Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Slovensko má odškodnit majitele bytů s regulovaným nájemným
09.07.2015
Evropský soud pro lidská práva přiznal 21 majitelům bytů s regulovaným nájemným na Slovensku odškodné v celkové výši 2,17 milionu eur. Vyplývá to z rozhodnutí štrasburského soudu, o kterém v úterý informovalo slovenské ministerstvo spravedlnosti. Šlo o první ze sporů ohledně státní regulace nájmů na Slovensku.
Více než dvě desítky majitelů bytů žádaly od slovenské vlády náhradu majetkové škody ve výši téměř osm milionů eur a další zhruba milion eur coby nemajetkovou újmu. Soud jim nakonec přiznal asi čtvrtinu požadované částky. Kromě toho získali nárok na proplacení výloh ve výši téměř 80 000 eur. Slovenský parlament v roce 2011 schválil zákon, podle kterého majitelé restituovaných bytů mohli dát výpověď osobám platícím regulované nájemné. Nemajetní nájemníci na oplátku dostanou do konce roku 2016 nájemní byty od obcí. Náklady proplatí samosprávě stát.
zdroj: ihned.cz
Řecko se s věřiteli opět nedohodlo.
19.06.2015
Schůzka ministrů financí zemí eurozóny, která měla být jednou z posledních možností, jak najít dohodu o Řecku, skončila opět krachem. Řecku už tak zbývá pouze několik dní, aby dohodu s věřiteli, jež by mu uvolnila peníze ze záchranného programu, uzavřelo. Aby posunu jednání pomohl, svolal předseda Evropské rady Donald Tusk na pondělí mimořádný summit členských zemí eurozóny.
V Řecku stoupá nervozita. Odtok peněz z řeckých bank se v posledních dnech zrychluje a podle zdroje deníku Wall Street Journal vybrali lidé od začátku týdne téměř dvě miliardy eur. Lidé se bojí, že vláda bude muset zavést kapitálové kontroly a zablokuje vybírání z bankomatů. Evropská centrální banka neoficiálně vyjádřila pochybnosti, zda se v pondělí ještě řecké banky otevřou.
Zdroj: ihned.cz
(Zdroj: http://ihned.cz/)
V Íránu si největší zakázky rozeberou velké firmy, nám zústanou jen zbytky
17.06.2015
Zažili jsme to už v Iráku a Kuvajtu, nevíme proč by to v Íránu mělo být jiné. Ty největší obchody si již nyní rozdělily velké americké společnosti. Jedná se o rozdělování velkých zakázek, na které se chystají průmyslové firmy z celého světa, jež zatím čekají na zrušení mezinárodních sankcí, říká šéf Unisu.
Nicméně brněnská firma, která se zabývá hlavně velkými investičními celky od rafinerií po chemické závody, si slibuje hodně i od zmiňovaných zbytkú. Ale i napriek tomu by se firmě velké zakázky hodily.
Novgorodsko se blíži k bankrotu, nezvládá dluhy
10.06.2015
První ruský region se přiblížil bankrotu kvůli neschopnosti splácet vysoké dluhy. Novgorodská oblast ležící na západě země nedaleko hranic s Estonskem a Lotyšskem nebyla počátkem roku schopna včas uhradit splátku dluhu ruské bance VTB.
Příčinou potíží ruské oblasti je omezený přístup k finančním zdrojům v důsledku mezinárodních sankcí a také menší finanční zdroje, které má státní rozpočet k dispozici pro dotace regionů. Ruská ekonomika se dostala do krizového stavu v důsledku nižších příjmů z prodeje ropy a zemního plynu a kvůli propadu kurzu rublu.