Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)

Krize evropského automobilového průmyslu

19.11.2024 V Německu se budou zavírat továrny.Mercedes zaznamenal pokles zisku v uplynulém čtvrtletí až o lovinu. Na vině má být slabá prodejnost v Číně. Výrobce z toho viní nepříznivé tržní prostředí. Čínská ekonomika bojuje se slabým hospodářským růstem, a to se odráží i na firmách, které se zemí obchodují. Německé továrny tak v Číně čelí větší konkurenci ze strany tamních automobilek. Mercedes pro server DW uvedl, že „očekává, že roční prodeje v roce 2024 budou mírně nižší než v předchozím roce, přičemž výsledky za čtvrté čtvrtletí by měly být podobné jako ve třetím čtvrtletí“. Mercedes ovšem není jediný, problémy má i Volkswagen. Jeho provozní zisk meziročně klesl o 42%. Provozní marže se snížila na 3,6%, což je nejmíň za poslední čtyři roky. V jeho případě je na vině slabý výkon stejnojmenné značky osobních vozů a vysoké náklady, včetně nákladů na modernizaci modelů. Firma uvedla tyto informace v tiskové zprávě. „Jedním z mála světlých bodů ve výsledcích byl zlepšující se příjem objednávek v západní Evropě v období od července do září. Na trh totiž postupně přicházely nové modely“, uvedl finanční ředitel Arno Antlitz.
Kvůli oslabující poptávce v Číně i Volkswagen musel přehodnocovat své výhledy stejně jako Mercedes či BMW. Zatímco Volkswagen zvažuje uzavření minimálně jedné z továren v Německu, Mercedesu a BMW bude stačit snížení prodejních předpovědí.
Šéfka závodní rady Volkswagenu Daniela Cavallová nedávno uvedla, že „podnik plánuje zavřít v Německu nejméně tři závody a zrušit desítky tisíc pracovních míst“. Na celkovém poklesu prodejní marže má vinu také pokles prodeje nejziskovějších sportovních vozů značek Audi a Porsche. Celkový prodej všech vozů koncernu se propadl o 7 %.
Ačkoliv v Severní Americe prodeje rostou, nedokážou pokrýt ztráty v Číně. Ta se na odbytu Volkswagenu podílí cca třetinou. Volkswagen, který je v Německu jedním z největších zaměstnavatelů, proto dle deníku Handelsblatt plánuje i snížení mezd o deset procent.
I navzdory těmto informacím je Škoda v plusu. Od ledna do září dodala zákazníkům o 4,5 % více aut než před rokem a její zisky za první tři čtvrtletí vzrostly o více než třetinu. Škodovka v České republice zaměstnává asi 37 tisíc lidí a provozuje tři výrobní závody. „Volkswagen se nachází ve složité situaci, která si žádá razantní kroky. Pokud opatření spojená s redukcí nákladů v Německu nebudou úspěšná, mohou se snahy o restrukturalizaci v rámci koncernu posunout i za hranice Německa. Konečné slovo bude ale mít ziskovost jednotlivých výrobních závodů. V prospěch Škody hraje to, že díky její nabídce se jí daří udržovat silnou pozici na evropském trhu,“ uvedl pro web Hospodářských Novin analytik XTB Tomáš Cverna.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Řecko přijalo nabídku na plynárenskou firmu DESFA

20.04.2018 Řecko přijalo nabídku konsorcia vedeného italskou společností Snam na převzetí většinového podílu v řecké plynárenské firmě DESFA za 535 milionů eur (zhruba 13,5 miliardy korun). Oznámila to ve čtvrtek řecká privatizační agentura.
Prodej 66procentního podílu ve společnosti DESFA je součástí privatizace státního majetku, která patří mezi podmínky třetího záchranného programu pro Řecko. Řecká vláda prodává ve firmě DESFA podíl 31 procent a největší řecká rafinerská společnost Hellenic Petroleum dalších 35 procent, napsala agentura Reuters. Řecko v loňském roce vyhlásilo nový tendr na 66procentní podíl ve společnosti DESFA poté, co předloni zkrachovala dohoda o prodeji podílu ázerbájdžánské ropné firmě SOCAR za 400 milionů eur. Nejvyšší nabídku v novém tendru předložilo konsorcium zahrnující kromě italské firmy Snam rovněž španělskou společnost Enagas a belgickou Fluxys. Nabídku konsorcia ve čtvrtek schválili vedoucí představitelé privatizační agentury i firmy Hellenic Petroleum.
(Zdroj: ihned.cz)

Křetínského média expandují do Evropy

18.04.2018 Společnost Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní a řídí miliardář Daniel Křetínský, jedná s Lagardére Group o koupi časopisů ve Francii, včetně titulu Elle a s ním spojených produktů.
Očekává se, že transakce by mohla být podepsána v nadcházejících týdnech. Oznámil to člen představenstva CMI Daniel Častvaj. Vedle Elle se obchod týká časopisů Version Femina, Art & Décoration, Télé 7 Jours, France Dimanche, Ici Paris a Public. "Naopak zpravodajská divize (včetně Europe 1, Paris Match a Le Journal du Dimanche) stejně jako brand Elle s jeho mezinárodními licencemi, není součástí této plánované transakce," uvedl Častvaj. Parametry transakce ještě bude firma konzultovat s organizacemi zastupujícími zaměstnance Lagardére Active, uzavření obchodu může podléhat schválení ze strany orgánů pro hospodářskou soutěž, uvedlo vedení společnosti. Podle Častvaje by tato akvizice přispěla k posílení růstové strategie firmy. CMI považuje Francii za jeden z klíčových trhů, dodal.
(Zdroj: ihned.cz)

Lékárny Dr.Max se šíří Evropou

16.04.2018 ékárenský řetězec Dr.Max, který ovládá investiční skupina Penta, nyní čeká, až rumunský antimonopolní úřad schválí převzetí sítě A&D Pharma. Získá tím přes 600 tamních lékáren.
Celkový počet lékáren Dr.Max v šesti zemích Evropy by se tak už na konci dubna mohl vyšplhat na dva tisíce. Do konce roku by pak mělo přibýt dalších 100 až 200 poboček. "Tím posílíme pozici evropské čtyřky a budeme na dostřel trojce a dvojce," pochvaluje si v rozhovoru pro HN šéf českého Dr.Maxe Daniel Horák. Například srbské lékárny bude Dr.Max Group přetvářet podle českého, designově čistého vzoru. "Změna je to obrovská. Je to střet dvou generací," popisuje Horák.
(Zdroj: ihned.cz)

Ceny bytů v Česku už nerostou nejrychleji v EU

13.04.2018 Růst cen domů a bytů v Česku se v posledním čtvrtletí loňského roku zpomalil z meziročních 12,5 na 8,4 procenta. Zatímco ve třetím čtvrtletí rostly ceny nejrychleji z celé Evropské unie, v posledních třech měsících loňského roku se Česko podle čerstvých čísel Eurostatu zařadilo na páté místo. V celé unii se ceny zvýšily v průměru o 4,5 procenta.
Nejvíce vzrostly ceny v Irsku (o 11,8 procenta), více než desetiprocentním tempem se zvýšily také v Portugalsku a ve Slovinsku. Naopak v Itálii o 0,3 procenta klesly. "Růst cen nemovitostí v Česku se ve čtvrtém kvartálu zmírnil, avšak stále zůstává zhruba dvojnásobný oproti EU jako celku," říká analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Důvodem zpomalení růstu je podle něj obava Čechů z bubliny na realitním trhu, která snižuje poptávku zejména po investičním nákupu realit. Dalším důvodem je ukončení intervenčního režimu ČNB a postupné zpřísňování měnové politiky. "V neposlední řadě se projevuje loňský zásah ČNB spočívající v doporučení komerčním bankám omezit či zcela přestat poskytovat hypoteční úvěry s vysokou hodnotou úvěru v poměru k zástavní hodnotě nemovitosti," dodal. V Česku rostly ceny nemovitostí v porovnání s ostatními zeměmi unie nejrychleji nepřetržitě od posledního čtvrtletí 2016 do konce třetího kvartálu 2017. Průměrné prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech vzrostly podle Deloitte Real Indexu během posledního čtvrtletí roku 2017 na 53 700 korun za metr čtvereční. Nejvyšší jsou ceny v Praze, kde kupec za metr čtvereční zaplatí v průměru 70 800 korun.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Nataša
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner