Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

(Murphyho zrnká II)

Evropa bojuje s přemírou turistů

28.08.2024 Evropa zažívá vrchol turistické sezony. V oblíbených destinacích se opět tvoří davy, letos se ale více než kdy dříve zvedl odpor místních k turistům. Například na Mallorce se průvodu proti turistům zúčastnilo 50 tisíc lidí. Datová redakce Aktuálně.cz ve spolupráci s týdeníkem Ekonom připravila přehled evropských destinací, kde je situace nejhorší.
I Čechy oblíbené Chorvatsko hledá způsoby, jak cestovní ruch regulovat. Od letošního roku mají samosprávny možnost omezit nabídku ubytovacích kapacit. Zákon má podle chorvatské vlády ukončit takzvanou apartmánizaci – fenomén krátkodobého pronajímání soukromých objektů, které v Chorvatsku zažívá boom v posledních letech a které podle expertů v řadě obcí znásobilo problémy spojené s turismem. Přílišná nabídka ubytovacích kapacit vytvářela tlak na infrastrukturu i davy lidí, na které si stěžují jak místní, tak samotní turisté.
Problémy jsou i v rakouském Hallstatu. Tam žije 800 lidí, každý den ho v sezoně navštíví přes tři tisíce turistů, místní mluví dokonce až o trojnásobku. Od loňského roku přistoupilo městečko k různým opatřením. Razantně zdražilo a omezilo možnost parkování autobusům, reklamu v Asii zredukovalo na nulu. Starosta zvažuje i možnost turniketů, které by pustily do prostoru pouze omezený počet lidí.
Různá opatření zavádí města po celém světě. Na hlavní benátský kanál nesmí vplout velké výletní lodě, množství připlouvajících lodí omezuje i francouzská Marseille či skotské Orkey. Barcelona zavedla od loňského dubna vyšší městskou daň. V Římě se nesmí sedět u Fontány di Trevi ani na Španělských schodech. Problémy jsou i v Česku – na limity naráží Adršpašské skály, Jizerské hory i Sněžka.
Overturismus je jev, kdy je na jednom místě v jeden čas moc lidí. Hraniční počet je pro každou destinaci jiný. Nedá se tedy určit, kdy začíná být turismus problematický. Podle francouzského start-upu Murmuration, který monitoruje dopady cestovního ruchu na životní prostředí pomocí satelitních dat, 80 procent cestovatelů navštíví pouze 10 procent turistických destinací. Většina turistů se tedy koncentruje v těch nejpopulárnějších destinacích. Jakmile k přelidnění dojde, je to problém pro místní i turisty. Ti si výlet kvůli stání ve frontách a davech tolik neužijí. Nemají možnost navštívit restauraci bez předchozí rezervace, ceny všeho se obrovskou poptávkou a nedostatečnou nabídkou šponují nahoru. A ceny lezou nahoru i pro místní. Majitelé nemovitostí často radši pronajmou domy a byty turistům a tím se omezuje a zdražuje možnost bydlení pro místní.
Situace se bude podle expertů zhoršovat, tedy alespoň na počet přijíždějících turistů. Podle Světové organizace cestovního ruchu se do roku 2030 počet turistů celosvětově zvedne na 1,8 miliardy. V roce 2019, na dosavadním vrcholu, to bylo 1,5 miliardy.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Podnikatelská aktivita v eurozóně se téměř zastavila

25.11.2019 Podnikatelská aktivita v eurozóně se v listopadu téměř zastavila. Nejvyšší údaj za pět měsíců vykázal zpracovatelský průmysl největší ekonomiky eurozóny - Německa. Vyplývá to z údajů společnosti IHS Markit, které byly v pátek zveřejněny a které jsou založeny na průzkumu mezi nákupními manažery.
Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který se považuje za spolehlivý ukazatel zdraví ekonomiky, klesl na 50,3 bodu z říjnových 50,6 bodu. Ještě více se tak přiblížil hodnotě 50 bodů, která odděluje růst aktivity od poklesu. Údaj byl horší, než očekávali ekonomové oslovení agenturou Reuters, a jen těsně se minul s více než šestiletým minimem dosaženým v září. V eurozóně nejdůležitější sektor služeb vzrostl mnohem méně, než se očekávalo, a v poklesu pokračoval i evropský zpracovatelský průmysl.
(Zdroj: ihned.cz)

Drahé potraviny ženou Brity do německých diskontů

21.11.2019 Rostoucí ceny potravin připisované někdy brexitu přiměly Brity přehodnotit nabídku německých diskontních řetězců. Po spíše rozpačitých začátcích Aldi a Lidlu, které na britských ostrovech prosluly nehostinnými prostorami a omezenou nabídkou britských potravin, si do nich nachází cestu stále více místních. Podle týdeníku Die Zeit už se dokonce hovoří o takzvaném efektu Aldi.
Když se Aldi a Lidl odvážily vstoupit v devadesátých letech na trh za kanálem La Manche, nespatřovaly v nich tamní zavedené řetězce Tesco, Sainsbury's nebo Asda zprvu žádnou vážnou konkurenci. Podle listu The Guardian působily jejich spartánsky zařízené prostory zaplněné zbožím v lepenkových krabicích ošuntěle a "bezútěšně německy" a za výhradně německou vlastnost byla považována i snaha pídit se neustále po co nejvýhodnější ceně. Ještě v roce 2009 tak měly Aldi a Lidl v Británii pouze dvouprocentní podíl na trhu.
(Zdroj: aktualne.cz)

EU investiční banka přestane do roku 2021 financovat projekty fosilních paliv

18.11.2019 Evropská investiční banka na čtvrtečním zasedání rady rozhodla, že od konce roku 2021 zastaví financování projektů v oblasti fosilních paliv. Oznámil to podle agentury Reuters viceprezident banky Andrew McDowell.
Ekologické organizace rozhodnutí EIB přivítaly. Vyjádřily však zklamání z toho, že opatření vstoupí v platnost o rok později, než se původně plánovalo. V loňském roce EIB na projekty v oblasti fosilních paliv vynaložila téměř dvě miliardy eur (zhruba 51 miliard korun) a od roku 2013 to bylo celkem 13,4 miliardy eur (zhruba 343 miliard korun).
Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Dává k dispozici peníze na životaschopné projekty, čímž přispívá k dosažení politických cílů EU.
Radu EIB tvoří zástupci 28 členských zemí EU, obvykle ministři financí. Minulý týden ministři financí EU ve společném prohlášení uvedli, že EU by v rámci boje s klimatickými změnami měla postupně ukončovat financování ropných, plynárenských a uhelných projektů.
(Zdroj: ihned.cz)

Google vstupuje do oblasti osobních financí

15.11.2019 Internetový gigant Google ze skupiny Alphabet plánuje v příštím roce začít nabízet osobní běžné účty ve spolupráci s bankou Citigroup a malou družstevní záložnou na Stanfordově univerzitě. Napsal to ve středu list The Wall Street Journal. Projekt má předběžný název Cache a Google by se tak stal další velkou firmou ze Silicon Valley, která by vstoupila do oblasti osobních financí.
Velké technologické firmy vidí ve finančních službách možnost, jak se dostat blíže k uživatelům a získat cenná data. Vlastní kreditní kartu letos v létě představil Apple. Amazon jedná s bankami o nabídce běžných účtů a Facebook pracuje na vlastní digitální měně. "Náš přístup bude hluboké partnerství s bankami a finančním systémem," řekl v rozhovoru s WSJ manažer a viceprezident pro platby Googlu Caesar Sengupta. "Může to být o něco delší cesta, ale udržitelnější," dodal. Upozornil tak na často problémová spojení mezi bankami a technologickými společnostmi. Apple pozlobil svého partnera pro kreditní karty Goldman Sachs Group, když v reklamách tvrdil, že karty jsou vytvořené Applem, a ne bankou. Projekt kryptoměny Facebooku se dostal do potíží poté, co z něj odstoupily některé velké finanční firmy.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Stanislav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner