Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Týden před volbami se oficiálně otevřel první polský terminál na zkapalněný plyn.
26.10.2015
LNG terminál stále připomíná staveniště. Kolem plotu jsou řady stavebních budek, mezi dvěma obřími zásobníky stojí jeřáb a u jednoho z nich lešení. To stojí i kolem plošiny s pumpami, která je osm set metrů v moři a u níž má v prosinci zakotvit první loď s dodávkou LNG z Kataru.
V rámci předvolební kampaně už ale terminál oficiálně otevřela premiérka Ewa Kopaczová z Občanské platformy. Jeho komerční provoz by měl podle Zamojského začít v polovině příštího roku a při využití plné kapacity může pokrýt třetinu roční polské spotřeby, tedy pět miliard kubických metrů plynu ročně. V plánu je rozšíření na 7,5 miliardy.
První dvě dodávky plynu budou sloužit především k ochlazení a testům systému, který bude měnit zkapalněnou látku zpátky na plyn. Dvouleté zpoždění ve stavbě terminálu vlastně nevadí − alespoň se stihla dobudovat kompletní infrastruktura, která jej napojuje na polskou soustavu a umožňuje zároveň i posílání plynu do střední Evropy včetně Česka.
zdroj: ihned.cz
EU dá Turecku tři miliardy eur na boj s migrační krizí
16.10.2015
Migrační krize byla podle očekávání hlavním tématem čtvrtečního summitu Evropské unie. Lídři unijních zemí probírali zahraniční souvislosti migračního tlaku, ale diskutovali také o snaze posílit vnější hranici Evropské unie a zlepšit její návratovou politiku.
Prezidenti a premiéři zemí osmadvacítky hodnotili vývoj od své mimořádné schůzky ke stejné problematice na konci září. Diskuse se dotkla vývoje v samotné Sýrii, odkud do EU míří většina uprchlíků. Tamní situaci, kde unie podporuje snahy OSN o politické řešení, zkomplikoval nynější ruský vojenský zásah, nekoordinovaný se zbytkem světového společenství.
zdroj. ihned.cz
Proti posilující koruně Česká národní banka v srpnu intervenovala v objemu přes 100 miliard korun.
07.10.2015
Česká národní banka v srpnu na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu více než 100 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB ke konci srpna.
V červenci, kdy centrální banka zasáhla proti kurzu koruny poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013, intervenovala za zhruba 28 miliard korun. Cílem intervencí je držet kurz u 27 Kč/EUR, v letních měsících se koruna k této hranici několikrát přiblížila. ČNB během srpna nakoupila 3,73 miliardy eur, v červenci to bylo přes miliardu eur. V listopadu 2013 ČNB koupila zhruba 7,5 miliardy eur. Celkově tak od listopadu 2013 ČNB intervenovala za zhruba 330 miliard korun.
zdroj: ihned.cz
Slovensko sníží sazbu DPH z dvaceti na deset procent pro vybrané potraviny
01.10.2015
Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na vybrané potraviny na deset ze současných dvaceti procent. Ve čtvrtek o tom rozhodl parlament. Opozice rozhodnutí kritizovala a poukázala na to, že nižší DPH se nebude vztahovat na všechny běžné či zdravé potraviny.
Snížená sazba DPH bude platit na chléb, máslo, mléko, vybrané druhy masa a ryb. Pokud obchodníci promítnou tuto změnu do cen, zmiňované produkty zlevní o více než osm procent. Slovensko nyní zdaňuje potraviny vyšší sazbou DPH než jeho sousedé ČR, Maďarsko, Polsko a Rakousko.
zdroj. inhed.cz