Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Evropská komise povolila obří obchod
18.09.2019
V Evropě se odehraje jeden z největších energetických obchodů v historii. Evropská komise v úterý povolila obří dohodu mezi německými společnostmi E.ON a RWE. V jejím rámci si obě firmy prohodí majetky v hodnotě až jeden bilion korun. To se výrazně dotkne i českého trhu a více než 1,5 milionu českých zákazníků.
Na konci obchodu má E.ON vlastnit přenosové sítě obou společností plus dodávky zákazníkům a RWE získá všechny obnovitelné zdroje. Jak se nicméně očekávalo, Evropská komise vyjádřila obavy z dopadu dohody na některé trhy. Obě firmy mají své pobočky v Německu i v řadě dalších evropských zemí a na některých trzích by proto mohly kvůli prohazování aktiv získat dominantní postavení. "Je důležité, aby všichni obyvatelé i firmy v Evropě mohli nakupovat energie za konkurenceschopné ceny," řekla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Obě skupiny tak musí některé své společnosti odprodat. Jak HN nedávno uvedly, v Česku se obchod silně dotkne tuzemské dceřinky RWE firmy innogy. S největší pravděpodobností dojde k vyčlenění obchodní části firmy, která dodává elektřinu a plyn asi 1,6 milionu zákazníků. Následně se rozjede její prodej, který může trvat až rok.
České banky jsou dál jedny z nejziskovějších v Evropě
16.09.2019
Bankám a spořitelnám v Česku v prvním pololetí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 1,7 miliardy korun na 45,6 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci června činila 7,859 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 580 miliard korun.
Zisk z finanční a provozní činnosti bank stoupl meziročně o 5,5 miliardy na 99,8 miliardy korun. Úrokové výnosy se zvýšily o 27,7 miliardy na 109,5 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí klesly o 100 milionů na 22,3 miliardy korun. "Tuzemské banky se nachází v dobré kondici. V porovnáními s evropskými protějšky si udržují velmi dobrou ziskovost," řekl pro ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Do pozitivního hospodaření podle něj promluvila zejména solidní produkce nových úvěrů a klesající náklady na rizika, které jim umožňují rozpouštět opravné položky k problémovým úvěrům, a díky tomu tak vytvořit vyšší zisky.
Digitální měnu Facebooku nelze v Evropě povolit
13.09.2019
Plánovanou digitální měnu libra americké internetové společnosti Facebook není možné v Evropě za současných podmínek povolit. Prohlásil to ve čtvrtek francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Měna podle něj představuje hrozbu pro finanční systém i suverenitu vlád a vytváří prostor pro zneužívání dominantního postavení na trhu, napsala agentura Reuters.
"Všechny obavy ohledně libry jsou vážné. Chci proto jasně říci, že za těchto podmínek nemůžeme povolit rozvoj libry na evropské půdě," uvedl ministr. "Tato privatizace peněz v sobě zahrnuje rizika zneužití dominantní tržní pozice, rizika pro suverenitu a rizika pro spotřebitele i pro podniky," řekl rovněž.
Piloti British Airways stávkují za vyšší mzdy
11.09.2019
Kolem 1700 letů musela zrušit letecká společnost British Airways kvůli dvoudenní stávce za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky, do níž v pondělí vstoupili její piloti. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC. Podle odborového svazu BALPA piloti plánují uspořádat další stávku 27. září. Ráno už byl zrušen i jeden spoj s Prahou, později společnost zrušila i tři zpáteční lety mezi Prahou a Londýnem. Další mohou následovat.
Média uvádějí, že British Airways za běžných okolností uskuteční asi 800 letů denně, a přepraví tak zhruba 145 000 lidí. Podle odborů každý den stávky přijde společnost na asi 40 milionů liber (téměř 1,2 miliardy korun). Do stávky se zapojilo na 4000 pilotů. Je to první taková protestní akce v této britské letecké společnosti.