Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V Pákistánu zemřelo přes 200 lidí - zemětřesení
25.09.2013
Odlehlou část jihozápadního Pákistánu postihlo mohutné zemětřesení o síle 7,8 stupně, které si vyžádalo už 208 mrtvých a zničilo nebo poškodilo mnoho domů.
Otřesy byly citelné stovky kilometrů daleko - až v pákistánském přístavu Karáčí či v indické metropoli Dillí. Bilance pravděpodobně ještě poroste.
Spor mezi Ruskem a Ukrajinou
20.09.2013
Na summitu Evropské unie ve Vilniusu má Ukrajina podepsat s evropskou osmadvacítkou asociační dohodu o přidružení a volném obchodu.
Politikům v Moskvě se to vůbec nelíbí. Jedná se o čokoládovou válku. V rámci odvetných opatření Rusové zakázali dovoz výrobků jednoho z nejúspěšnějších a nejznámějších ukrajinských podniků.
Propad prodeje aut v EU
18.09.2013
Od ledna do srpna poklesl prodej osobních aut v EU ve srovnání s minulým rokem o 5,2 %.
Prodalo se 7,84 miliónu vozů, což je nejméně od začátku vedení statistik v roce 1990. Za srpen se prodej aut v Evropě snížil o 4,9 %. Prodej automobilů klesl i přesto, že ekonomika EU se vrátila k mírnému růstu.
Veřejný dluh Itálie roste
18.09.2013
V příštím roce má podle odhadů vystoupit na rekordní úroveň 132,2 procenta HDP.
Italská ekonomika se ocitá v recesi už druhým rokem, letos očekávají analytici její pokles o 1,4 procenta. Itálie si „nemůže dovolit“, aby rozpočtový deficit přesáhl letos tři procenta HDP. Hrozilo by, že by se Itálie ocitla na „černé listině“ Evropské unie zemí s nadměrným deficitem.