Cena bitcoinu zlomila další rekord
Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se ve středu vyšplhala na rekordních více než 109 481 dolarů (zhruba 2,4 milionu korun).
Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

Nic netrvá věčně. Ale to neznamená, že se to nemůže opakovat. Proto nevyskakujte a nejásejte od radosti, že se něco skončilo. Mohla by vám chybět pára právě když to vypukne nanovo.

Příroda fandí skrytým chybám.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)

Co přináší dohoda EU–Mercosur?

12.12.2024 Obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickým společenstvím Mercosur se dojednávala čtvrt století. Teď se zdá, že by mohla být ve finálové rovince. Záležet ale bude na tom, jestli se podaří přesvědčit evropské farmáře, kteří se bojí levnější konkurence, a hlavně vlády jejich zemí. Jazýčkem na vahách bude Itálie. Pakt mezi Evropskou unií a Mercosurem (Brazílie, Argentina, Uruguay, Paraguay, Bolívie) má spojit trhy 780 milionů lidí, což by z něj dělalo největší obchodní dohodu na světě.
Dohoda sníží cla na sýry a další mléčné výrobky, víno, lihoviny a čokoládu z EU. Země Mercosuru zároveň úplně zruší cla na více než 90 % dovozu z unie, včetně 35% cla na automobily a cel na součástky, stroje, chemikálie a léčiva. Evropské firmy by také měly získat lepší přístup ke kritickým materiálům jako nikl, měď, hliník, titan a lithium, které EU potřebuje na zelenou transformaci a v současnosti je musí získávat z Ruska a Číny.
EU na oplátku postupně sníží cla na zemědělské, průmyslové a další zboží dovážené ze zemí Mercosuru. Součástí dohody jsou například také investice 1,8 miliardy eur v rámci programu Global Gateway, který má v nové komisi na starosti Čech Jozef Síkela. Tyto peníze mají latinskoamerickému regionu pomoct se zelenou a digitální transformací.
Nejde ale jen o obchod, EU chce díky paktu také šířit své principy a hodnoty. V průběhu dlouhých let jednání s latinskoamerickými partnery se charakter dohody značně proměnil. Evropská komise, která jménem EU vyjednávala, teď slibuje, že nejde o běžnou obchodní dohodu, ale o komplexní dokument, který obsahuje různé environmentální a zemědělské záruky.
Obě strany se mimo jiné zavázaly k tomu, že budou dodržovat Pařížskou dohodu o klimatu z roku 2015. Pakt údajně obsahuje také právně vymahatelný závazek zastavit odlesňování od roku 2030. Dosud v tomto směru existovaly pouze politické deklarace.
Řada zemí a sektorů ale zmíněným zárukám nevěří. Francouzská vláda a Národní shromáždění, stejně jako velká část místní občanské společnosti a zemědělců, jsou proti dohodě. Polsko a Rakousko jsou také proti, zatímco Nizozemsko a Itálie mají výhrady. Největší kritika přichází ze zemědělského sektoru. Evropští farmáři se bojí hlavně dovozu levného jihoamerického hovězího a kuřecího masa nebo banánů.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Pokud Trump omezí dovoz aut, zavede EU cla na léky a uhlí

20.07.2018 Evropská unie by mohla zavést cla na uhlí, léky a chemické výrobky ze Spojených států. K opatření by přistoupila, pokud americký prezident Donald Trump zavede omezení na dovoz evropských aut do USA. Ve čtvrtek o tom informoval německý list WirtschaftsWoche. Evropská komise (EK) předpokládá, že opatření by se dotklo dovozu zboží v celkové hodnotě 8,5 miliardy eur, tedy zhruba 220 miliard korun.
"Členské státy rozhodnou o další strategii příští týden podle toho, jak dopadne návštěva šéfa EK Jeana-Clauda Junckera," sdělil německému týdeníku nejmenovaný evropský diplomat. Pak by členské státy do srpna vypracovaly seznam protiopatření. Juncker se příští týden chystá do Washingtonu na jednání o obchodních vztazích mezi EU a USA. Ty jsou napjaté od doby, co americká vláda uvalila cla na dovoz oceli a hliníku z EU a Trump následně opakovaně pohrozil, že toto opatření rozšíří na evropské automobily. Protože objem vyvážených aut z EU do USA je výrazně vyšší než objem uhlí a oceli, budou případná protiopatření tentokrát dalekosáhlejší, uvádí list. Pokud jde o ocel, týkají se evropská odvetná cla pro srovnání zboží v objemu pouze 2,8 miliardy eur, dodává. Vývoz amerického uhlí do EU se v posledních letech výrazně zvýšil. Zástupci chemického průmyslu v EU se zavedení cel brání, neboť se obávají Trumpovy odvety. Juncker se má s americkým prezidentem sejít 25. července. EK koordinuje obchodní politiku všech 28 členských států a její šéf avizoval, že to chce Trumpovi vysvětlit, uvedla agentura Reuters.
(Zdroj: ihned.cz)

EU a Japonsko se dohodly na volném obchodu

18.07.2018 Od konce března příštího roku budou mít japonští vývozci zboží na trhu Evropské unie skoro stejné postavení jako jejich konkurenti z členských zemí. Umožní jim to dohoda o volném obchodu podepsaná včera v Tokiu, jež v první etapě zruší zhruba polovinu cel ve vzájemném obchodu.
Evropská unie a Japonsko zahájily jednání o volném obchodu v roce 2013. Bylo velice obtížné. Díky dohodě, kterou musí ještě ratifikovat Evropský parlament, vznikne největší pásmo volného obchodu na světě s 637 miliony obyvatel a vytvářející skoro 30 procent globálního HDP (dle nominální hodnoty). Japonsko se připojí k početnému "klubu" zemí, které již dohodu o volném obchodu s Evropskou unií uzavřely. V procesu ratifikace jsou nyní dohody unie se Singapurem a Vietnamem, jedná se s Austrálií a Novým Zélandem. "Ve světě sílí obavy z ochranářství, ale já si přeji, aby Japonsko a Evropská unie dále nesly vlajku volného obchodu," prohlásil podle agentury Reuters po podpisu dohody japonský premiér Šinzó Abe. Ten v Tokiu přivítal předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a šéfa Evropské rady Donalda Tuska. "Dáváme světu jasný signál, že jsme odhodláni čelit obchodnímu ochranářství" podotkl Tusk. Evropská unie se zavázala, že okamžitě zruší necelou polovinu cel na dovoz japonského zboží. Další bariéry budou mizet postupně tak, aby se během sedmi let bezcelně dováželo 99 procent. To se týká i osobních aut, na která Evropská unie nyní uvaluje desetiprocentní clo. Japonci zprvu zruší více než polovinu cel. Odpadne například patnáctiprocentní clo na dovoz evropských vín, která se tak budou moci mnohem lépe prosadit hlavně v konkurenci s chilskými víny, jimž Japonci poskytují celní zvýhodnění.
(Zdroj: ihned.cz)

Sdílení elektroaut Autolib v Paříži zkrachovalo

16.07.2018 Francouzské automobilky Renault a PSA Peugeot Citroën brzy nabídnou Pařížanům službu na sdílení aut. Chtějí tak využít krachu dosavadního projektu Autolib.
"Právě Paříž přišla se sdílením elektroaut. Dokázali jsme, že jsou potřeba," prohlásila pařížská starostka Anne Hidalgová s tím, že po pádu Autolibu je třeba přinést jasné plány do budoucna. Službu Autolib, kterou provozoval francouzský magnát Vincent Bolloré, s velkou pompou uvedl v roce 2011 do pařížských ulic tehdejší socialistický starosta Bertrand Delanoe. Ten si od projektu sliboval snížení škodlivin v Paříži. Jenže od svého vzniku se Autolib nedostal do černých čísel. Právě naopak. Služba měla fungovat do roku 2023 - do tohoto roku by ale podle odhadů měla nahromadit dluh až 300 milionů eur. A proto se úřady rozhodly smlouvu vypovědět. A co stálo za pádem Autolibu? Byl to například rychlý nástup Uberu i stížnosti klientů na čistotu vozidel. Ta údajně používali k přespání drogově závislí nebo bezdomovci. Těmto problémům se chtějí samozřejmě francouzské automobilky vyhnout a své plány diskutovaly přímo se starostkou Hidalgovou. Renault už má s podobnou službou zkušenosti. V Madridu nabízí na sdílení na 500 aut. Teď hodlá rozmístit první sdílená elektroauta do pařížských ulic už letos v září. V Paříži budou k dispozici elektromobily Zoe, Twizy a Kangoo. Jak uvádí francouzská média, Renault zatím nezveřejnil, kolik jeho služba bude stát. Do konce roku bude v Paříži na 2000 sdílených aut této značky.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropská komise zhoršila výhled české ekonomiky i kvůli nedostatku pracovníků

13.07.2018 Evropská komise (EK) ve čtvrtek zhoršila odhad růstu české ekonomiky na letošní i příští rok. Podle její letní prognózy by se měl hrubý domácí produkt (HDP) letos zvýšit o tři procenta a příští rok o 2,9 procenta. V jarním výhledu komise letošní růst odhadovala na 3,4 procenta a růst v příštím roce na 3,1 procenta.
Komise upozornila, že v loňském roce česká ekonomika vzrostla o 4,3 procenta, což bylo druhé nejprudší tempo za posledních deset let. V prvním čtvrtletí letošního roku ale tempo růstu podle komise zpomalilo kvůli slabé zahraniční poptávce. Domácí spotřebu by ale měl nadále podporovat růst mezd a silná spotřebitelská důvěra. Investice by měly těžit z oživení ve stavebním sektoru i z většího využívání finančních prostředků z Evropské unie, uvádí komise ve své zprávě. Brzdou hospodářského růstu by naopak měl být zahraniční obchod, zejména v letošním roce. Komise upozornila i na problémy s nedostatkem pracovních sil a poukázala také na rizika spojená s rychlým růstem cen nemovitostí a s prohlubujícím se zadlužením domácností.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Jana
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner