Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)

Česko má zpoždění se zavedením EU pravidel ochrany autorských práv

21.05.2022 Téměř tři roky uplynuly od chvíle, kdy vstoupila v platnost evropská směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu (směrnice DSM – Digital Single Market) a s ní i kontroverzní článek číslo 17. Podle něj mají být poskytovatelé služeb pro online sdílení přísněji odpovědní za obsah vytvořený uživateli. Přísnější standard odpovědnosti vytváří de facto povinnost používat automatické rozpoznávání a filtry obsahu pro velké online služby, typicky YouTube.
Obávaný článek 17 umožňuje poskytovateli vyhnout se odpovědnosti za obsah, který na jeho platformu nahráli uživatelé bez souhlasu autora. Poskytovatel však musí prokázat, že vynaložil veškeré úsilí k získání souhlasu, aby se chráněná díla vůbec nedostala do online prostředí. Zároveň musí uplatnit princip „notice and take down“, tedy jakmile se dozví o odůvodněném porušování práv k autorskému dílu (nebo jiným předmětům ochrany), musí k němu znemožnit přístup a stáhnout ho ze svého webu.
V
(Zdroj: ihned.cz)

Unie prosadila konec arbitráží

11.02.2019 Evropská unie ruší nejpoužívanější nástroj pro ochranu zahraničních investic. Jsou to speciální smlouvy, kterými se řídí takzvané investiční arbitráže − spory, ve kterých firma sídlící v jednom státu EU žaluje jinou zemi unie kvůli poškození svých investic. Nově tyto nástroje v rámci EU už investory neochrání − napříště se firmy budou muset spoléhat na evropské zákony.
Změna se dotkne i sporů, které jsou ještě v běhu. Podle expertů tak roste naděje, že Česko nebude muset platit nic z asi devíti miliard korun, o které ho v rámci Evropy investoři nyní žalují. Nyní je proti státu v běhu osm sporů o ochranu investic. Mezi ty hlavní patří arbitráž přibližně o tři mi­liardy korun se skupinou investorů do solárních elektráren. Spor zahájili v roce 2013 a tvrdí, že Česko je diskriminovalo například dodatečnou daní z výnosů jejich elektráren. Dalšími investory, kteří se domáhají kompenzace, jsou firmy českoněmeckého podnikatele Václava Fischera nebo podnikatel Josef Šťáva v kauze Diag Human. Spory o ochranu investic se dosud řídily dvoustrannými dohodami, ve kterých se státy zavázaly, že nedopustí, aby investorské projekty byly znehodnoceny zásahem vládních politiků či úředníků. V 90. letech, kdy Česko přecházelo na tržní hospodářství, uzavřel stát takových smluv desítky. Chtěl tím nalákat investory jistotou, že se v případných sporech nebudou muset spoléhat jen na české zákony a soudy.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropa versus technologičtí giganti

08.02.2019 Americký technologický gigant Apple se dohodl s francouzskými úřady na doplacení daně za minulých deset let. Uvedla to firma v úterním prohlášení, částku však nezveřejnila. Podle francouzských médií doplatí firma na daních 500 milionů eur (12,8 miliardy korun). Podle francouzského časopisu L'Express Apple uzavřel tajnou dohodu o urovnání v prosinci.
Francie letos zavádí vlastní daň týkající se velkých internetových a technologických firem, jako Google a Apple. Francie také tlačí na zavedení celoevropské daně na největší digitální a softwarové firmy, která by zajistila, že tito giganti platí ze svých obrovských operací v Evropě odpovídající daně. Nízké daně, které tyto giganty platí v EU, jsou již delší dobu trnem v oku mnoha evropských zemích. Velcí američtí technologičtí giganti často nemají v Evropě žádné sídlo a nemohou být tedy na kontinentu daněny, nebo podnikají v těch evropských zemích, kde je výhodný daňový režim. Země EU se však zatím neshodly na tom, jak tento problém řešit. Úřadům ve Francii se nelíbilo, že Apple v uplynulých deseti letech zaplatil v zemi pouze velmi nízké daně, přestože prodeje skupiny v Evropě prudce rostly, zejména díky přístrojům iPhone. Apple využíval praktiku, která mu umožňuje převádět zisky do Irska, kde jsou daně výrazně nižší. Před rokem se francouzský daňový úřad dohodl na doplacení daní s americkým internetovým obchodech Amazon. Ten souhlasil, že za roky 2006 až 2010 doplatí 202 milionů eur.
(Zdroj: aktualne.cz)

Evropa láká fintech firmy na inovační huby

06.02.2019 Podpora technologických inovací je v Evropské unii na vzestupu. Členské státy se novátorským firmám snaží usnadnit komunikaci s centrálními bankami a dalšími dohledovými orgány a vysvětlovat tradičně složitou regulaci. Chtějí si tak zajistit co největší podíl na rychle rostoucím a celosvětově perspektivním odvětví.
Usnadnit komunikaci novátorských firem s centrálními bankami mají takzvané inovační huby. Ty už fungují ve 21 z 28 zemí Evropské unie. Pětice států pak podle společné zprávy evropských dohledových orgánů zavedla i "vyšší" formu podpory − takzvané regulatorní sandboxy. Jde o chráněný prostor, v němž společnosti zaměřené na finanční technologie testují své produkty a služby pod dohledem regulátora. Start-upy díky tomu mohou vyzkoušet novinky ještě dřív, než k tomu získají potřebnou licenci. Centrálním bankám to zase pomáhá lépe pochopit inovace a s nimi spojená rizika pro finanční trh. Česká republika podobné nástroje na podporu inovací zatím nemá. A to je podle České fintech asociace i zástupců tradičního bankovního odvětví chyba. Hrozí totiž, že se inovátoři Česku vyhnou a zakotví v jiných zemích, které jsou novinkám ve finančním sektoru více nakloněny. To by byla pro Česko velká ztráta. Fintech odvětví, propojující finanční trh s moderními technologiemi, v posledních letech rychle roste. V roce 2017 dosáhly investice do této oblasti celosvětově 40 miliard dolarů. Loni tuto metu překonaly už v pololetí. Tržní kapitalizace americké společnosti PayPal, která bývá považována za jednu z prvních a nejvýznamnějších fintech firem světa, v roce 2018 přesáhla 100 miliard dolarů.
(Zdroj: ihned.cz)

Zálohy na PET lahve?

04.02.2019 Případné zavedení zálohové systému na PET lahve by podle předsedy maloobchodního družstva CBA Romana Mazáka zvýšilo ekologickou zátěž, ohrozilo fungování vesnických prodejen a výrazně zdražilo zboží v těchto vratných obalech.
"Z pohledu ekologie se jedná o špatné řešení," řekl dnes ČTK Mazák. Družstvo CBA sdružuje téměř tisíc obchodů po celém Česku. Zálohování PET lahví se snaží prosadit skupina Zálohujme, tvořená zástupci Institutu cirkulární ekonomiky, Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické a Karlovarských minerální vod.
(Zdroj: eurozpravy.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Zikmund
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner