Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Více žen do vedení firem
19.04.2011
Evropská komise zvažuje, zda nezavést povinné kvóty určující, kolik žen by mělo být ve vedení podniků v Evropské unii.
Zatím je jejich v řadách firem v průměru v EU pouze 12%, což je podle komise velmi málo. Kvóty pro zastoupení žen v managementu firem má již Norsko a Španělsko. Eurokomisař Michel Barnier potvrdil, že letos na jaře představí vlastní návrh, jak zvýšit zastoupení žen ve vedení podniků v EU.
EK pozastavila proplácení z OPPI
13.04.2011
Evropská komise pozastavila kvůli údajným nedostatkům proplácení projektů z operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). Píše to server Česká pozice.
Podle ministerstva průmyslu a obchodu , které připravuje odpověď na výtky EK, platby konečným příjemcům dotací z programu dál pokračují. MPO podle serveru obdrželo dopis, ve kterém mu EK vytýká například nedostatky v řízení a kontrolním systému OPPI, netransparentní hodnocení projektů či pochybení v zavádění technické pomoci projektů. Podle MPO se ale EK zaštiťuje auditem z října, který zkoumal předchozí období úřednické vlady Jana Fischera.
EP: povodňová pomoc do ČR
08.04.2011
Evropský parlament ve středu schválil návrh Evropské komise na uvolnění více než 5 milionů eur (122 milionů Kč) z Fondu solidarity EU na úhradu škod po loňských povodních na severní Moravě.
Navíc komise navrhla, aby Česko z fondu dostalo dalších 10,9 milionu eur (266 milionů korun) na pomoc v obnově poničené infrastruktury po záplavách, které loni v srpnu zasáhly sever země. O této částce bude Evropský parlament teprve rozhodovat.
Výhledový plán EK na omezení emisí
30.03.2011
Evropská komise chce do roku 2050 vyhnat všechny tradičním způsobem poháněna auta z měst. Toto a dalších více než 30 opatření představila EK v rámci plánovacího dokumentu Doprava 2050 v Bruselu.
Zatím to sice není legislativní návrh, ale pokud by členské státy nezávazný plán nakonec realizovaly, emise z dopravy by měly do poloviny století klesnout o 60 %. Brusel totiž počítá s tím, že za 39 let se bude většina cestujících na vzdálenost větší než 300 kilometrů přesouvat po kolejích.