Evropská komise uvolnila Česku dotace ve výši více než 700 milionů eur
02.04.2024
Evropská komise uvolnila Česku dotace v objemu 702 milionů eur (17,7 miliardy korun) v rámci mimořádného fondu obnovy určeného na zmírnění následků hospodářské krize.
Komise to uvedla ve svém prohlášení. O souhlasu s výplatou těchto peněz informovala unijní exekutiva již v únoru. Česko podle komise splnilo podmínky, aby mohlo další finance z Národního plánu obnovy získat.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Evropské úřady dokončují pravidla pro přidělování emisních povolenek
12.02.2018
Národní vlády zemí EU i evropské úřady finišují tvorbu pravidel, podle kterých se mají v následující dekádě rozdělovat emisní povolenky. Zuby si na ně brousí i tuzemské energetické společnosti. Podle odhadů by si mohly díky přiděleným povolenkám přijít až na 80 miliard korun. Ekologové jsou ale proti.
Jde o emisní povolenky, které energetické firmy dostanou zdarma výměnou za investice do ekologizace výroby. Tím mají přispět k ochraně klimatu. Běžně si velké firmy musí kupovat jednu povolenku na každou tunu CO2 vypuštěnou do ovzduší. "Předběžně počítáme s tím, že se projektu zúčastníme. Konkrétní řešení samozřejmě ovšem budou závislá na znění finálních pravidel," řekl mluvčí největší tuzemské energetické společnosti ČEZ Martin Schreier. Zatím tak mezi odborníky kolují spíše neoficiální odhady. Ministerstvo životního prostředí, do jehož gesce přidělování povolenek spadá a bude je mít na starosti i v letech 2021 až 2030, proto zatím nechce nic komentovat. "Předpokládá se, že Evropská komise legislativní text sestaví v průběhu prvního čtvrtletí 2018," sdělil HN Aleš Gongol, poradce ministra průmyslu. MPO při jednáních o povolenkách zastupuje firmy.
Evropu čekají podle prognózy Evropské komise světlé zítřky
07.02.2018
Eurozóna i celá Evropská unie loni rostly nejrychleji za poslední desetiletí a i nadále je čeká solidní a trvající expanze. Tempo růstu sice letos v obou regionech mírně zpomalí na 2,3 procenta z loňských 2,4 procenta a v roce 2019 na dvě procenta, nadále však zůstane silné. Uvedla to ve středeční zimní prognóze Evropská komise. Nejnovější odhady představují zlepšení proti předchozí, listopadové prognóze.
V listopadovém výhledu Evropská komise čekala za rok 2017 zvýšení hrubého domácího produktu eurozóny o 2,2 procenta a EU o 2,3 procenta. V dalších letech mělo tempo zpomalit v obou regionech na 2,1 procenta a 1,9 procenta. K lepšímu hodnocení přispělo vyšší cyklické oživení v Evropě, kde se nadále zlepšuje situace na trhu práce a nálada, ale také silnější oživení globální ekonomické aktivity a obchodu, než se čekalo. Pozitivní vyhlídky čekají podle Evropské komise také Česko. Komise ve středu zlepšila výhled růstu české ekonomiky na letošní rok na 3,2 procenta z předchozích tří procent. Tempo růstu sice zpomalí z loňských odhadovaných 4,5 procenta, ekonomika však zůstává silná a zažívá hospodářský vzestup díky domácí poptávce, uvedla EK ve své dnešní prognóze. Nadále se má zvyšovat i vývoz za podpory globální poptávky, což podle EK neutralizuje vliv silného dovozu na hrubý domácí produkt (HDP). Odhad na příští rok zůstal beze změny, HDP se má zvýšit o 2,9 procenta.
Česko jde proti Macronovi. Odmítá nadnárodní evropské kandidátky
05.02.2018
Díky účasti v programu studentských výměn Erasmus se mladí lidé například zdokonalují v cizích jazycích. Program ale má i jiný efekt: zplození více než jednoho milionu dětí. Ty se podle odhadů narodily rodičům z různých zemí Evropské unie, kteří se seznámili jako studenti v rámci Erasmu.
Komise, ale i řada členských zemí EU, teď chce, aby spojování Evropy pokračovalo i ve vážněji míněných oblastech. Na stole je návrh na to, jak přerozdělit uvolněná křesla v Evropském parlamentu, která po brexitu opustí britští europoslanci. Francouzský prezident Emmanuel Macron nebo třeba Italové a Španělé chtějí, aby na necelou třicítku z těchto míst napříště vybírali europoslance všichni Evropané na základě nadnárodních kandidátek.
Každý občan by tak v evropských volbách měl dva hlasy. Jedním by volil tak jako dosud z nabídky domácích politiků. Druhý hlas by mohl dát nadnárodní kandidátce, tedy evropským lidovcům, socialistům, liberálům nebo třeba euroskeptikům. Na jejich kandidátkách by mohli být zapsáni lidé ze všech zemí EU. Podle Macrona by to přineslo "signál o důvěře a jednotě ve vztahu k evropskému projektu".
EU čeká na jasné slovo Britů o brexitu
01.02.2018
Theresa Mayová se jakožto britská premiérka snažila voliče přesvědčit, že reprezentuje "silné a stabilní vůdcovství". Čím dál víc je ale jasné, že ani jedna z těchto dvou charakteristik neplatí. Mayová je pod stále větším tlakem své rozhádané konzervativní strany. Momentálně se zdá, že nemá dost autority, aby prosadila jasnou vizi toho, jakou podobu by měl mít brexit, což je největší téma britské politiky.
Spojené království stále nedokázalo říct, jakou zemí chce po plánovaném vystoupení z Evropské unie být. Na Mayovou tlačí jak zastánci co nejužších budoucích vztahů s EU, tak ti politici, kteří se od unie chtějí co nejvíc "odstřihnout". V Londýně se proto otevřeně mluví o možnosti, že se konzervativci Mayové zbaví. "Nevzdávám se, mám před sebou dlouhodobý úkol," odmítla tyto zvěsti Mayová. Fakt, že zatím nedokázala přijít s vizí budoucích vztahů s klíčovým obchodním partnerem, tedy Evropskou unií, ale její politickou pozici dál komplikuje. Země EU chtějí od Británie slyšet jasné slovo, protože by s ní měly v březnu začít jednat o uzavření dohody, kterou se bude řídit vzájemný obchod po britském vystoupení. Londýn už unii požádal o sjednání přechodného období, aby tak na dojednání obchodní dohody získal víc času. Británie sice z EU odejde v březnu 2019, díky přechodnému období se ale ještě zhruba dva roky poté pro britské i evropské firmy fakticky nic nezmění. Spojené království zůstane součástí vnitřního evropského trhu.