Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...

Murphy radí

Murphyho zákoník

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)

Co přináší dohoda EU–Mercosur?

12.12.2024 Obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickým společenstvím Mercosur se dojednávala čtvrt století. Teď se zdá, že by mohla být ve finálové rovince. Záležet ale bude na tom, jestli se podaří přesvědčit evropské farmáře, kteří se bojí levnější konkurence, a hlavně vlády jejich zemí. Jazýčkem na vahách bude Itálie. Pakt mezi Evropskou unií a Mercosurem (Brazílie, Argentina, Uruguay, Paraguay, Bolívie) má spojit trhy 780 milionů lidí, což by z něj dělalo největší obchodní dohodu na světě.
Dohoda sníží cla na sýry a další mléčné výrobky, víno, lihoviny a čokoládu z EU. Země Mercosuru zároveň úplně zruší cla na více než 90 % dovozu z unie, včetně 35% cla na automobily a cel na součástky, stroje, chemikálie a léčiva. Evropské firmy by také měly získat lepší přístup ke kritickým materiálům jako nikl, měď, hliník, titan a lithium, které EU potřebuje na zelenou transformaci a v současnosti je musí získávat z Ruska a Číny.
EU na oplátku postupně sníží cla na zemědělské, průmyslové a další zboží dovážené ze zemí Mercosuru. Součástí dohody jsou například také investice 1,8 miliardy eur v rámci programu Global Gateway, který má v nové komisi na starosti Čech Jozef Síkela. Tyto peníze mají latinskoamerickému regionu pomoct se zelenou a digitální transformací.
Nejde ale jen o obchod, EU chce díky paktu také šířit své principy a hodnoty. V průběhu dlouhých let jednání s latinskoamerickými partnery se charakter dohody značně proměnil. Evropská komise, která jménem EU vyjednávala, teď slibuje, že nejde o běžnou obchodní dohodu, ale o komplexní dokument, který obsahuje různé environmentální a zemědělské záruky.
Obě strany se mimo jiné zavázaly k tomu, že budou dodržovat Pařížskou dohodu o klimatu z roku 2015. Pakt údajně obsahuje také právně vymahatelný závazek zastavit odlesňování od roku 2030. Dosud v tomto směru existovaly pouze politické deklarace.
Řada zemí a sektorů ale zmíněným zárukám nevěří. Francouzská vláda a Národní shromáždění, stejně jako velká část místní občanské společnosti a zemědělců, jsou proti dohodě. Polsko a Rakousko jsou také proti, zatímco Nizozemsko a Itálie mají výhrady. Největší kritika přichází ze zemědělského sektoru. Evropští farmáři se bojí hlavně dovozu levného jihoamerického hovězího a kuřecího masa nebo banánů.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Německo je o krok blíže k nové vládě

22.01.2018 Delegáti sociálních demokratů (SPD) na mimořádném stranickém sjezdu v Bonnu odsouhlasili zahájení koaličních rozhovorů s CDU/CSU Angely Merkelové. Po několika hodinách bouřlivého jednání jich pro hlasovalo 362, proti 279. Pro sestavení nové vlády je postoj SPD klíčový.
Nedělní sjezd SPD po týdnech spekulací a otázek posunul Německo o krok blíže ke stabilní vládě. Je možné, že největší ekonomika Evropy bude mít nový kabinet do Velikonoc, napsal server Deutsche Welle. "Evropa čeká na Německo, že převezme odpovědnost a že bude jednat rozhodně. A to bez SPD nebude možné. Nebudeme mít pro Evropu žádný razantní impulz. Je to na nás," uvedl před samotným hlasováním šéf SPD Martin Schulz. Poslední týden strávil přemlouváním spolustraníků, aby se zahájením rozhovorů o velké koalici, označované jako GroKo, souhlasili. Koalice CDU/CSU se sociálními demokraty vládne Německu od roku 2013. Přesvědčit delegáty nebylo pro Schulze snadné. Vůbec nejhlasitěji proti koalici s Angelou Merkelovou vystupovali Mladí sociální demokraté a jejich šéf Kevin Kühnert. Ten už od zářijových voleb prosazoval odchod SPD do opozice. Kritici se domnívají, že další pokračování velké koalice SPD škodí. Partaj ve volbách ze září loňského roku dostala jen něco málo přes 20 procent hlasů, což byl vůbec nejhorší výsledek od konce druhé světové války. Obávají se, že pokud se zapojí do další velké koalice, tak její preference ještě poklesnou. Tvrdí, že strana bude navíc ve velké koalici se silnější CDU/CSU upozaděna.
(Zdroj: ihned.cz)

V EU se loni poprvé prodalo přes 15 milionů osobních automobilů

17.01.2018 Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se loni navzdory slabšímu závěru roku zvýšil o 3,4 procenta na 15,1 milionu. V prosinci kvůli nižšímu počtu pracovních dní ve srovnání s předchozím rokem zaznamenal pokles o 4,9 procenta na 1,09 milionu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Poptávka po automobilech se tak loni zvýšila již čtvrtým rokem po sobě.
Počet registrací nových vozů přesáhl 15 milionů poprvé od roku 2007, uvedla ACEA. Prodej osobních aut roste od roku 2014 po šestiletém poklesu, kdy se počet nových registrací propadl nejníže za desítky let. V uplynulém roce si dobře vedly všechny důležité evropské trhy, pouze v Británii počet registrací poprvé po šesti letech klesl, a to o 5,7 procenta. Německo zaznamenalo podprůměrný růst o 2,7 procenta, zatímco ve Francii se počet registrací zvýšil o 4,7 procenta. Nejlépe se ale dařilo italskému trhu (+7,9 procenta) a dobře si vedlo také Španělsko (+7,7 procenta).
(Zdroj: ihned.cz)

Indulona přešla do řeckých rukou

15.01.2018 Nejprodávanější značka krémů na ruce v Česku, Indulona, v květnu oslaví 70 let od svého vzniku už pod novým majitelem. Za 216 milionů korun ji spolu s celou slovenskou firmou Saneca Trade a její českou pobočkou koupila řecká skupina Sarantis.
Ta patří na trhu kosmetiky a potřeb pro domácnost k předním společnostem v Evropě. Do jejího portfolia spadají například i v Česku známé značky kosmetiky a vůní Str8, C-Thru, B.U. či potřeb pro domácnost Fino, Tub.o.flo či Korunka. Kromě toho od roku 2014 vlastní také českou značku kosmetiky Astrid s tradicí sahající do roku 1847. Řecká firma, jejíž akcie mají na aténské burze hodnotu půl miliardy eur (12,75 miliardy korun), v prohlášení ke koupi Indulony uvedla: "Jde o akvizici, která zapadá do našeho plánu expanze, obohatí portfolio značek skupiny, posílí její pozici na trhu a dále podpoří působení skupiny v regionu." Transakci chtějí Řekové financovat z vlastních zdrojů, výroba v závodě společnosti Saneca ve slovenském Hlohovci má být zachována.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropský Airbus opět zdolal amerického rivala Boeing

15.01.2018 Evropský výrobce letadel Airbus v loňském roce opět porazil svého rivala Boeing v nových zakázkách, znovu však dodal zákazníkům méně letadel než americký konkurent. Vyplývá to z údajů, které v pondělí Airbus zveřejnil.
Airbus uvedl, že loni získal zakázky na 1109 letadel, což je proti předchozímu roku nárůst o 52 procent. Boeing již dříve oznámil, že obdržel 912 objednávek. Airbus tak byl v nových zakázkách úspěšnější již pátým rokem za sebou, uvedla agentura Reuters. Dodávky zákazníkům loni Airbus zvýšil o čtyři procenta na 718 letadel, a dosáhl tak svého rekordu. Šestým rokem za sebou ale zaostal za Boeingem, který loni dodal 763 letadel. Boeing si tak udržel pozici největšího výrobce letadel na světě.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Emil
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner