Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zajištění práce pro mladé lidi
01.03.2013
Evropská unie chce přednostně zajistit práci mladým lidem do 25 let.
Nemají zůstávat bez práce nebo odborného školení více než čtyři měsíce. EU v příštích sedmi letech na to vyčlení 6 miliard EUR. Na této částce se dohodli členské země na únorovém summitu, kde se schvaloval rozpočet na roky 2014 až 2020.
Nová pracovní místa ve Francii
01.03.2013
Až 2 miliardy EUR vyčlenila Francie na vytváření nových pracovních míst.
Francii letos trápí nejvyšší nezaměstnanost za posledních 15 let. Státní dotace mají firmy motivovat k vytvoření nových pracovních míst. Nyní je bez práce 10 % práceschopného obyvatelstva, což je více než tři miliony lidí.
Kvůli emisím mohou evropská auta zdražit
01.03.2013
Automobilky, které budou muset splnit limity na znečišťování ovzduší, budou muset zdražit auta.
Návrh Evropské unie je - 95 gramů oxidu uhličitého na kilometr – takové mají být průměrné emise evropských automobilů. Výroba jednoho automobilu se prodraží o 2 800 až 3 600 EUR. Zvýšení nákladů se projeví na konečných cenách automobilů.
EU příští rok omezí výši odměn bankéřů
28.02.2013
Unie bude regulovat bonusy pro bankéře, odměny nebudou moci překročit výši jejich platu.
Nová pravidla mají začít platit od začátku příštího roku. Pravidla musí schválit většina členských zemí EU. V Německu se připravuje návrh zákona podle kterého bankéři, kteří ohrozí přílišným riskováním svou banku, mohou skončit ve vězení.