Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Evropská měna klesla na sedmiměsíční minimum vůči dolaru
21.10.2016
Euro se během pátečního obchodování propadlo vůči dolaru až na sedmiměsíční minimum pod 1,09 dolaru. Navázalo tak na čtvrteční pokles, za kterým stály výroky šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho. Ty signalizovaly, že ECB nehodlá spěchat s ukončením programu nákupu dluhopisů.
ednotná evropská měna sestoupila až na 1,0891 dolaru, což představuje nejnižší úroveň od 10. března. Později část ztrát smazala a vrátila se těsně nad 1,09 dolaru. Oproti čtvrtku tak vykazovala pokles zhruba 0,2 procenta. ECB na čtvrtečním zasedání podle očekávání ponechala svou měnovou politiku beze změny. Draghi označil za nepravděpodobné, že by banka přikročila k náhlému ukončení programu nákupu dluhopisů, kterým se snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Dolar se v pátek vyšplhal na nové sedmiměsíční maximum vůči koši šesti předních světových měn. K jeho růstu přispívají vyhlídky na zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.
zdroj: ihned.cz
V Evropské unii i eurozóně zrychlila v září inflace na 0,4 procenta
17.10.2016
Meziroční inflace v eurozóně zrychlila v září na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta. Uvedl to v pondělí evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. V celé Evropské unii spotřebitelské ceny v září vzrostly rovněž o 0,4 procenta po srpnovém zvýšení o 0,3 procenta. Navzdory zrychlení inflace i nadále zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB).
Loni v září spotřebitelské ceny v eurozóně i EU meziročně klesly o 0,1 procenta. Oproti předchozímu měsíci se v září ceny v eurozóně zvýšily o 0,4 procenta a v EU o 0,2 procenta. Nejvíce v září v eurozóně k růstu inflace přispěly vyšší ceny v restauracích a kavárnách, nájmy a ceny tabáku. Naopak brzdou inflace byly ceny topného oleje, plynu a pohonných hmot.Bez zahrnutí cen energií a nezpracovaných potravin inflace stejně jako v minulém měsíci činila 0,8 procenta. Ceny energií klesly o tři procenta, ceny alkoholu a tabáku naopak o 0,7 procenta stouply. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, se zvýšily o 1,1 procenta.
zdroj: ihned.cz
Odbyt Volkswagenu rostl v září nejrychleji od skandálu s emisemi
14.10.2016
Odbyt německého automobilového koncernu Volkswagen v září meziročně vzrostl o 7,1 procenta na 947 600 vozů, uvedla v pátek firma. Je to nejprudší tempo růstu od vypuknutí skandálu kolem měření emisí. Za první tři čtvrtletí roku pak dodal koncern zákazníkům 7,6 milionu aut, což je o 2,4 procenta více než ve stejném období loni.
V Evropě se odbyt skupiny Volkswagen v září zvýšil o více než šest procent a v Číně dokonce o zhruba 20 procent. Ve střední a východní Evropě dosáhl růst téměř osmi procent, neboť příznivý vývoj poptávky v Polsku a v České republice kompenzoval pokles prodeje na ruském trhu. Koncern se ale dál potýká s poklesem poptávky ve Spojených státech. Jeho zářijový odbyt v USA klesl o více než tři procenta a v prvních třech čtvrtletích propad přesáhl šest procent. Volkswagen loni v září přiznal, že po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut instaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Aféra se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto již ve středu oznámila, že v září zvýšila prodej meziročně o 14,4 procenta na 107 100 vozů. Jde o prodejně nejúspěšnější měsíc za celou více než stodvacetiletou existenci Škodovky.
zdroj: ihned.cz
Inflace v eurozóně zrychlila na 0,4 procenta
30.09.2016
Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v září zrychlil na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Inflace tak nadále výrazně zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB).
Ceny energií sice v září klesly, tempo jejich poklesu však zpomalilo na tři procenta ze srpnových 5,6 procenta. Ceny služeb, potravin, alkoholu a tabáku a neenergetického průmyslového zboží naopak rostly. Nejvíce se zvýšily ceny ve službách, a to o 1,2 procenta. Sektor služeb je největším sektorem ekonomiky eurozóny. Jádrová inflace, která nezahrnuje nejvíce nestabilní ceny nezpracovaných potravin a energií, činila stejně jako v srpnu 0,8 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku inflace činila rovněž 0,8 procenta. Rychlý odhad Eurostatu nezahrnuje meziměsíční srovnání ani žádné další podrobnosti. Zpřesněnou zprávu s dalšími údaji zveřejní Eurostat 17. října. Evropská centrální banka (ECB) v posledních letech důrazně uvolňuje měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a zvýšila inflaci, která se už delší dobu pohybuje kolem nuly. Její kroky ale zatím žádoucí zrychlení růstu a zvýšení inflace nepřinesly. Dlouhodobým cílem ECB je návrat meziroční míry inflace ke dvěma procentům.