Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Snížení zadluženosti Řecka
22.10.2012
Řecko může část dluhů koupit za čtvrtinovou cenu.
Řecko může zadluženost snížit tím, že za peníze půjčené od záchranného fondu eurozóny ESM by zpětně skupovalo své dluhopisy z trhu za čtvrtinu nominální ceny. Řecký dluh je vysoko nad úrovní 120 % hrubého domácího produktu.
ČR měla sedmý nejnižší dluh ze států EU
22.10.2012
Česko mělo loni s podílem 40,8 procenta sedmý nejnižší vládní dluh v poměru k hrubému domácímu produktu z 27 států EU.
Nejnižší dluh byl v Estonsku, naopak nejvyšší v Řecku, dále Itálii a Portugalsku. U šesti z 27 zemí bylo zaznamenáno v loňském roce u vládního dluhu meziroční zlepšení, 21 států se naopak zhoršilo.
Bankovní dohled EU už příští rok?
19.10.2012
Česko mohlo zablokovat plán na vznik jednotného evropského bankovního dohledu.
Lídři EU by chtěli, aby bankovní dohled začal fungovat v průběhu příštího roku. Kromě jiného by to znamenalo, že by mateřské banky mohly od svých dcer odčerpávat více peněz pro své potřeby. Bankovní dozor SSM musí být schválen jednomyslně.
Přejmenování tradičního českého pomazánkového másla
18.10.2012
Česko prohrálo letitý spor u Soudního dvora EU s Evropskou komisí.
Normy Unie stanoví, že výrobky označené jako „máslo“ musí mít nejméně 80 % tuku, kdežto český produkt má jen 31 %. Jedná se tedy o „roztíratelný tuk“.