Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Slovensko sníží sazbu DPH z dvaceti na deset procent pro vybrané potraviny
01.10.2015
Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na vybrané potraviny na deset ze současných dvaceti procent. Ve čtvrtek o tom rozhodl parlament. Opozice rozhodnutí kritizovala a poukázala na to, že nižší DPH se nebude vztahovat na všechny běžné či zdravé potraviny.
Snížená sazba DPH bude platit na chléb, máslo, mléko, vybrané druhy masa a ryb. Pokud obchodníci promítnou tuto změnu do cen, zmiňované produkty zlevní o více než osm procent. Slovensko nyní zdaňuje potraviny vyšší sazbou DPH než jeho sousedé ČR, Maďarsko, Polsko a Rakousko.
zdroj. inhed.cz
Ruská obchodní centra ztrácejí zákazníky. Za dva roky jich ubyla téměř třetina
21.09.2015
Nárůst počtu obchodních center a současný pokles kupní síly obyvatelstva způsobují, že ruským shopping mallům významně ubývají klienti. Za poslední dva roky přišly téměř o třetinu zákazníků. Prodejcům nepomohl ani tradičně úspěšný poslední týden před začátkem školního roku.
Rozdíly jsou i ve velikosti obchodních center. Ta s rozlohou přes 40 tisíc metrů čtverečních ztratila 16 procent zákazníků, naopak menší, pod 20 tisíc metrů čtverečních, přišla jen o tři procenta klientů. Celkový pokles Shopping Indexu za poslední dva roky činí 28 procent. Pokles počtu klientů vede přirozeně i k poklesu prodejů. Podle údajů společnosti Magazin magazinov objemy prodejů klesly o 76 procent, v rublech o 41 procent.
zdroj: ihned.cz
Švédský pivovar stahuje české pivo Staropramen
16.09.2015
Severský pivovar Carlsberg v úterý s okamžitou platností zastavil čepování piva české značky Staropramen, a to v celkem 680 švédských restauracích. Jak informovala veřejnoprávní Švédská televize (SvT), k razantnímu opatření se přistoupilo poté, co dva lidi postihlo při pití piva krvácení v ústech.
Celkem ve dvou sudech byly podle švédských médií zjištěny škodlivé chemické látky, jež byly specifikovány jako čisticí prostředky o vysoké koncentraci. Zastavený prodej se však vztahuje na celkem 4624 sudů piva české značky, uvedla SvT. Jedná se o třicetilitrové sudy importované na sever přímo z pražského pivovaru.
zdroj: ihned.cz
Hroutící se ceny komodit na světovém trhu zlevní Čechům plyn i elektřinu
03.09.2015
Od ledna lze očekávat další snížení cen elektrické energie. V případě plynu nebude nutné čekat na konec roku, cenová válka mezi dodavateli možná vypukne již během podzimu. Pokud se výrazněji nezmění poplatky za distribuci, mohla by typická domácnost ušetřit zhruba tři procenta výdajů za elektřinu. V případě zemního plynu může být úspora až desetiprocentní.
Na českém trhu se nyní pohybuje okolo šesti desítek dodavatelů elektřiny a plynu. Silně konkurenční prostředí je jistě donutí na pád cen na energetických burzách reagovat. Elektřina v základním celoročním pásmu se zatím na pražské energetické burze obchoduje za ceny zhruba o sedm procent nižší, než je průměr loňského roku. Konečný výsledek může být ještě příznivější. Proud v posledních týdnech dál zlevňuje a současně dochází k mírnému posílení kurzu koruny k euru.
zdroj: ihned.cz