Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Nic netrvá věčně. Ale to neznamená, že se to nemůže opakovat. Proto nevyskakujte a nejásejte od radosti, že se něco skončilo. Mohla by vám chybět pára právě když to vypukne nanovo.

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)

Duševní potíže zaměstnanců stojí evropskou ekonomiku ročně 170 miliard eur

09.10.2024 Je to v přepočtu zhruba 4,3 bilionu korun. Jedním z hlavních důvodů je pracovní stres a přetíženost. Stres přispívá asi k polovině všech zameškaných dnů v práci. Z výzkumů evropských institucí vyplývá, že firmy duševní zdraví neřeší dostatečně, proto je důležité zaměřit se na prevenci a podporu, informoval v pondělí mluvčí Národního ústavu duševního zdraví Jan Červenka. Duševní zdraví na pracovišti je tématem letošního Světového dne duševního zdraví, který připadá na 10. října.
Podle dat výzkumníků 60 procent světové populace pracuje a až 15 procent dospělých v produktivním věku má nějaké duševní onemocnění. "Pracovní stres je přitom jedním z klíčových rizikových faktorů pro duševní zdraví. V roce 2022 trpělo v Evropské unii stresem, depresí a úzkostí 27 procent pracovníků," uvedl klinický psycholog a metodik ve výzkumném programu Veřejného duševního zdraví Národního ústavu duševního zdraví Tomáš Jelínek. Duševní zdraví má vliv i na ekonomiku, protože důsledkem jeho zhoršení je nižší produktivita a absence v zaměstnání.
Podle ředitele Národního ústavu duševního zdraví Petra Winklera sice existují příklady dobré praxe i politiky v této oblasti, stejně jako poměrně spolehlivá evidence o efektivitě a ekonomických přínosech programů na podporu duševního zdraví v zaměstnání, avšak zaměstnavatelé v Česku i v Evropě programy prevence zpravidla nemají. V některých případech, když už si problémy uvědomují, například kvůli sebevraždě na pracovišti, nízké produktivitě práce nebo velké míře vyhoření v top managementu, začnou sahat ke zkratkovitým řešením, která nepomáhají. "To se často děje pod vlivem ’wellbeing průmyslu’, který nabízí až vnucuje jednoduchá, ale drahá a nefunkční řešení. Pomohla by národní nebo mezinárodní certifikace zaměstnavatelů podporujících duševní zdraví, která by jasně odlišila kvalitní programy," dodal Winkler.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

V Německu propustíme pět tisíc lidí

18.03.2019 Americký výrobce automobilů Ford Motor zruší v Německu 5000 pracovních míst. Oznámila to v pátek firma, která se snaží obnovit ziskovost svých evropských aktivit. Snížení počtu zaměstnanců v Německu by mělo podle automobilky přinést úsporu ve výši minimálně půl miliardy dolarů (více než 11 miliard korun), píše agentura DPA.
"Je to součást již v lednu ohlášené restrukturalizace evropských aktivit Fordu, jejímž cílem je vrátit se v Evropě co nejrychleji k zisku," uvedl mluvčí automobilky. Ford má nyní v Německu podle agentury DPA kolem 24 000 stálých zaměstnanců. Společnost Ford v pátek v samostatné zprávě oznámila, že celkový plat jejího generálního ředitele Jima Hacketta po zahrnutí základní mzdy, bonusů a akciových odměn se v loňském roce zvýšil na 17,1 milionu dolarů (387 milionů korun) z 16,3 milionu dolarů v předchozím roce. Automobilce Ford přitom v loňském roce klesl čistý zisk o více než polovinu na 3,7 miliardy dolarů z předloňských 7,7 miliardy dolarů. V samotné Evropě firma loni vykázala provozní ztrátu 398 milionů dolarů.
(Zdroj: aktualne.cz)

Prodeje aut v Evropě se meziročně snížily

15.03.2019 Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v únoru meziročně snížil o jedno procento na 1,11 milionu vozů. V pátek to uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Klesl již pátý měsíc po sobě, přestože nejdůležitější trhy, tedy Německo a Francie, se mírně zotavily.
Za první dva měsíce roku se celková poptávka po nových vozech meziročně snížila o 2,9 procenta. V Německu se ale v únoru prodalo meziročně o 2,7 procenta více aut a ve Francii o 2,1 procenta více. Naopak Španělsko a Itálie vykázaly šestý měsíc po sobě propad. Ve Španělsku pokles činil 8,8 procenta a v Itálii 2,4 procenta. Prodej vozů největší evropské automobilky Volkswagen se minulý měsíc v EU meziročně snížil o 0,7 procenta. Kmenová značka VW nicméně vykázala růst, a to o 3,4 procenta. Vozů dceřiné značky Škoda se v EU v únoru prodalo o 0,5 procenta více. Výrazně méně zákazníci ale poptávali další dceřinou značku VW - auta Porsche. Jejich prodej se propadl o 44,3 procenta. Menší zájem byl také o Audi. Konkurenční skupina PSA, která vyrábí i vozy Peugeot nebo Renault, naopak trendu trhu vzdorovala a celkový prodej o procento zvýšila.
(Zdroj: ihned.cz)

EU chce omezit odměny bankéřů

13.03.2019 Téměř pět tisíc bankéřů v Evropské unii si v roce 2017 vydělalo přes jeden milion eur (25,6 milionu korun), přestože jim regulační orgány omezily bonusy. Vyplývá to z údajů Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), podle něhož většina z těchto bankéřů pracuje v Británii. Předpokládá se ale, že vzhledem k odchodu Británie z Evropské unie se řada z nich na konci března přesune na kontinent.
EBA uvedl, že 4859 bankéřům byl v roce 2017 vyplacen více než jeden milion eur včetně bonusů. O rok dříve bylo takových bankéřů 4597. Vzhledem k tomu, že řadu bank za finanční krize před deseti lety bylo nutné zachraňovat penězi daňových poplatníků, omezila Evropská unie od roku 2014 bonusy výší základního platu, popřípadě jeho dvojnásobkem, pokud dají souhlas akcionáři. Průměrný poměr mezi variabilním a fixním příjmem lidí s nejvyššími platy se od té doby soustavně snižuje. Zatímco v roce 2014 činil 123 procent a o rok později 118 procent, v roce 2016 byl na 104 procentech a v roce 2017 na 101,8 procenta, uvedl EBA.
(Zdroj: aktualne.cz)

Německá vláda znovu snížila odhad růstu ekonomiky

13.03.2019 Německá vláda nyní podle neveřejné prognózy předpokládá, že německá ekonomika letos vykáže růst pouze o 0,8 procenta. Informoval o tom dnes německý list Handelsblatt. Už v lednu přitom vláda snížila oficiální odhad letošního růstu na 1,0 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta.
"Spolková vláda už interně počítá pro rok 2019 s růstem pouze 0,8 procenta," citoval Handelsblatt z důvěrného dokumentu ministerstva financí. Oficiálně nicméně podle listu nadále platí předpověď jednoprocentního růstu. Německá ekonomika se v poslední době potýká s negativními důsledky slábnoucího růstu globální ekonomiky, sporů v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) minulý týden snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na pouhých 0,7 procenta z 1,6 procenta předpovídaných v listopadu. V loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) spolkové republiky zvýšil o 1,4 procenta, nejpomaleji za posledních pět let. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Radoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner