělce zřejmě klesnou

31.03.2018 Už za necelé tři měsíce představí Evropská komise plán, jak po roce 2020 rozdělovat peníze zemědělcům. Jde o hodně peněz – na společnou zemědělskou politiku jde téměř 40 procent celého rozpočtu EU. Objem dotací se však zemědělcům v budoucnu zřejmě sníží.
Jedním z důvodů je odchod Velké Británie, která patří k největším přispěvatelům do unijního rozpočtu. Před zemědělstvím navíc dostávají přednost jiné výdaje. "Větší zájmy jsou na financování jiných politik než je zemědělství, především obrany a řešení migrace," řekl na středečním jednání zemědělského výboru sněmovny náměstek ministerstva zemědělství Pavel Sekáč. Členové výboru proto vyzvali vládu, aby se v Bruselu snažila vyjednat udržení stejného rozpočtu zemědělské politiky i za dva roky. Výraznou změnou pravděpodobně projde také systém, jakým budou stovky miliard eur z Bruselu rozdělovány. Velké zemědělské podniky zřejmě dostanou méně peněz, polepší si naopak malí farmáři. To se nelíbí Česku, které má jedny z největších farem v unii.
(Zdroj: ihned.cz)

Z evropských peněz financovalo 40 procent veřejných investic

28.03.2018 Díky evropským dotacím se mnohdy podaří uskutečnit nápady, které by jinak zůstaly na dně šuplíku. Z evropských peněz, které může Česko čerpat od roku 2014, získalo podporu už téměř 140 tisíc projektů. Cestu k financím však komplikuje spletitá síť pravidel a dojít k cíli vyžaduje stovky hodin příprav.
Řada podniků i veřejných organizací proto svou žádost o dotační podporu raději předem vzdá, než by studovala složité podmínky a platila drahé částky za pomoc s vypracováním potřebné dokumentace. Martina Křížková je ředitelkou poradenské společnosti Euro Managers a v oboru dotačního poradenství působí už 15 let. Také podle ní jsou pravidla pro rozdělování evropských dotací rok od roku komplikovanější. Příčinou je příliš velké množství úředníků, kteří se na tvorbě pravidel podílejí, ale uniká jim základní princip, na kterém byly dotace vybudovány. "Vzniká složitá síť, která jde proti smyslu toho, co chceme. Měli bychom se raději navrátit k základním pravidlům, podle kterých rozdělování dotací fungovalo na začátku," myslí si Křížková.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Stanislav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner