Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákoník

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

Zítra bude ještě horší než je dnes!

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)

Inflace v Evropské unii se v červenci snížila na 6,1 procenta

28.08.2023 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci dále zpomalilo na 6,1 procenta z 6,4 procenta v červnu. Uvedl to ve své zprávě Evropský statistický úřad Eurostat. V České republice se inflace snížila o jeden procentní bod na 10,2 procenta, i tak ale zůstává čtvrtá nejvyšší v EU. V případě eurozóny statistický úřad potvrdil předchozí rychlý odhad, podle něhož inflace zpomalila na 5,3 procenta z červnových 5,5 procenta.
Před rokem, kdy se ceny rekordně zvyšovaly zejména kvůli nevídanému zdražování energií, inflace v EU dosáhla 9,8 procenta. V zemích používajících euro činila 8,9 procenta. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny v EU v červenci beze změny. V eurozóně klesly o 0,1 procenta. Nejnižší byla meziroční inflace v Belgii, kde činila 1,7 procenta. V Lucembursku ceny meziročně stouply o dvě procenta a ve Španělsku o 2,1 procenta. Naopak nejvyšší byla inflace v Maďarsku, a to 17,5 procenta. Na Slovensku a v Polsku činila 10,3 procenta. Ve srovnání s červnem inflace zpomalila v 19 členských zemích a v sedmi zrychlila. Ve Švédsku zůstala na stejné úrovni. Ceny energií se v eurozóně v červenci meziročně snížily o 6,1 procenta. Ceny neenergetického průmyslového zboží vzrostly o pět procent a ve službách o 5,6 procenta. Navzdory zpomalování zůstává inflace v eurozóně vysoko nad dvouprocentním cílem stanoveným Evropskou centrální bankou (ECB) jako strop cenové stability. ECB ve snaze bojovat s vysokou inflací od loňska zvyšuje základní úrokové sazby. Koncem července zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. O růstu sazeb rozhodla už podeváté za sebou.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Ochota bank půjčovat zvyšuje ceny komerčních realit

04.11.2019 Ve střední a východní Evropě je Česko pro realitní investory druhou nejatraktivnější zemí hned za sousedním Polskem. A obchodům nahrávají příznivé podmínky v podobě nízkých mezibankovních sazeb.
Investiční aktivita v posledních měsících sice pozvolna klesá, ochota bank financovat nemovitostní transakce ale zůstává stabilní, či spíše mírně roste. Za prvních šest měsíců roku 2019 půjčily banky v Evropě na nákup realit 50 miliard eur a do konce roku by se tato suma měla zdvojnásobit. V průzkumu Property Lending Barometer mezi bankéři z takřka 70 bank v 15 evropských zemích to uvádí poradenská společnost KPMG.
(Zdroj: ihned.cz)

Ekonomika EU překvapila

01.11.2019 Hrubý domácí produkt (HDP) zemí Evropské unie ve třetím čtvrtletí podle sezonně upravených údajů zrychlil na 0,3 procenta z 0,2 procenta v předchozích třech měsících. Ve svém rychlém odhadu to ve čtvrtek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V eurozóně růst zůstal na 0,2 procenta.
V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt 19 zemí platících eurem ve třetím čtvrtletí zvýšil o 1,1 procenta. Růst tak zvolnil z 1,2 procenta. V celé EU meziroční růst zůstal na 1,4 procenta.
(Zdroj: ihned.cz)

Verdikt soudu EU ohrožuje i jaderné elektrárny v Česku

30.10.2019 Postavit novou elektrárnu nebo opravit starou bude v Evropě těžší než dřív. Může za to nedávný rozsudek Tribunálu Soudního dvora EU týkající se plynovodu OPAL. Tribunál zcela nově vyložil obecnou zásadu solidarity zakotvenou v základní smlouvě o Evropské unii.
Členské státy tak teď budou muset při plánování energetických projektů důkladněji zkoumat, co chtějí jejich sousedé. A případně jim kompenzovat újmy. To by podle některých právníků mohlo zastavit nebo zdržet nejen výstavbu energetických sítí, ale třeba i jaderných elektráren.
(Zdroj: ihned.cz)

Německo na tom není tak zle. Klesající důvěra v ekonomiku se zastavila

28.10.2019 Podnikatelská nálada v Německu zůstala v říjnu beze změny, ukázal v pátek zveřejněný průzkum mnichovského institutu Ifo. Jeho index důvěry, který je založen na průzkumu zhruba mezi sedmi tisíci německých firem, si podržel hodnotu 94,6 bodu a byl mírně vyšší, než se čekalo. Největší evropská ekonomika se tak po nedávném poklesu stabilizuje, uvedl v pátek prezident Ifo Clemens Fuest. Podle analytiků Ifo by mohla v závěrečném čtvrtletí dokonce mírně vzrůst.
Nejistota mezi podnikateli vyvolaná dosud nevyřešeným brexitem nicméně zůstává na vysoké úrovni, dodal Fuest. Zatímco současnou situaci hodnotí o něco hůře, do budoucna přesto hledí s větším optimismem – dílčí index hodnotící současnou situaci klesl na 97,8 bodu ze zářijových 98,6 bodu, index budoucích očekávání se ale zvýšil na 91,5 bodu z 90,9 bodu. Zastavil se klesající trend hodnocení hospodářského klimatu ve zpracovatelském průmyslu. Tento dílčí index stoupl – především díky výrazně méně pesimistickému pohledu do budoucna. Index sektoru služeb se téměř nezměnil, ale vyšší hodnoty vykázal i index maloobchodu. Naopak menší spokojenost hlásí podnikatelé ve stavebnictví. Se silnějšími obavami ale začínají hledět do budoucna němečtí spotřebitelé. Jejich nálada je podle v pátek zveřejněného průzkumu institutu GfK nejhorší za poslední tři roky.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Alexej
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner