Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

(Murphyho zrnká II)

Česko dostalo z evropských fondů za posledních 9 let 1,2 bilionu korun

28.03.2024 Mezi lety 2014 až 2023 Česká republika obdržela od Evropské unie 1,2 bilionu korun. Vedle těchto dotací Česko získalo také podporu ze Strukturálních fondů a z Fondu soudržnosti, dále dotace pro zemědělství v rámci prvního a druhého pilíře a rovněž dotace z Nástroje pro obnovu a oživení. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF, a jež čerpala data z portálu DotaceEU. Nejvíce se na čerpání dotací z programů EU v daném období podílely územní samosprávy, přes pětinu objemu získaly obchodní společnosti.
Největší objem podpory z EU Česko dostalo v roce 2017, a to téměř pětinu částky za celé období. Druhý v pořadí byl rok 2016 s 16procentním podílem, rok 2018 se na celkové částce podílel 15 procenty. Nejméně peněz z operačních programů připlynulo v roce 2023 a 2014. Tyto dva roky se na celkové částce podílely každý méně než procentem.
Podle analýzy Praha získala 16 procent dotací, tedy nejvíce ze všech regionů. V Jihomoravském kraji to bylo 13 procent a po 11 procentech bylo rozděleno mezi Středočeský a Jihomoravský kraj. Na tyto čtyři kraje připadla více než polovina dotací z programů EU. Karlovarský kraj se podílel dvěma procenty a Liberecký kraj čtyřmi procenty. Na poslední čtyři kraje v pořadí připadl dohromady stejný podíl jako na Prahu.
CRIF pro přehlednější srovnání rozdělení dotací z programů EU mezi kraje vyloučil dotace pro ministerstva a další orgány ústřední státní správy a jejich příspěvkové organizace, protože mají sídlo převážně v Praze a její postavení v rámci krajů tak zkreslují. Společnost mezi ně dále řadila také Správu železnic a státní fondy...
B
(Zdroj: aktualne.cz)

Nezaměstnanost mladých v EU roste, nejhůře je na tom Itálie

18.08.2016 Více než šestina mladých lidí v Evropské unii ve věku 20 až 24 let nemá práci, přestože už dokončila studium nebo jinou profesní přípravu. Během deseti let se podíl těchto nezaměstnaných zvýšil z 16,3 na 17,3 procenta z celkového počtu obyvatel v tomto věku.
Nejhorší je situace v Itálii, kde bez studia či práce zůstává téměř třetina (31,1 procenta) lidí ve věku 20 až 24 let. Více než jeden člověk z pěti je ve stejné situaci také v Řecku, Rumunsku, Bulharsku, Španělsku a na Kypru. Naopak nejlépe jsou na tom Nizozemsko (7,2 procenta), Lucembursko, Dánsko, Německo a Švédsko.
zdroj: ihned.cz

Německé RWE klesl v pololetí provozní zisk o sedm procent

11.08.2016 Provozní zisk německé energetické skupiny RWE klesl v prvním pololetí o sedm procent na 1,88 miliardy eur (50,8 miliardy korun), a zaostal tak za odhady. Oznámila to ve čtvrtek společnost, která působí rovněž v České republice. Pokles zisku vysvětluje nečekanými ztrátami v obchodní divizi, kterou si ponechá, až zdravou část svého podnikání upíše na podzim na burze.
Analytici v anketě Reuters očekávali, že provozní zisk za prvních šest měsíců dosáhne v průměru 2,03 miliardy eur. RWE je druhým největším energetickým koncernem v Německu za tamní energetickou jedničkou E.ON. Ten ve středu oznámil, že se v prvním pololetí propadl do ztráty 3,03 miliardy eur, zejména kvůli rozsáhlým odpisům souvisejícím s elektrárenskou divizí Uniper, která by měla příští měsíc vstoupit na burzu. RWE, E.ON a další německé energetické podniky se potýkají s propadem velkoobchodních cen elektrické energie, s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii a s masivní podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.V České republice je RWE největším hráčem na trhu s plynem. Firma v tuzemsku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu koncových zákazníků.
zdroj: ihned.cz

Spotřebitelské ceny v eurozóně se překvapivě vrátily k růstu

30.06.2016 Spotřebitelské ceny v eurozóně se v červnu podle prvního rychlého odhadu vrátily k růstu, když v předchozích čtyřech měsících klesaly nebo stagnovaly. Meziroční inflace činila 0,1 procenta. V květnu se ceny meziročně snížily o 0,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat.
Výsledky překonaly očekávání analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří v průměru očekávali, že inflace zůstane na nule. Ceny energií sice v červnu klesly, avšak tempo jejich poklesu výrazně zpomalilo. Ceny služeb, potravin, alkoholu a tabáku a neenergetického průmyslové zboží rostly. Nejvyšší růst zaznamenaly ceny v sektoru služeb, který je největším sektorem ekonomiky eurozóny, a to o 1,1 procenta. Jádrová inflace, která nezahrnuje nejvíce nestabilní ceny nezpracovaných potravin a energií, činila stejně jako v květnu 0,8 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku inflace zrychlila na 0,9 procenta z 0,8 procenta v květnu.
zdroj: ihned.cz

Světový obchod se zbraněmi nikdy nerostl tak jako nyní

14.06.2016 Výnos u desetiletých dluhopisů německé vlády se v úterý poprvé v historii spolkové republiky dostal do záporného pásma. Výnos tlačí dolů silná poptávka po těchto dluhopisech, která je podle obchodníků důsledkem nejistoty před blížícím se referendem o setrvání Británie v Evropské unii.
Dluhopisy německé vlády jsou považovány za jednu z nejbezpečnějších investic na světě. Výnos u německých dluhopisů s desetiletou splatností klesl až na minus 0,004 procenta. To znamená, že investoři namísto získání úroku v podstatě za vlastnictví dluhopisů zaplatí poplatek, napsala agentura DPA. Podle hlavního ekonoma firmy Dekabank Ulricha Katera k poptávce po německých dluhopisech přispívá rovněž mimořádně uvolněná měnová politika předních centrálních bank. Evropská centrální banka (ECB) v rámci boje proti nízké inflaci zavedla záporné depozitní sazby a spustila nákupy státních i firemních dluhopisů. Obavy z odchodu Británie z EU, tedy takzvaného brexitu, nyní tlačí dolů rovněž ceny evropských akcií. Panevropský akciový index FTSEurofirst 300 se na začátku úterního obchodování propadl zhruba o procento na nové tříměsíční minimum. Index tak vykazuje pokles již pátým dnem za sebou.
zdroj: ihned.cz
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Ctibor
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner