Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nezaměstnanost v Španělsku stoupla
26.04.2013
Nezaměstnaných je až 27 % lidí.
Bez práce bylo v prvním čtvrtletí 6,2 milionu lidí. Loňský pokles byl nejhlubší od roku 1970. Vláda je nucena kvůli krizi zvyšovat daně, což vyvolává nespokojenost u veřejnosti. Španělsko prochází druhou hospodářskou recesí za poslední tři roky.
Nová přísnější pravidla pro hypotéky v EU
26.04.2013
Evropská komise chce zabránit, aby hypotéku dostali lidé, kteří ji nejsou schopni splácet.
Nová pravidla mají také přispět k lepší orientaci v nabídce hypoték. Banky budou nově muset upozorňovat klienty na riziko změny úrokových sazeb. Budou muset mít větší trpělivost s klienty, kteří se dostanou do potíží se splácením, a nebude možné jim hned zabavit jejich domy. Pravidla musí ještě schválit Evropský parlament a odsouhlasit členské státy EU.
V Řecku plánují propustit 15 000 státních zaměstnanců
25.04.2013
Na plánu propustit státní zaměstnance do konce příštího roku se dohodla řecká vládní koalice.
Jde o splnění závazků, které dala vláda mezinárodním věřitelům v souvislosti s velkou finanční pomocí.
Do června bude propuštěno zhruba 2000 úředníků. Vláda chce, aby se propuštění týkalo pokud možno hlavně těch úředníků, kteří jsou podezřelí, že se dopustili nějakého prohřešku.
Dluhy zadlužených zemí EU rostou
24.04.2013
Politika úsporných opatření dosáhla v mnoha směrech svých limitů.
Dluhy Irska, Portugalska, Španělska, kde byly poskytnuty stovky miliard eur, i přes tuto pomoc rostou. V Řecku sice dluh vůči HDP klesl, ale jen z toho důvodu, že mu část dluhů další země odpustily. Řecko stále zůstává nejzadluženější zemí v EU.