Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Švýcarsko chce s pomocí Německa zlepšit svoje vztahy s Evropskou unií.
18.08.2015
Švýcarsko chce s pomocí Berlína zlepšit pošramocené vztahy s Bruselem, které narušilo loňské referendum, ve kterém se Švýcaři vyslovili pro zavedení migračních kvót. Připravované kvóty se mají týkat i občanů Evropské unie, kteří dosud v alpské konfederaci mohou žít a pracovat bez omezení.
Německo je pro Švýcarsko důležitý partner, který by mohl přispět k urovnání vztahů s Evropskou unií. Německo je připraveno svému jižnímu sousedovi pomoci. Žádné omezení volného pohybu osob mezi Švýcarskem a EU nepřipadá v úvahu. Ve Švýcarsku se nadále diskutuje o podobě kvót pro občany EU. Hovoří se například o tom, že by EU mohla zemi poskytnout určitou ochrannou lhůtu, kdy by bylo možné přistěhovalectví z EU dočasně omezit tak, aby to nebylo v rozporu s dohodou o volném pohybu osob.
zdroj: ihned.sk
Slovensko se navzdory očekávání z deflace nevymanilo
12.08.2015
Deflace na Slovensku se v červenci prohloubila, spotřebitelské ceny klesly v meziročním srovnání o 0,2 procenta po poklesu o 0,1 procenta v červnu.
Slovensko bylo v deflaci už větší část minulého roku, spotřebitelské ceny v zemi nepřetržitě klesají od konce loňska. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a podniky k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost.
Slovenská centrální banka (NBS) očekává, že země bude v deflaci celý tento rok. Pokles spotřebitelských cen by ale měl být podle poslední prognózy mírnější, než NBS původně čekala.
zdroj: ihned.cz
Sberbank se plánuje stáhnout ze Slovenska
05.08.2015
Na Slovensku v současnosti probíhají jednání o tom, kdo získá místní pobočku ruské Sberbank. Ucházejí se o ni skupiny Penta, J&T a také ČSOB.
Sberbank, která má běžnou i firemní klientelu, drží na trhu zhruba čtyřprocentní podíl. Pro velkou ruskou banku není zřejmě zajímavé působit v zemi s tak malým podílem. Rychlejší expanze na trhu by si ale vyžádala větší investice, které pro ruskou banku v období, kdy jí klesá zisk a přehodnocuje svůj evropský byznys, nejsou reálné. Převzetí Sberbank všem třem zmíněným zájemcům pomůže naplnit jejich aktuální obchodní strategii.
Zdroj: ihned.cz
Slovensko má odškodnit majitele bytů s regulovaným nájemným
09.07.2015
Evropský soud pro lidská práva přiznal 21 majitelům bytů s regulovaným nájemným na Slovensku odškodné v celkové výši 2,17 milionu eur. Vyplývá to z rozhodnutí štrasburského soudu, o kterém v úterý informovalo slovenské ministerstvo spravedlnosti. Šlo o první ze sporů ohledně státní regulace nájmů na Slovensku.
Více než dvě desítky majitelů bytů žádaly od slovenské vlády náhradu majetkové škody ve výši téměř osm milionů eur a další zhruba milion eur coby nemajetkovou újmu. Soud jim nakonec přiznal asi čtvrtinu požadované částky. Kromě toho získali nárok na proplacení výloh ve výši téměř 80 000 eur. Slovenský parlament v roce 2011 schválil zákon, podle kterého majitelé restituovaných bytů mohli dát výpověď osobám platícím regulované nájemné. Nemajetní nájemníci na oplátku dostanou do konce roku 2016 nájemní byty od obcí. Náklady proplatí samosprávě stát.
zdroj: ihned.cz