Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Evropský dobrovolnický sbor humanitární pomoci
25.09.2012
EVHAC se bude zabývat výběrem, přípravou, vysíláním dobrovolníků na podporu místních organizací v případě humanitárních katastrof.
Fungovat by měl začít od 1. ledna 2014. Na misi by mělo být během let 2014-2020 vysláno až 10 000 dobrovolníků.
Ledovce
24.09.2012
Ročně jsou Alpy zavaleny lyžaři, turisty…
Chtějí se pokochat krásami hor, jejich výhledem, užít si sjezdovky. Jsou to právě alpské ledovce, které zabezpečují jistotu dobrého lyžování. Vlivem oteplování budou postupně alpské ledovce ubývat, až zcela zaniknou.
Sociální zabezpečení – koordinace
21.09.2012
Právo občanů na volný pohyb je jedním ze základních principů EU.
Pro oblast sociálního zabezpečení z toho vyplývá povinnost členských států zacházet s migrujícími občany EU stejně jako s vlastními státními příslušníky tak, aby nebyla omezena jejich možnost pracovat v jednotlivých členských zemích. V oblasti sociálního zabezpečení nedochází k harmonizaci národních sociálních systémů členských států, dochází pouze k jejich koordinaci.
Podle EU Česká republika neefektivně zpracovává odpad
09.08.2012
Německá konzultační společnost BiPRO vypracovala pro Evropskou komisi hodnotící zprávu o recyklaci odpadů, ceny jejich zneškodňování či porušování evropských právních předpisů členských států.
Tato zpráva však není potěšující. Jak uvedl komisař pro životní prostředí Janez Potočnik: "Obraz, který vzniká na základě tohoto srovnání, potvrzuje mé vážné obavy. Navzdory existenci lepších alternativ a přesto, že jsou k dispozici strukturální fondy na financování lepších možností, mnohé členské státy stále ukládají obrovské množství komunálního odpadu na skládky, což je nejhorší možnost v rámci odpadového hospodářství. " A také varoval: " V sektoru odpadového hospodářství se nevytvářejí nová pracovní místa a trpí i naše zdraví a životní prostředí. Takový přístup se dá v současné ekonomické situaci jen těžko obhájit. "Podle tabulky zveřejněné v hodnotící zprávě nejlépe se umístilo Rakousko a Nizozemsko s počtem bodů 39 a nejhůř Řecko se třemi body. Česko s 18 body obsadilo 16. místo z 27 členských zemí.