Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Krize v Evropě ještě neskončila
13.05.2014
I když nastalo hospodářské oživení, krize v Evropě ještě neskončila.
Evropa nesmí v boji proti krizi polevit. Na ekonomiku může mít nepříznivé dopady krize na Ukrajině.
Krize na Ukrajině představuje nebezpečí, které je velmi těžké změřit. V EU
stále ještě vázne poskytování úvěrů a zejména na jihu eurozóny mají podniky stále potíže při získávání půjček. Další rizika přináší dlouhodobě nízká inflace.
Ženy v ČR vydělávají v průměru o 22 % méně než muži
07.03.2014
Ženy v Evropě i nadále odpracují ročně 59 dnů „zdarma“.
Rozdíl v odměňování žen a mužů – průměrný rozdíl mezi hodinovou mzdou žen a mužů v celém hospodářství – se v posledních letech nezměnil a udržuje se na úrovni kolem 16 % (stejně jako před rokem je to 16,4 %). Ženy v ČR v průměru vydělávají dokonce o 22 % méně než muži. Patří tak mezi státy s největším rozdílem v odměňování v rámci EU.
Omezení imigrace
26.02.2014
Švýcaři v referendu rozhodli, že budou omezovat imigraci.
Bern už oznámil, že zatím neotevře svůj pracovní trh Chorvatům. Z EU na švýcarské rozhodnutí začínají přicházet odpovědi. Evropská komise například odložila jednání o švýcarské účasti v programech Horizont 2020 a Erasmus+, ve kterých se rozdělují peníze na vědu, výzkum a vzdělávání
Odhad Evropské komise
26.02.2014
Česká ekonomika letos vzroste o 1,8 % a příští rok o 2,2 %.
Růst bude i deficit veřejných financí. Evropská komise ve své ekonomické prognóze předpokládá, že v roce 2015 překoná tříprocentní hranici HDP.