Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Příroda fandí skrytým chybám.

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)

Co přináší dohoda EU–Mercosur?

12.12.2024 Obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickým společenstvím Mercosur se dojednávala čtvrt století. Teď se zdá, že by mohla být ve finálové rovince. Záležet ale bude na tom, jestli se podaří přesvědčit evropské farmáře, kteří se bojí levnější konkurence, a hlavně vlády jejich zemí. Jazýčkem na vahách bude Itálie. Pakt mezi Evropskou unií a Mercosurem (Brazílie, Argentina, Uruguay, Paraguay, Bolívie) má spojit trhy 780 milionů lidí, což by z něj dělalo největší obchodní dohodu na světě.
Dohoda sníží cla na sýry a další mléčné výrobky, víno, lihoviny a čokoládu z EU. Země Mercosuru zároveň úplně zruší cla na více než 90 % dovozu z unie, včetně 35% cla na automobily a cel na součástky, stroje, chemikálie a léčiva. Evropské firmy by také měly získat lepší přístup ke kritickým materiálům jako nikl, měď, hliník, titan a lithium, které EU potřebuje na zelenou transformaci a v současnosti je musí získávat z Ruska a Číny.
EU na oplátku postupně sníží cla na zemědělské, průmyslové a další zboží dovážené ze zemí Mercosuru. Součástí dohody jsou například také investice 1,8 miliardy eur v rámci programu Global Gateway, který má v nové komisi na starosti Čech Jozef Síkela. Tyto peníze mají latinskoamerickému regionu pomoct se zelenou a digitální transformací.
Nejde ale jen o obchod, EU chce díky paktu také šířit své principy a hodnoty. V průběhu dlouhých let jednání s latinskoamerickými partnery se charakter dohody značně proměnil. Evropská komise, která jménem EU vyjednávala, teď slibuje, že nejde o běžnou obchodní dohodu, ale o komplexní dokument, který obsahuje různé environmentální a zemědělské záruky.
Obě strany se mimo jiné zavázaly k tomu, že budou dodržovat Pařížskou dohodu o klimatu z roku 2015. Pakt údajně obsahuje také právně vymahatelný závazek zastavit odlesňování od roku 2030. Dosud v tomto směru existovaly pouze politické deklarace.
Řada zemí a sektorů ale zmíněným zárukám nevěří. Francouzská vláda a Národní shromáždění, stejně jako velká část místní občanské společnosti a zemědělců, jsou proti dohodě. Polsko a Rakousko jsou také proti, zatímco Nizozemsko a Itálie mají výhrady. Největší kritika přichází ze zemědělského sektoru. Evropští farmáři se bojí hlavně dovozu levného jihoamerického hovězího a kuřecího masa nebo banánů.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Banky chtějí z Londýna do Frankfurtu přesunout aktiva v hodnotě 283 miliard dolarů

13.11.2018 Obavy z tvrdého brexitu rostou, britská libra i společná evropská měna vůči dolaru během pondělí výrazně ztrácely. Agentura Bloomberg navíc uvádí, že hlavní americké investiční banky plánují z Londýna odsunout přibližně 283 miliard dolarů do německého Frankfurtu.
Konečný objem odsunutých aktiv se může změnit v závislosti na výsledcích vyjednávání o plánovaném odchodu Velké Británie z Evropské unie v březnu 2019. Bankovní instituce se snaží na brexit připravit, stále však nejsou známé klíčové aspekty vyjednávání. Problém by mohl nastat v případě tzv. tvrdého brexitu, kdy by Británie z evropského bloku vystoupila okamžitě a bez uzavření dohody o podmínkách odchodu. Pokud bankám nezůstanou dosavadní práva v rámci trhu EU, jakýkoli finanční přesun bude velmi znatelný. V posledních dnech probíhají jednání zástupců vlád 27 zemí Evropské unie. Šéf vyjednávacího týmu Michel Barnier dal už dříve najevo, že je domluveno přes 90 procent textu "rozvodové dohody", která se týká mimo jiné přechodného období do konce roku 2020, finančního vyrovnání britských závazků vůči EU či potřeby zachovat po brexitu práva občanů jiných zemí EU v Británii na stejné úrovni jako nyní. Evropská sedmadvacítka preferuje uzavření dohody a spořádané britské vystoupení z EU oproti tvrdému brexitu. Obavy z toho, že nakonec k domluvě nedojde jsou ale stále značné a nervozita je viditelná i na trzích.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropa bude chránit evropské hranolky

12.11.2018 Belgie může počítat s podporou Evropské komise ve sporu o cla, která na dovoz jejích hranolek uvalila jihoamerická Kolumbie. Po dnešním jednání ministrů zemí EU odpovědných za otázky mezinárodního obchodu to potvrdila komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. O pomoc EU v pátek na bruselské schůzce žádal belgický ministr zahraničí Didier Reynders.
"O této věci jsme dnes mluvili a Evropa bude chránit evropské hranolky," zdůraznila komisařka. Spor se podle ní fakticky vleče už několik let a ani skoro dvě desítky jednání s kolumbijskou stranou nepřinesly výsledky. Kolumbie na počátku listopadu uvalila cla na dovoz zmrazených hranolek z Belgie, Německa a Nizozemska s odůvodněním, že jde o antidumpingové opatření, které má chránit tamní zemědělce. "Pro nás je to skutečný problém a je pro nás zásadní, abychom našli nějaké řešení," zdůraznil belgický ministr Reynders. "Měli jsme ke kolumbijské straně velmi pozitivní přístup a snažili se věc vyřešit, naše schůzky ale dosud žádný efekt nepřinesly," poznamenal. Belgie podle něj obecně exportuje mnoho zemědělských výrobků a hranolky, které mají v zemi dlouhou tradici a loni se staly součástí světového dědictví UNESCO, jsou pro její výrobce důležité. "Vyvážíme je do celého světa. Je to významné hlavně pro mnoho malých a středních firem, také proto je podpora komise důležitá," vysvětlil Reynders.
(Zdroj: ihned.cz)

Největší ekonomice EU se zatím ještě daří, ubývá jí ale objednávek

09.11.2018 Německo, největší obchodní partner Česka, má vrchol své hospodářské konjunktury za sebou. V prognózách viditelně ubývá optimismus a v nejvyšších firemních patrech sílí nejistota vyvolaná hlavně obchodními konflikty ve světě a odchodem Velké Británie, klíčového německého partnera, z EU.
Zvolna se rýsující obrat k horšímu je nejvíce patrný v německém průmyslu, který je stejně jako český výrazně zaměřen na vývoz. Manažeři v tomto sektoru hodnotí současnou situaci nejhůř od března 2017, uvádí v říjnové zprávě mnichovský Ústav pro hospodářský výzkum (IFO).
(Zdroj: ihned.cz)

Evropská investiční banka poskytne Česku úvěr 11,5 miliardy

08.11.2018 Česko bude v letech 2019 až 2025 čerpat na modernizaci železnic úvěr ve výši 11,5 miliardy korun od Evropské investiční banky (EIB). Na středečním jednání to schválila vláda, informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Peníze chce stát investovat do rozšíření osmi úseků železničních koridorů. Skutečná výše vyčerpaných peněz se bude odvíjet od reálných nákladů na stavby. Dalších 11,5 miliardy korun poskytne na projekt stát a téměř miliardu budou tvořit peníze z evropských fondů.
Modernizace by se měla zaměřit na rozšíření některých úseků. Konkrétně jde o úseky Velim–Poříčany, Choceň–Uhersko, Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí, Adamov–Blansko, Brno-Maloměřice – Adamov, Lipník nad Bečvou – Drahotuše, Polom – Suchdol nad Odrou a Dětmarovice – Petrovice u Karviné – státní hranice s Polskem. Podpora byla schválena zatím jen pro úseky Velim–Poříčany a Dětmarovice – Petrovice u Karviné – státní hranice s Polskem, jejichž příprava je podle ministerstva nejdále. Podpora dalších úseků bude podle úřadu záviset na podmínkách grantu. Ministerstvo dopravy chce pomocí úvěrů z EIB nahradit ubývající zdroje peněz na investice do dopravní infrastruktury. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) v dubnu uzavřel se zástupci EIB memorandum o spolupráci, díky kterému by mělo Česko na dopravní projekty získat celkem až 100 miliard korun. Výstavba dopravní infrastruktury je v současnosti vedle národních zdrojů částečně financována také z Operačního programu doprava (OPD) a Connecting Europe Facility (CEF).
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Zbyšek
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner