Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Zítra bude ještě horší než je dnes!

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)

Inflace v Evropské unii se v červenci snížila na 6,1 procenta

28.08.2023 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci dále zpomalilo na 6,1 procenta z 6,4 procenta v červnu. Uvedl to ve své zprávě Evropský statistický úřad Eurostat. V České republice se inflace snížila o jeden procentní bod na 10,2 procenta, i tak ale zůstává čtvrtá nejvyšší v EU. V případě eurozóny statistický úřad potvrdil předchozí rychlý odhad, podle něhož inflace zpomalila na 5,3 procenta z červnových 5,5 procenta.
Před rokem, kdy se ceny rekordně zvyšovaly zejména kvůli nevídanému zdražování energií, inflace v EU dosáhla 9,8 procenta. V zemích používajících euro činila 8,9 procenta. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny v EU v červenci beze změny. V eurozóně klesly o 0,1 procenta. Nejnižší byla meziroční inflace v Belgii, kde činila 1,7 procenta. V Lucembursku ceny meziročně stouply o dvě procenta a ve Španělsku o 2,1 procenta. Naopak nejvyšší byla inflace v Maďarsku, a to 17,5 procenta. Na Slovensku a v Polsku činila 10,3 procenta. Ve srovnání s červnem inflace zpomalila v 19 členských zemích a v sedmi zrychlila. Ve Švédsku zůstala na stejné úrovni. Ceny energií se v eurozóně v červenci meziročně snížily o 6,1 procenta. Ceny neenergetického průmyslového zboží vzrostly o pět procent a ve službách o 5,6 procenta. Navzdory zpomalování zůstává inflace v eurozóně vysoko nad dvouprocentním cílem stanoveným Evropskou centrální bankou (ECB) jako strop cenové stability. ECB ve snaze bojovat s vysokou inflací od loňska zvyšuje základní úrokové sazby. Koncem července zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. O růstu sazeb rozhodla už podeváté za sebou.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Indulona přešla do řeckých rukou

15.01.2018 Nejprodávanější značka krémů na ruce v Česku, Indulona, v květnu oslaví 70 let od svého vzniku už pod novým majitelem. Za 216 milionů korun ji spolu s celou slovenskou firmou Saneca Trade a její českou pobočkou koupila řecká skupina Sarantis.
Ta patří na trhu kosmetiky a potřeb pro domácnost k předním společnostem v Evropě. Do jejího portfolia spadají například i v Česku známé značky kosmetiky a vůní Str8, C-Thru, B.U. či potřeb pro domácnost Fino, Tub.o.flo či Korunka. Kromě toho od roku 2014 vlastní také českou značku kosmetiky Astrid s tradicí sahající do roku 1847. Řecká firma, jejíž akcie mají na aténské burze hodnotu půl miliardy eur (12,75 miliardy korun), v prohlášení ke koupi Indulony uvedla: "Jde o akvizici, která zapadá do našeho plánu expanze, obohatí portfolio značek skupiny, posílí její pozici na trhu a dále podpoří působení skupiny v regionu." Transakci chtějí Řekové financovat z vlastních zdrojů, výroba v závodě společnosti Saneca ve slovenském Hlohovci má být zachována.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropský Airbus opět zdolal amerického rivala Boeing

15.01.2018 Evropský výrobce letadel Airbus v loňském roce opět porazil svého rivala Boeing v nových zakázkách, znovu však dodal zákazníkům méně letadel než americký konkurent. Vyplývá to z údajů, které v pondělí Airbus zveřejnil.
Airbus uvedl, že loni získal zakázky na 1109 letadel, což je proti předchozímu roku nárůst o 52 procent. Boeing již dříve oznámil, že obdržel 912 objednávek. Airbus tak byl v nových zakázkách úspěšnější již pátým rokem za sebou, uvedla agentura Reuters. Dodávky zákazníkům loni Airbus zvýšil o čtyři procenta na 718 letadel, a dosáhl tak svého rekordu. Šestým rokem za sebou ale zaostal za Boeingem, který loni dodal 763 letadel. Boeing si tak udržel pozici největšího výrobce letadel na světě.
(Zdroj: ihned.cz)

Německá ekonomika rekordně vzrostla, vydělává na tom i Česko

12.01.2018 Z Německa přišla dobrá zpráva pro Česko. Tamní ekonomika vzrostla v loňském roce podle předběžných odhadů o 2,2 procenta, tedy nejvíce od roku 2011. I díky tomu láme zahraniční obchod mezi Českem a Německem rekordy.
"Česko bylo loni vůbec poprvé v první desítce nejdůležitějších obchodních partnerů Německa. Tento post si zcela jistě udrží," říká Bernard Bauer, výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Německo vykazuje rekordní čísla nejen u růstu ekonomiky, ale také u nezaměstnanosti a přebytku veřejných rozpočtů. Práci hledá nejméně lidí od znovusjednocení země v roce 1990 a přebytek rozpočtů se zvýšil z loňských 0,8 procenta na letošních 1,2 procenta HDP, v přepočtu bezmála bilion korun. Hospodářský růst hnala kupředu rostoucí spotřeba, investice i export. Podle institutu Ifo má německý růst v letošním roce dále zrychlit na 2,6 procenta HDP. Pro Česko bude podle Pavla Sobíška, hlavního ekonoma UniCredit bank, důležitý vývoj německého exportu. "Právě na něj je navázaná podstatná část české ekonomiky. Letošní vyhlídky vypadají i v tomto ohledu příznivě, snad s jedinou výjimkou mezi velkými exportními trhy Německa, a to Velkou Británií," dodává Sobíšek.
(Zdroj: ihned.cz)

Počet fondů zaměřených na kryptoměny se loni pětinásobně zvýšil

09.01.2018 Zájem o spekulace na vývoj ceny digitálních měn výrazně roste nejen v případě drobných investorů, hlavně z Asie, ale také mezi profesionálními obchodníky. Podle údajů britské analytické společnosti Autonomous Research se v loňském roce přibližně zpětinásobil počet fondů vydělávajících na pohybech kurzů virtuálních měn. Nejznámější a podle tržní hodnoty největší z nich je bitcoin.
Firma Autonomous Research odhaduje, že ke konci roku 2017 existovalo po celém světě 175 fondů, které nabízely investorům, zpravidla z řad movitých klientů, zhodnocení jejich peněz ve světě kryptoměn. Těch podle serveru Coinmarketcap.com existuje v současnosti přes tisíc. Pod správou mají tyto fondy mezi třemi a čtyřmi miliardami dolarů. Mnohdy jsou řízeny manažery, kteří se dříve zabývali investováním do tradičnějších nástrojů, jako jsou třeba akcie, komodity nebo dluhopisy. Zhruba třetina z těchto fondů se snaží aktivně vydělávat na každodenních velkých výkyvech cen bitcoinu a dalších podobných měn. Není totiž výjimkou, že se ceny v průběhu jednoho dne změní o 10, 20 či více procent. Takovým fondem je třeba newyorský BKCM Digital Asset Fund. Minimální výše investice do něj činí 250 tisíc amerických dolarů. S digitálními měnami obchoduje také německý Logos Fund. Ten se navíc snaží dosáhnout zhodnocení peněz svých investorů těžbou kryptoměn. Určen je pouze profesionálním investorům, když nejnižší vložená částka je 200 tisíc eur.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Květoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner