Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Nic netrvá věčně. Ale to neznamená, že se to nemůže opakovat. Proto nevyskakujte a nejásejte od radosti, že se něco skončilo. Mohla by vám chybět pára právě když to vypukne nanovo.

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)

Co přináší dohoda EU–Mercosur?

12.12.2024 Obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickým společenstvím Mercosur se dojednávala čtvrt století. Teď se zdá, že by mohla být ve finálové rovince. Záležet ale bude na tom, jestli se podaří přesvědčit evropské farmáře, kteří se bojí levnější konkurence, a hlavně vlády jejich zemí. Jazýčkem na vahách bude Itálie. Pakt mezi Evropskou unií a Mercosurem (Brazílie, Argentina, Uruguay, Paraguay, Bolívie) má spojit trhy 780 milionů lidí, což by z něj dělalo největší obchodní dohodu na světě.
Dohoda sníží cla na sýry a další mléčné výrobky, víno, lihoviny a čokoládu z EU. Země Mercosuru zároveň úplně zruší cla na více než 90 % dovozu z unie, včetně 35% cla na automobily a cel na součástky, stroje, chemikálie a léčiva. Evropské firmy by také měly získat lepší přístup ke kritickým materiálům jako nikl, měď, hliník, titan a lithium, které EU potřebuje na zelenou transformaci a v současnosti je musí získávat z Ruska a Číny.
EU na oplátku postupně sníží cla na zemědělské, průmyslové a další zboží dovážené ze zemí Mercosuru. Součástí dohody jsou například také investice 1,8 miliardy eur v rámci programu Global Gateway, který má v nové komisi na starosti Čech Jozef Síkela. Tyto peníze mají latinskoamerickému regionu pomoct se zelenou a digitální transformací.
Nejde ale jen o obchod, EU chce díky paktu také šířit své principy a hodnoty. V průběhu dlouhých let jednání s latinskoamerickými partnery se charakter dohody značně proměnil. Evropská komise, která jménem EU vyjednávala, teď slibuje, že nejde o běžnou obchodní dohodu, ale o komplexní dokument, který obsahuje různé environmentální a zemědělské záruky.
Obě strany se mimo jiné zavázaly k tomu, že budou dodržovat Pařížskou dohodu o klimatu z roku 2015. Pakt údajně obsahuje také právně vymahatelný závazek zastavit odlesňování od roku 2030. Dosud v tomto směru existovaly pouze politické deklarace.
Řada zemí a sektorů ale zmíněným zárukám nevěří. Francouzská vláda a Národní shromáždění, stejně jako velká část místní občanské společnosti a zemědělců, jsou proti dohodě. Polsko a Rakousko jsou také proti, zatímco Nizozemsko a Itálie mají výhrady. Největší kritika přichází ze zemědělského sektoru. Evropští farmáři se bojí hlavně dovozu levného jihoamerického hovězího a kuřecího masa nebo banánů.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

ECB podrží sazby na stejné úrovni nejméně do konce léta

25.01.2019 Evropská centrální banka (ECB), která je zodpovědná za měnovou politiku v eurozóně, bude nadále podporovat ekonomický růst nulovými a zápornými sazbami. Čtvrteční zasedání Rady guvernérů dle očekávání ponechalo základní úrokové míry na nule, resp. na úrovni minus 0,4 procenta. ECB rovněž zopakovala své předchozí prohlášení, že sazby zůstanou beze změny přinejmenším do konce léta letošního roku.
Možnost, že ke zvýšení sazeb dojde ještě letos, ECB ponechala v prohlášení i přesto, že poslední ekonomická data ukazují na zpomalování evropského hospodářství. Ve čtvrtek zveřejněné údaje společnosti Markit dokonce ukázaly, že podnikatelská nálada v eurozóně měřená indexem nákupních manažerů (PMI) se dostala na nejnižší úroveň od července 2013.
(Zdroj: ihned.cz)

Google pohrozil Evropě, že daň ze zobrazovaných článků ohrozí malé vydavatele

23.01.2019 Google se tvrdě postavil vůči navrženým evropským pravidlům ochrany autorských práv na internetu. Podle právě projednávané unijní směrnice by měly vyhledávače, jako je právě Google nebo Seznam.cz, stejně jako sociální sítě typu Facebook či Twitter platit médiím za zveřejňování úryvků jejich článků na svých stránkách. Pokud by ale Evropská unie ustanovení přezdívané "daň z odkazu" nakonec schválila, hrozí Evropě od Googlu odveta.
"Pokud bychom mediálním vydavatelům měli platit licenční poplatky za zveřejňování úryvků jejich článků, museli bychom si vybírat mezi těmi, kterým z nich zaplatíme, a kterým ne," řekl v rozhovoru pro HN Richard Gingras, viceprezident Google News, tedy části firmy, která se zabývá zobrazováním článků v tomto americkém vyhledávači. "Přijetí směrnice v současné podobě by znamenalo podstatné omezení počtu vydavatelů, s nimiž budeme do budoucna spolupracovat," dodal Gingras. Podle něj by Google poplatky hradil spíše větším vydavatelstvím se silnější vyjednávací pozicí, na což by pak doplácela menší média, jejichž články by se pak v americkém vyhledávači přestaly zobrazovat. Podobně se již dříve vyjádřil i šéf a majitel českého vyhledávače Seznam.cz Ivo Lukačovič. "Pokud bude i jen titulek článku chráněný autorským právem, nebudou ve vyhledávačích žádné odkazy na stránky médií," napsal Lukačovič na Twitter a dodal, že pokud se budou chtít média do vyhledávání znovu dostat, budou si muset zaplatit reklamu.
(Zdroj: ihned.cz)

Ceny domů a bytů v Česku rostou oproti průměru EU dvakrát rychleji

21.01.2019 Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8,7 procenta. Ze zemí Evropské unie byl čtvrtý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V celé EU se ceny zvýšily o 4,3 procenta.
V porovnání s druhým čtvrtletím vzrostly v Česku ceny nemovitostí o 2,4 procenta. Ve druhém čtvrtletí byl v Česku meziroční růst cen nemovitostí v rámci EU sedmý nejvyšší. Nejvíce vzrostly ceny domů a bytů ve třetím čtvrtletí ve Slovinsku (o 15,1 procenta), více než desetiprocentním tempem stouply také v Nizozemsku (o 10,2 procenta). Snížily se pouze ve Švédsku (o 2,1 procenta) a Itálii (o 0,8 procenta).
(Zdroj: ihned.cz)

Inflace v eurozóně v prosinci zpomalila na 1,6 procenta

18.01.2019 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v prosinci zpomalilo na 1,6 procenta z listopadových 1,9 procenta. Potvrdila to ve čtvrtek konečná zpráva Eurostatu. Zpráva komplikuje plány Evropské centrální banky (ECB) na letošní případné zvýšení základní úrokové sazby, napsala agentura Reuters. Cílem ECB je míra inflace těsně pod dvěma procenty. Inflační hladina se ale už nějakou dobu nachází hluboko pod touto úrovní, v prosinci byla nejníže za osm měsíců.
Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií a která je pro měnovou politiku ECB zásadní, zůstala v prosinci na 1,1 procenta. Eurostat tedy i v tomto případě potvrdil svůj dřívější údaj a zároveň odhady analytiků. Zvyšování cen zbrzdilo především prudké zpomalení růstu cen energie. Ty v prosinci meziročně stouply jen o 5,4 procenta, zatímco ještě v listopadu zdražovaly o 9,1 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem pak ceny energií dokonce klesly o 3,2 procenta.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Monika
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner