Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Řecko zrušilo šest dnů mimořádné dovolené státním zaměstnancům
18.09.2013
Byla jim určena navíc, z toho důvodu, že musejí pracovat s počítačem.
Dovolenou navíc měli ti zaměstnanci, kteří pracovali u počítačů více než pět hodin denně. Řecko již předtím zrušilo další výhody, například příplatky za pracovní docházku či převod penze zemřelých otců na neprovdané dcery. Podle schváleného plánu reforem veřejného sektoru bude do konce tohoto roku 25 000 zaměstnanců buď přesunuto na jiná pracovní místa nebo propuštěno.
ČR je v čerpání peněz z EU ve skluzu
17.09.2013
Evropská komise certifikovala projekty za 275,7 miliardy korun, což je 34,7 % z celkové částky, kterou má Česko v současném programovém období 2007 až 2013 k dispozici.
Hlavním problémem, proč je ČR v čerpání evropských peněz ve skluzu, je příliš složitá struktura operačních programů, složitost metodiky, která na začátku programového období dokonce zcela chyběla, či vysoká fluktuace pracovníků jak řídících rad, tak i v jednotlivých Regionálních operačních programech.
Čínský jüan
11.09.2013
Čínská měna se poprvé dostala mezi deset nejobchodovanějších měn světa.
Ukazuje to zpráva Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb, podle které jüan překonal švédskou korunu a novozélandský dolar a vyhoupl se na devátém místo.
Plyn a elektřina v Čechách
11.09.2013
V Česku je plyn dražší než v Anglii či Francii, elektřina naopak levná.
Domácnosti v Česku platí za plyn víc než francouzské či britské a v celoevropském srovnání patří Česko mezi dražší země. Naopak cena elektřiny pro domácnosti je u nás nižší než ve většině evropských států, Česko patří mezi 10 nejlevnějších zemí Evropské unie.