Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákoník

Zítra bude ještě horší než je dnes!

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)

Inflace v Evropské unii se v červenci snížila na 6,1 procenta

28.08.2023 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci dále zpomalilo na 6,1 procenta z 6,4 procenta v červnu. Uvedl to ve své zprávě Evropský statistický úřad Eurostat. V České republice se inflace snížila o jeden procentní bod na 10,2 procenta, i tak ale zůstává čtvrtá nejvyšší v EU. V případě eurozóny statistický úřad potvrdil předchozí rychlý odhad, podle něhož inflace zpomalila na 5,3 procenta z červnových 5,5 procenta.
Před rokem, kdy se ceny rekordně zvyšovaly zejména kvůli nevídanému zdražování energií, inflace v EU dosáhla 9,8 procenta. V zemích používajících euro činila 8,9 procenta. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny v EU v červenci beze změny. V eurozóně klesly o 0,1 procenta. Nejnižší byla meziroční inflace v Belgii, kde činila 1,7 procenta. V Lucembursku ceny meziročně stouply o dvě procenta a ve Španělsku o 2,1 procenta. Naopak nejvyšší byla inflace v Maďarsku, a to 17,5 procenta. Na Slovensku a v Polsku činila 10,3 procenta. Ve srovnání s červnem inflace zpomalila v 19 členských zemích a v sedmi zrychlila. Ve Švédsku zůstala na stejné úrovni. Ceny energií se v eurozóně v červenci meziročně snížily o 6,1 procenta. Ceny neenergetického průmyslového zboží vzrostly o pět procent a ve službách o 5,6 procenta. Navzdory zpomalování zůstává inflace v eurozóně vysoko nad dvouprocentním cílem stanoveným Evropskou centrální bankou (ECB) jako strop cenové stability. ECB ve snaze bojovat s vysokou inflací od loňska zvyšuje základní úrokové sazby. Koncem července zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. O růstu sazeb rozhodla už podeváté za sebou.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Více než polovina Britů nechce odejít z EU

18.12.2017 Téměř rok a půl po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie by více než polovina Britů preferovala setrvání své země v bloku. Takové je zjištění čerstvého průzkumu společnosti BMG Research pro deník The Independent. Proti odchodu z EU se v něm vyjádřilo 51 procent respondentů, pro brexit bylo 41 procent.
Web britského deníku uvádí, že jde o největší náskok zastánců zachování členství v EU ze všech průzkumů provedených od loňského referenda. V červnu 2016 se v něm pro odchod vyslovilo 52 procent hlasujících Britů. Nová sondáž byla provedena mezi 5. a 8. prosincem a zúčastnilo se jí 1400 lidí. Naposledy měli v anketách stoupenci brexitu navrch v únoru letošního roku, řekl vedoucí průzkumů v BMG Research Michael Turner. "Od té doby pozorujeme pozvolný posun v předních průzkumech veřejného mínění ve prospěch setrvání v EU," dodal. Podle The Independent tento posun představuje reakci na dosavadní průběh jednání o brexitu mezi Londýnem a Bruselem i uvnitř britského parlamentu. V uplynulém týdnu sice nastal zásadní pokrok, když lídři 27 evropských zemí dali zelenou posunu rozhovorů do druhé fáze, zároveň se ale opět ukázala zapeklitost celého procesu, neboť "EU vytyčila podmínky pro přechodné období, které bude nejspíše pro přední konzervativní euroskeptiky nepřijatelné". Pro britskou premiérku Theresu Mayovou se věci zkomplikovaly také na domácí scéně schválením dodatku zákona o vystoupení, který dává v otázce konečných podmínek rozluky rozhodující slovo parlamentu.
(Zdroj: ihned.cz)

Inflace v eurozóně zrychlila na 1,5 procenta

18.12.2017 Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu zrychlil na 1,5 procenta z říjnových 1,4 procenta. Oznámil to v pondělí statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak svůj rychlý odhad z konce minulého měsíce. K růstu meziroční míry inflace největší měrou přispěly ceny pohonných hmot.
Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Na říjnovém zasedání ale ECB rozhodla, že od ledna sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 30 miliard eur (770 miliard korun) z nynějších 60 miliard eur. Minulý týden pak ECB zlepšila odhady růstu ekonomiky eurozóny pro letošek i na další dva roky a předpověděla, že inflace by do roku 2020 měla dosáhnout 1,7 procenta. V celé Evropské unii meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zrychlil na 1,8 procenta z říjnových 1,7 procenta. Nejvyšší inflaci vykázalo Estonsko, kde ceny vzrostly o 4,5 procenta. Nejpomaleji se ceny zvýšily na Kypru, a to o 0,2 procenta.

Brexit se pohnul z místa

15.12.2017 Velká Británie a Evropská unie mohou začít jednat o tom, jaké budou mít vzájemné vztahy poté, co Spojené království unii opustí. Na summitu v Bruselu to schválili lídři 27 členských zemí unie. Posvětili tak předchozí dohodu evropských a britských vyjednavačů o podmínkách vzájemného "rozvodu".
Unie a Británie tak v lednu začnou jednat o tom, co se stane v březnu 2019, kdy Londýn z EU vystoupí. Britská premiérka Theresa Mayová už požádala o přechodné období – po samotném brexitu by se tak ještě zhruba dva roky nemělo praktiky nic změnit. Británie chce přechodné období proto, aby se její firmy mohly připravit na odchod z evropského vnitřního trhu a celní unie. Na evropský trh směřuje víc než 40 procent britského vývozu, a je tak pro Británii klíčový. V březnu by pak vyjednavači měli začít jednat o definitivní podobě vztahů mezi Británií a unií. Tedy hlavně o tom, podle jakých pravidel spolu budou obě strany obchodovat. Jednání o rozvodu, takzvaná první fáze, trvalo několik měsíců. "Druhá fáze bude výrazně těžší než první, a ta byla velmi těžká," prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. V přechodném období, na kterém se chce premiérka Mayová domluvit, by její země měla mít stejný přístup na evropský vnitřní trh jako dosud. Výměnou za to ale bude podle EU muset dodržovat jeho základní pravidla, tedy například umožnit volný pohyb osobám z ostatních zemí unie.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropská investiční banka poskytne fondu ČEZ přes miliardu korun

15.12.2017 vropská investiční banka (EIB) poskytne fondu Inven Capital, který je dceřinou firmou energetické společnosti ČEZ, 1,28 miliardy korun (50 milionů eur) na investice do energetických inovací. Fond Inven Capital investuje do rychle rostoucích energetických start-upů působících například ve fotovoltaice, energetických úsporách nebo elektromobilitě.
Stejnou částkou podpoří iniciativu také ČEZ, na investice v oblasti tak bude mít Inven v rámci spolupráce s EIB připraveno přes 2,5 miliardy korun (100 milionů eur). Další peníze fond investuje samostatně. Dohoda byla podepsána v pátek v Praze. "Společně s původně poskytnutým kapitálem ze strany ČEZ a dodatečným financováním z EIB bude společnost Inven Capital disponovat kapitálem v celkové výši přibližně 240 milionů eur (6,2 miliardy korun)," uvedl dnes výkonný ředitel Inven Capital Petr Míkovec. Místopředseda představenstva ČEZ Tomáš Pleskač doplnil, že aktivity Inven Capital výrazně přispívají k rozvíjení činnosti firmy v oblasti decentralizované energetiky a obnovitelných zdrojů. Firmu Inven Capital založil ČEZ koncem roku 2013, tehdy pod názvem ČEZ Nová energetika. Inven, který funguje jako fond, měl podle dřívějších informací dosud k dispozici až pět miliard korun. Zdařilé investice má od Invenu nakupovat ČEZ.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Květoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner