Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Drahé potraviny ženou Brity do německých diskontů
21.11.2019
Rostoucí ceny potravin připisované někdy brexitu přiměly Brity přehodnotit nabídku německých diskontních řetězců. Po spíše rozpačitých začátcích Aldi a Lidlu, které na britských ostrovech prosluly nehostinnými prostorami a omezenou nabídkou britských potravin, si do nich nachází cestu stále více místních. Podle týdeníku Die Zeit už se dokonce hovoří o takzvaném efektu Aldi.
Když se Aldi a Lidl odvážily vstoupit v devadesátých letech na trh za kanálem La Manche, nespatřovaly v nich tamní zavedené řetězce Tesco, Sainsbury's nebo Asda zprvu žádnou vážnou konkurenci. Podle listu The Guardian působily jejich spartánsky zařízené prostory zaplněné zbožím v lepenkových krabicích ošuntěle a "bezútěšně německy" a za výhradně německou vlastnost byla považována i snaha pídit se neustále po co nejvýhodnější ceně. Ještě v roce 2009 tak měly Aldi a Lidl v Británii pouze dvouprocentní podíl na trhu.
EU investiční banka přestane do roku 2021 financovat projekty fosilních paliv
18.11.2019
Evropská investiční banka na čtvrtečním zasedání rady rozhodla, že od konce roku 2021 zastaví financování projektů v oblasti fosilních paliv. Oznámil to podle agentury Reuters viceprezident banky Andrew McDowell.
Ekologické organizace rozhodnutí EIB přivítaly. Vyjádřily však zklamání z toho, že opatření vstoupí v platnost o rok později, než se původně plánovalo. V loňském roce EIB na projekty v oblasti fosilních paliv vynaložila téměř dvě miliardy eur (zhruba 51 miliard korun) a od roku 2013 to bylo celkem 13,4 miliardy eur (zhruba 343 miliard korun).
Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Dává k dispozici peníze na životaschopné projekty, čímž přispívá k dosažení politických cílů EU.
Radu EIB tvoří zástupci 28 členských zemí EU, obvykle ministři financí. Minulý týden ministři financí EU ve společném prohlášení uvedli, že EU by v rámci boje s klimatickými změnami měla postupně ukončovat financování ropných, plynárenských a uhelných projektů.
Google vstupuje do oblasti osobních financí
15.11.2019
Internetový gigant Google ze skupiny Alphabet plánuje v příštím roce začít nabízet osobní běžné účty ve spolupráci s bankou Citigroup a malou družstevní záložnou na Stanfordově univerzitě. Napsal to ve středu list The Wall Street Journal. Projekt má předběžný název Cache a Google by se tak stal další velkou firmou ze Silicon Valley, která by vstoupila do oblasti osobních financí.
Velké technologické firmy vidí ve finančních službách možnost, jak se dostat blíže k uživatelům a získat cenná data. Vlastní kreditní kartu letos v létě představil Apple. Amazon jedná s bankami o nabídce běžných účtů a Facebook pracuje na vlastní digitální měně. "Náš přístup bude hluboké partnerství s bankami a finančním systémem," řekl v rozhovoru s WSJ manažer a viceprezident pro platby Googlu Caesar Sengupta. "Může to být o něco delší cesta, ale udržitelnější," dodal. Upozornil tak na často problémová spojení mezi bankami a technologickými společnostmi. Apple pozlobil svého partnera pro kreditní karty Goldman Sachs Group, když v reklamách tvrdil, že karty jsou vytvořené Applem, a ne bankou. Projekt kryptoměny Facebooku se dostal do potíží poté, co z něj odstoupily některé velké finanční firmy.
Konec Johnsonových výhrůžek divokým brexitem?
13.11.2019
Britský premiér Boris Johnson už nebude při přesvědčování voličů dál používat hrozbu, že by země mohla opustit Evropskou unii bez dohody. Ve svém předvolebním programu už Konzervativní strana o takovém scénáři vůbec nehovoří, namísto toho chce Brity získat slibem, že brexit dokončí co nejdříve a na základě dohody vyjednané premiérem. Napsal o tom v sobotu britský deník The Times.
Britští zákonodárci v úterý rozhodli, že lidé v zemi půjdou 12. prosince k předčasným volbám. Premiér o jejich vypsání požádal ve snaze vyřešit pat, který nastal kolem plánovaného brexitu. Ten se měl původně uskutečnit už letos na jaře, poslední odklad z 31. října na 31. leden příštího roku EU Londýnu definitivně odsouhlasila tento týden. Podle The Times chtějí konzervativci vyloučením brexitu bez dohody získat ve volbách hlasy umírněných voličů Liberálních demokratů, kteří mají strach z důsledků případného druhého referenda.