Evropská komise představila balíček opatření, který má usnadnit život podnikům
13.09.2023
Ty v posledních letech zasáhlo množství krizí, od pandemie covidu-19, přes vyšší náklady na energie způsobené ruskou válkou proti Ukrajině až po zvyšující se inflaci. Jedním z hlavních předložených pravidel je návrh nařízení o opožděných platbách v obchodních transakcích. Ten má pomoci zajistit, aby podniky získávaly své peníze včas. Součástí balíčku je i směrnice o zjednodušení daní pro malé a střední podniky zapojené do přeshraniční činnosti.
Jak poznamenal server Politico, představení balíčku úlev pro malé a střední podniky bylo jedním ze slibů šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, o kterém hovořila ve svém loňském projevu o stavu Evropské unie. "Malé podniky by měly být díky opatřením vypláceny mnohem rychleji, což je důležité zejména vzhledem k tomu, že úrokové sazby vyletěly nahoru a pouze 40 procent faktur je zaplaceno včas," dodal Politico. Podle Evropské komise souvisí každý čtvrtý bankrot s tím, že nejsou včas placeny faktury.
Nařízeni o boji proti opožděným platbám v obchodních transakcích řeší zpoždění plateb, což je nekalá praxe, která ohrožuje peněžní toky malých a středních podniků a brání konkurenceschopnosti, píše EK ve své tiskové zprávě. Nová pravidla zruší směrnici z roku 2011 o opožděných platbách a nahradí ji nařízením. Návrh zavádí přísnější limity pro zaplacení, maximálně do 30 dnů, odstraňuje nejasnosti a řeší právní mezery ve stávající směrnici.
"Život malých společností byl v posledních letech těžký, souvisí to zejména s pandemií a ruskou válkou na Ukrajině. Naši podporu malým a středním podnikům je tedy potřeba navýšit. Chceme jim usnadnit život, dodat jim více kyslíku, abychom jim pomohli přežít a prosperovat," uvedla k balíčku místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. "Dnes přicházíme s pravidly, která zajistí, že budou malé podniky vypláceny včas, omezíme papírování a zjednodušíme daně," dodala.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V Evropské unii i eurozóně zrychlila v září inflace na 0,4 procenta
17.10.2016
Meziroční inflace v eurozóně zrychlila v září na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta. Uvedl to v pondělí evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. V celé Evropské unii spotřebitelské ceny v září vzrostly rovněž o 0,4 procenta po srpnovém zvýšení o 0,3 procenta. Navzdory zrychlení inflace i nadále zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB).
Loni v září spotřebitelské ceny v eurozóně i EU meziročně klesly o 0,1 procenta. Oproti předchozímu měsíci se v září ceny v eurozóně zvýšily o 0,4 procenta a v EU o 0,2 procenta. Nejvíce v září v eurozóně k růstu inflace přispěly vyšší ceny v restauracích a kavárnách, nájmy a ceny tabáku. Naopak brzdou inflace byly ceny topného oleje, plynu a pohonných hmot.Bez zahrnutí cen energií a nezpracovaných potravin inflace stejně jako v minulém měsíci činila 0,8 procenta. Ceny energií klesly o tři procenta, ceny alkoholu a tabáku naopak o 0,7 procenta stouply. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, se zvýšily o 1,1 procenta.
zdroj: ihned.cz
Odbyt Volkswagenu rostl v září nejrychleji od skandálu s emisemi
14.10.2016
Odbyt německého automobilového koncernu Volkswagen v září meziročně vzrostl o 7,1 procenta na 947 600 vozů, uvedla v pátek firma. Je to nejprudší tempo růstu od vypuknutí skandálu kolem měření emisí. Za první tři čtvrtletí roku pak dodal koncern zákazníkům 7,6 milionu aut, což je o 2,4 procenta více než ve stejném období loni.
V Evropě se odbyt skupiny Volkswagen v září zvýšil o více než šest procent a v Číně dokonce o zhruba 20 procent. Ve střední a východní Evropě dosáhl růst téměř osmi procent, neboť příznivý vývoj poptávky v Polsku a v České republice kompenzoval pokles prodeje na ruském trhu. Koncern se ale dál potýká s poklesem poptávky ve Spojených státech. Jeho zářijový odbyt v USA klesl o více než tři procenta a v prvních třech čtvrtletích propad přesáhl šest procent. Volkswagen loni v září přiznal, že po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut instaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Aféra se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto již ve středu oznámila, že v září zvýšila prodej meziročně o 14,4 procenta na 107 100 vozů. Jde o prodejně nejúspěšnější měsíc za celou více než stodvacetiletou existenci Škodovky.
zdroj: ihned.cz
Inflace v eurozóně zrychlila na 0,4 procenta
30.09.2016
Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v září zrychlil na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Inflace tak nadále výrazně zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB).
Ceny energií sice v září klesly, tempo jejich poklesu však zpomalilo na tři procenta ze srpnových 5,6 procenta. Ceny služeb, potravin, alkoholu a tabáku a neenergetického průmyslového zboží naopak rostly. Nejvíce se zvýšily ceny ve službách, a to o 1,2 procenta. Sektor služeb je největším sektorem ekonomiky eurozóny. Jádrová inflace, která nezahrnuje nejvíce nestabilní ceny nezpracovaných potravin a energií, činila stejně jako v srpnu 0,8 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku inflace činila rovněž 0,8 procenta. Rychlý odhad Eurostatu nezahrnuje meziměsíční srovnání ani žádné další podrobnosti. Zpřesněnou zprávu s dalšími údaji zveřejní Eurostat 17. října. Evropská centrální banka (ECB) v posledních letech důrazně uvolňuje měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a zvýšila inflaci, která se už delší dobu pohybuje kolem nuly. Její kroky ale zatím žádoucí zrychlení růstu a zvýšení inflace nepřinesly. Dlouhodobým cílem ECB je návrat meziroční míry inflace ke dvěma procentům.
Význam Evropské unie pro český vývoz dál roste.
27.09.2016
Význam Evropské unie pro český export loni dále rostl. Vývoz do EU dosáhl podílu 83,2 procenta na celém českém exportu, což bylo meziročně o jeden procentní bod více. Hlavním obchodním partnerem v EU je nadále Německo, jehož podíl na celkovém českém vývozu do Evropské unie představoval 38,6 procenta. Podíl Slovenska byl 10,8 procenta. Na úterní tiskové konferenci to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).
Česko se na celkovém vývozu EU podílí z 2,9 procenta, což je o desetinu procenta více než Rakousko a dvakrát více než Slovensko (1,4 procenta). Německo tvoří čtvrtinu celkového exportu unie, Polsko 3,7 procenta. České firmy do osmadvacítky loni vyvezly zboží za 3,2 biliónu korun, o 249,2 miliardy korun více než v roce 2014. Vyvážejí se hlavně stroje a dopravní prostředky. Česko od svého vstupu do EU více zboží vyváží, než dováží. Hodnota dovozu zboží do Česka z členských zemí dosahovala 65,5 procenta celkového importu. Česko obchoduje hlavně se sousedními státy. Vloni představoval podíl okolních zemí na celkovém vývozu 51,1 procenta a na dovozu 42 procent. "V roce 2015 dosáhl podíl Německa na celkovém českém vývozu do EU 38,6 procenta, Slovenska 10,8 procenta, Polska 7,1 procenta a Rakouska 4,9 procenta," dodal ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Karel Král.
zdroj: ihned.cz