Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Německá ekonomika rekordně vzrostla, vydělává na tom i Česko
12.01.2018
Z Německa přišla dobrá zpráva pro Česko. Tamní ekonomika vzrostla v loňském roce podle předběžných odhadů o 2,2 procenta, tedy nejvíce od roku 2011. I díky tomu láme zahraniční obchod mezi Českem a Německem rekordy.
"Česko bylo loni vůbec poprvé v první desítce nejdůležitějších obchodních partnerů Německa. Tento post si zcela jistě udrží," říká Bernard Bauer, výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Německo vykazuje rekordní čísla nejen u růstu ekonomiky, ale také u nezaměstnanosti a přebytku veřejných rozpočtů. Práci hledá nejméně lidí od znovusjednocení země v roce 1990 a přebytek rozpočtů se zvýšil z loňských 0,8 procenta na letošních 1,2 procenta HDP, v přepočtu bezmála bilion korun. Hospodářský růst hnala kupředu rostoucí spotřeba, investice i export. Podle institutu Ifo má německý růst v letošním roce dále zrychlit na 2,6 procenta HDP. Pro Česko bude podle Pavla Sobíška, hlavního ekonoma UniCredit bank, důležitý vývoj německého exportu. "Právě na něj je navázaná podstatná část české ekonomiky. Letošní vyhlídky vypadají i v tomto ohledu příznivě, snad s jedinou výjimkou mezi velkými exportními trhy Německa, a to Velkou Británií," dodává Sobíšek.
Počet fondů zaměřených na kryptoměny se loni pětinásobně zvýšil
09.01.2018
Zájem o spekulace na vývoj ceny digitálních měn výrazně roste nejen v případě drobných investorů, hlavně z Asie, ale také mezi profesionálními obchodníky. Podle údajů britské analytické společnosti Autonomous Research se v loňském roce přibližně zpětinásobil počet fondů vydělávajících na pohybech kurzů virtuálních měn. Nejznámější a podle tržní hodnoty největší z nich je bitcoin.
Firma Autonomous Research odhaduje, že ke konci roku 2017 existovalo po celém světě 175 fondů, které nabízely investorům, zpravidla z řad movitých klientů, zhodnocení jejich peněz ve světě kryptoměn. Těch podle serveru Coinmarketcap.com existuje v současnosti přes tisíc. Pod správou mají tyto fondy mezi třemi a čtyřmi miliardami dolarů. Mnohdy jsou řízeny manažery, kteří se dříve zabývali investováním do tradičnějších nástrojů, jako jsou třeba akcie, komodity nebo dluhopisy. Zhruba třetina z těchto fondů se snaží aktivně vydělávat na každodenních velkých výkyvech cen bitcoinu a dalších podobných měn. Není totiž výjimkou, že se ceny v průběhu jednoho dne změní o 10, 20 či více procent. Takovým fondem je třeba newyorský BKCM Digital Asset Fund. Minimální výše investice do něj činí 250 tisíc amerických dolarů. S digitálními měnami obchoduje také německý Logos Fund. Ten se navíc snaží dosáhnout zhodnocení peněz svých investorů těžbou kryptoměn. Určen je pouze profesionálním investorům, když nejnižší vložená částka je 200 tisíc eur.
Brusel zvolňuje pravidla pro farmáře
05.01.2018
Zemědělci v Česku mohou mít radost. V příštích letech by jim mohla zmizet část papírování. Zároveň do oboru může přitéct více peněz. Umožní to nařízení, které zvolňuje pravidla společné evropské zemědělské politiky. Dokument Omnibus začal v lednu platit v celé EU. V praxi to znamená, že si jednotlivé členské státy budou moci o některých věcech rozhodovat samy.
"Je to nezbytný krok, protože dřív byly jen náznaky a nyní máme konkrétní okruhy," hodnotí předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík dokument, který je nástřelem toho, jak by mělo zemědělství v Evropě vypadat v příštích letech. "Splnění těchto cílů bude ovšem možné hodnotit až s odstupem v závislosti na tom, jak bude nařízení implementováno také na národní rovině," tvrdí Jiří Felčárek z Agrární komory. České zemědělství spolkne ročně v průměru 50 miliard korun. Podle ministerstva zemědělství dokument EU nutně neznamená, že se dotace u konkrétních podniků zvednou, ale může se dostat na víc farmářů. Pokud Česko dokument přijme, zemědělci se budou moct po roce 2020 těšit na několik úlev. Ostatně za některé sami v Bruselu lobbovali. Například by již nemuseli v účetnictví dokazovat, jaká část jejich příjmu pochází opravdu ze zemědělské činnosti. O peníze doposud přišel ten, kdo se více než farmaření věnoval například provozu vodáren, pronájmu nemovitostí či sportovních a rekreačních areálů.
Obnovitelné zdroje v Německu stlačují ceny elektřiny až do záporných hodnot
29.12.2017
Německo během posledních dvaceti let investovalo přes 167 miliard eur do zavedení a rozvoje ekologické energie. Tato obrovská částka má nyní neočekávaný dopad na německou ekonomiku. Informuje o tom deník New York Times.
Situace vyeskalovala na Štědrý den, kdy následkem teplého počasí a silných větrů dokázaly obnovitelné zdroje pokrýt téměř veškerou poptávku po elektřině v Německu. Ceny na trhu tak reagovaly poklesem do záporných hodnot. Situace přetrvávala až do pondělního rána. Ceny elektřiny se během posledního roku v Německu dostaly do záporných hodnot více než stokrát. V tu chvíli majitel elektrárny jakoby platí zákazníkovi za spotřebovávání energie. Negativní cenu energie způsobí stav, kdy nabídka elektřiny přesáhne poptávku. Poptávka po elektřině je zpravidla nižší o víkendech a během svátků, kdy se vyprázdní a zhasnou kanceláře. Objem výroby elektřiny je ale dopředu velmi těžké odhadnout. Větrné elektrárny během průměrně větrného dne vyprodukují 12 % veškeré elektřiny vyrobené v Německu, během velmi větrných dnů jí však dokážou vyrobit několikanásobně víc.