Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nezaměstnanost mladých v EU roste, nejhůře je na tom Itálie
18.08.2016
Více než šestina mladých lidí v Evropské unii ve věku 20 až 24 let nemá práci, přestože už dokončila studium nebo jinou profesní přípravu. Během deseti let se podíl těchto nezaměstnaných zvýšil z 16,3 na 17,3 procenta z celkového počtu obyvatel v tomto věku.
Nejhorší je situace v Itálii, kde bez studia či práce zůstává téměř třetina (31,1 procenta) lidí ve věku 20 až 24 let. Více než jeden člověk z pěti je ve stejné situaci také v Řecku, Rumunsku, Bulharsku, Španělsku a na Kypru. Naopak nejlépe jsou na tom Nizozemsko (7,2 procenta), Lucembursko, Dánsko, Německo a Švédsko.
zdroj: ihned.cz
Německé RWE klesl v pololetí provozní zisk o sedm procent
11.08.2016
Provozní zisk německé energetické skupiny RWE klesl v prvním pololetí o sedm procent na 1,88 miliardy eur (50,8 miliardy korun), a zaostal tak za odhady. Oznámila to ve čtvrtek společnost, která působí rovněž v České republice. Pokles zisku vysvětluje nečekanými ztrátami v obchodní divizi, kterou si ponechá, až zdravou část svého podnikání upíše na podzim na burze.
Analytici v anketě Reuters očekávali, že provozní zisk za prvních šest měsíců dosáhne v průměru 2,03 miliardy eur. RWE je druhým největším energetickým koncernem v Německu za tamní energetickou jedničkou E.ON. Ten ve středu oznámil, že se v prvním pololetí propadl do ztráty 3,03 miliardy eur, zejména kvůli rozsáhlým odpisům souvisejícím s elektrárenskou divizí Uniper, která by měla příští měsíc vstoupit na burzu. RWE, E.ON a další německé energetické podniky se potýkají s propadem velkoobchodních cen elektrické energie, s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii a s masivní podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.V České republice je RWE největším hráčem na trhu s plynem. Firma v tuzemsku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu koncových zákazníků.
zdroj: ihned.cz
Spotřebitelské ceny v eurozóně se překvapivě vrátily k růstu
30.06.2016
Spotřebitelské ceny v eurozóně se v červnu podle prvního rychlého odhadu vrátily k růstu, když v předchozích čtyřech měsících klesaly nebo stagnovaly. Meziroční inflace činila 0,1 procenta. V květnu se ceny meziročně snížily o 0,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat.
Výsledky překonaly očekávání analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří v průměru očekávali, že inflace zůstane na nule. Ceny energií sice v červnu klesly, avšak tempo jejich poklesu výrazně zpomalilo. Ceny služeb, potravin, alkoholu a tabáku a neenergetického průmyslové zboží rostly. Nejvyšší růst zaznamenaly ceny v sektoru služeb, který je největším sektorem ekonomiky eurozóny, a to o 1,1 procenta. Jádrová inflace, která nezahrnuje nejvíce nestabilní ceny nezpracovaných potravin a energií, činila stejně jako v květnu 0,8 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku inflace zrychlila na 0,9 procenta z 0,8 procenta v květnu.
zdroj: ihned.cz
Světový obchod se zbraněmi nikdy nerostl tak jako nyní
14.06.2016
Výnos u desetiletých dluhopisů německé vlády se v úterý poprvé v historii spolkové republiky dostal do záporného pásma. Výnos tlačí dolů silná poptávka po těchto dluhopisech, která je podle obchodníků důsledkem nejistoty před blížícím se referendem o setrvání Británie v Evropské unii.
Dluhopisy německé vlády jsou považovány za jednu z nejbezpečnějších investic na světě. Výnos u německých dluhopisů s desetiletou splatností klesl až na minus 0,004 procenta. To znamená, že investoři namísto získání úroku v podstatě za vlastnictví dluhopisů zaplatí poplatek, napsala agentura DPA. Podle hlavního ekonoma firmy Dekabank Ulricha Katera k poptávce po německých dluhopisech přispívá rovněž mimořádně uvolněná měnová politika předních centrálních bank. Evropská centrální banka (ECB) v rámci boje proti nízké inflaci zavedla záporné depozitní sazby a spustila nákupy státních i firemních dluhopisů. Obavy z odchodu Británie z EU, tedy takzvaného brexitu, nyní tlačí dolů rovněž ceny evropských akcií. Panevropský akciový index FTSEurofirst 300 se na začátku úterního obchodování propadl zhruba o procento na nové tříměsíční minimum. Index tak vykazuje pokles již pátým dnem za sebou.
zdroj: ihned.cz