Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

Duševní potíže zaměstnanců stojí evropskou ekonomiku ročně 170 miliard eur

09.10.2024 Je to v přepočtu zhruba 4,3 bilionu korun. Jedním z hlavních důvodů je pracovní stres a přetíženost. Stres přispívá asi k polovině všech zameškaných dnů v práci. Z výzkumů evropských institucí vyplývá, že firmy duševní zdraví neřeší dostatečně, proto je důležité zaměřit se na prevenci a podporu, informoval v pondělí mluvčí Národního ústavu duševního zdraví Jan Červenka. Duševní zdraví na pracovišti je tématem letošního Světového dne duševního zdraví, který připadá na 10. října.
Podle dat výzkumníků 60 procent světové populace pracuje a až 15 procent dospělých v produktivním věku má nějaké duševní onemocnění. "Pracovní stres je přitom jedním z klíčových rizikových faktorů pro duševní zdraví. V roce 2022 trpělo v Evropské unii stresem, depresí a úzkostí 27 procent pracovníků," uvedl klinický psycholog a metodik ve výzkumném programu Veřejného duševního zdraví Národního ústavu duševního zdraví Tomáš Jelínek. Duševní zdraví má vliv i na ekonomiku, protože důsledkem jeho zhoršení je nižší produktivita a absence v zaměstnání.
Podle ředitele Národního ústavu duševního zdraví Petra Winklera sice existují příklady dobré praxe i politiky v této oblasti, stejně jako poměrně spolehlivá evidence o efektivitě a ekonomických přínosech programů na podporu duševního zdraví v zaměstnání, avšak zaměstnavatelé v Česku i v Evropě programy prevence zpravidla nemají. V některých případech, když už si problémy uvědomují, například kvůli sebevraždě na pracovišti, nízké produktivitě práce nebo velké míře vyhoření v top managementu, začnou sahat ke zkratkovitým řešením, která nepomáhají. "To se často děje pod vlivem ’wellbeing průmyslu’, který nabízí až vnucuje jednoduchá, ale drahá a nefunkční řešení. Pomohla by národní nebo mezinárodní certifikace zaměstnavatelů podporujících duševní zdraví, která by jasně odlišila kvalitní programy," dodal Winkler.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Brusel chce daň z obratu digitálních firem

16.03.2018 Evropským rozpočtům ročně unikají miliardy na daních od digitálních korporací. Google, Apple nebo Facebook dnes využívají státy s nižšími daňovými sazbami a někdy také složitá schémata na optimalizaci daňové povinnost
Evropská komise už loni oznámila, že proti těmto společnostem důrazněji zakročí a navrhne úpravu daňových pravidel v rámci unie tak, aby firmy musely platit daně tam, kde jim vznikají tržby. Finální návrh bude komisí předložen příští středu, jeho předběžné znění se však už dostalo do rukou britského listu Financial Times. "Kvůli svému stáří nejsou naše daňové systémy uzpůsobeny pro internetovou ekonomiku, ve které lze vytvářet hodnoty bez fyzické přítomnosti. Proto musíme vynalézt systém, který dokáže rozpoznat tvorbu hodnot a digitální přítomnost bez fyzické přítomnosti. O tom v zásadě bude náš daňový návrh," říká evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a celní unii Pierre Moscovici. Dosud se Moscovici vyjadřoval právě v tomto duchu. Nová směrnice podle něj měla upravovat především pravidla pro stálou provozovnu. Tu dnes nemusí digitální společnosti ve většině zemí zřizovat, protože tam nemají žádnou fyzickou přítomnost. Bez stálé provozovny se na ně nevztahuje povinnost platit v daných zemích korporátní daň.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropský soudní dvůr výrazně zasáhl do arbitráží

14.03.2018 Soudní dvůr EU vydal v minulém týdnu přelomové rozhodnutí, které může ovlivnit arbitráže napříč celou Evropskou unií. Rozhodčí doložky obsažené v dohodách na ochranu investic mezi členskými státy Evropské unie jsou totiž podle soudců v rozporu s unijním právem, a neměly by tak o nich rozhodovat mezinárodní tribunály. "Toto rozhodnutí bude mít významný dopad na všechny již skončené arbitráže mezi investory z jednoho státu Evropské unie a jiným členským státem. Státům se nyní otevírá možnost tato rozhodnutí napadnout u národních soudů a domáhat se jejich zrušení," komentuje rozhodnutí Robert Pavlů z advokátní kanceláře Allen & Overy.
Rozhodnutí soudu může mít výrazný dopad i na arbitráže vedené proti České republice. Podle Marie Talašové, vedoucí oddělení mezinárodní arbitráže a ochrany zahraničních investic ministerstva financí, jde například o spory za více než tři a půl miliardy korun ohledně daně na solární elektrárny. 26procentní daň pro elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 schválili poslanci na konci roku 2010 v reakci na boom nových slunečních elektráren vyvolaný zvýhodněným výkupem energie. Platit měla tři roky, později parlament její účinnost prodloužil a snížil sazbu na 10 procent. Provozovatelé elektráren zavedení odvodů kritizovali jako nečekaný a protiústavní zásah do svých podnikatelských záměrů. Vloni se týmu Talašové podařilo první ze solárních sporů vyhrát.
(Zdroj: hnonline.sk)

Slovensko čeká obměna vlády, možná i předčasné volby

12.03.2018 Politická krize na Slovensku vrcholí. Tisíce lidí vyšly koncem týdne do ulic a ve více než 40 městech požadovaly důsledné vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka. Během masivních demonstrací zaznělo volání po demisi koaliční vlády vedené premiérem Robertem Ficem.
Ten se v sobotu v bratislavském vládním hotelu Bôrik sešel s Bélou Bugárem, předsedou strany Most-Híd, jež je jedním ze dvou koaličních partnerů Ficova Směru. Setkání nepřineslo žádné konkrétní výsledky. Ani Fico, ani Bugár, který se krátce předtím vrátil ze zahraniční dovolené, před novináře nepředstoupili. Bugár pouze vzkázal, že dokud probíhají jednání, nebude poskytovat médiím žádné informace. Republiková rada strany Most-Híd by se měla sejít v úterý. Očekává se, že se poradí a oznámí, zda zůstane i dále v třístranné koalici s Ficovým Směrem a Slovenskou národní stranou. Vládní strana Most-Híd žádá odchod ministra vnitra Roberta Kaliňáka (Směr). Během víkendu se na slovenských zpravodajských serverech objevily spekulace, že Kaliňák odstoupí už v pondělí. Ani to však není záruka, že Most-Híd, který má podporu pěti až sedmi procent voličů, zůstane ve vládní koalici. Předseda Bugár má údajně pro partnery v koalici připraveny další návrhy, o jejichž obsahu zatím není známo nic bližšího.
(Zdroj: ihned.cz)

Služby v EU a souhrnné hlášení

09.03.2018 Základní pravidlo pro určení místa plnění Při stanovení místa plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani se vychází z čl. 44 směrnice o DPH, podle něhož je místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani, které jedná jako taková, místo, kde má tato osoba sídlo ekonomické činnosti, případně bydliště nebo místo, kde se obvykle zdržuje.
Ve vazbě na to je podle § 9 odst. 1 zákona o DPH místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani místo, kde má tato osoba své sídlo. Pokud je služba poskytnuta provozovně osoby povinné k dani, nacházející se v jiném místě, než kde je její sídlo nebo místo podnikání, je místem plnění místo, kde je tato provozovna umístěna. Toto vymezení prakticky znamená přenesení místa plnění na stranu příjemce služby, je-li osobou povinnou k dani z jiného členského státu či ze třetí země.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Ctibor
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner