Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Brexit Británii ekonomicky poškodí, ať bude dohoda s Bruselem jakákoliv
31.01.2018
Odchod z Evropské unie Británii hospodářsky poškodí, ať už budou podmínky dohody, kterou s Bruselem uzavře, jakékoliv. Podle serveru BuzzFeed News to vyplývá z dosud utajované analýzy, kterou vypracovaly britské úřady a kterou server získal. Británie by měla EU opustit 29. března příštího roku, přechodné období by podle unijního návrhu mohlo trvat dalších 21 měsíců. Britská vláda premiérky Theresy Mayové dlouhodobě popírá, že by se zemi po brexitu mělo vést hůře. Podle mluvčího vlády uniklý dokument nebyl dokončený a schválený vládou.
Britské hospodářství podle dokumentu datovaného lednem 2018, který nyní zveřejnil server BuzzFeed News, poroste pomaleji, ať už dojde ke kterémukoliv ze tří zkoumaných scénářů. Pokud by se Britům podařilo uzavřít s evropskou sedmadvacítkou komplexní dohodu o volném obchodu, byl by růst v následujících 15 letech podle uniklého dokumentu o pět procent nižší než v případě, že by k brexitu nedošlo. Pokud by Londýn s Bruselem neuzavřel žádnou dohodu a EU s Británií by následně obchodovaly na základě pravidel Světové obchodní organizace (WTO), klesl by ve stejném období oproti současnému odhadu růst dokonce o osm procent. I v případě, že by Mayová vyjednala přístup na jednotný trh prostřednictvím členství v Evropském hospodářském prostoru, růst by se snížil asi o dvě procenta, tvrdí uniklý dokument britské vlády. Negativně brexit v kterémkoliv ze tří zkoumaných případů ovlivní podle serveru BuzzFeed News všechna odvětví britského hospodářství, nejvíce však průmysl chemický, textilní, potravinářský a automobilový.
Koruna je k euru nejsilnější za pět let, kurz se pohybuje okolo úrovně 25,30
29.01.2018
Měna posiluje díky očekávání ohledně růstu sazeb. Od dubnového ukončení kurzového závazku si již koruna připsala vůči euru téměř sedm procent.
Tuzemská měna na úvod nového týdne nereagovala na výsledek prezidentských voleb a stejně jako v pátek se pohybuje na nejsilnějších úrovních za posledních pět let. Koruna dopoledne prorazila hranici 25,30 koruny za jedno euru, aktuálně se pohybuje mírně pod ní.
Evropu zaplavuje levný cukr. Cukrovary v Česku přesto navyšují výrobu
26.01.2018
Cukr je nejlevnější za posledních několik let. Konec cukrových kvót zůsobil, že je ho v Evropě nadbytek. Cukrovary po celém světě přesto navyšují výrobu.
Cena cukru je nejnižší za posledních osm let. Zatímco spotřebitelé mají radost, cukrovary už ne. Loni na podzim po půl století v Evropě padly kvóty, které omezovaly výrobu a prodej sladidla. Nyní je cukru na trhu přebytek a výrobci zlevňují.
Evropská unie nás ničí, tvrdí čeští oceláři
24.01.2018
Na vině je evropská reforma týkající se obchodování s emisními povolenkami, které si firmy musí kupovat za každou vypuštěnou tunu oxidu uhličitého do ovzduší. Ty budou dražší.
Čeští oceláři rozjíždí poslední pokus, jak zvrátit evropskou reformu obchodování s emisními povolenkami. Pokud bude v únoru schválena v současné podobě, bude je to prý stát miliardy ročně. A podle Ocelářské unie hrozí, že firmy budou postupně končit.