Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákoník

Nic netrvá věčně. Ale to neznamená, že se to nemůže opakovat. Proto nevyskakujte a nejásejte od radosti, že se něco skončilo. Mohla by vám chybět pára právě když to vypukne nanovo.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Zítra bude ještě horší než je dnes!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)

Míra inflace v EU v srpnu vystoupila na rekordních 10,1 procenta

16.09.2022 Míra inflace v Evropské unii v srpnu vystoupila na rekordních 10,1 procenta, zatímco v červenci činila 9,8 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice míra inflace o dvě desetiny procentního bodu klesla, s hodnotou 17,1 procenta je ale pátá nejvyšší v unii.
V eurozóně inflace vystoupila na 9,1 procenta z červencových 8,9 procenta, potvrdil Eurostat svůj předběžný údaj zveřejněný před dvěma týdny. Loni v srpnu byla míra inflace výrazně nižší, v eurozóně činila tři procenta, v celé EU pak 3,2 procenta.
Nejnižší inflaci měla v srpnu Francie, a to 6,6 procenta, dále Malta (7,0 procenta) a Finsko (7,9 procenta). Naopak nejvyšší zůstává inflace v trojici pobaltských států - v Estonsku činila 25,2 procenta, v Lotyšsku 21,4 procenta a v Litvě 21,1 procenta.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

ECB ukončí masivní skupování státních i firemních dluhů

15.06.2018 Evropská centrální banka rozhodla, že do konce roku skoncuje s masivním nakupováním veřejných a firemních dluhů. Jím se snaží podpořit ekonomiku eurozóny už od roku 2015. Podle Rady guvernérů už není další skupování dluhopisů třeba, přesto nákupy nezarazí najednou, ale postupně. Napřed s platností od začátku října omezí nákupy z 30 na 15 miliard eur měsíčně. Rozhodnutí ECB je klíčové i pro Českou národní banku.
Úrokové sazby ponechala ECB beze změny. Například depozitní sazba, za kterou si u ní komerční banky ukládají přebytečné peníze, tak zůstává na minus 0,4 procenta a na této úrovni zůstane podle centrálních bankéřů přinejmenším do léta 2019. Část analytiků a investorů přitom očekávala, že se tak stane již někdy v polovině příštího roku. "V převážné části Evropy ve své podstatě končí jedna éra - éra historicky nejlevnějších peněz. Teprve hospodářští dějepisci jednou určí, zda šlo o etapu úspěšnou a zda tedy její přínosy převýšily náklady. Nebo zda se naopak jednalo spíše o fiasko", komentuje krok ECB hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. "V horké současnosti v bezprostřední reakci na krok ECB zatím pozorujeme oslabování eura vůči dolaru. To signalizuje, že trh vnímá krok ECB zatím spíše jako holubičí. I když totiž ECB letos s koncem roku svůj program odkupu aktiv plánuje ukončit, po jeho utlumení v posledním letošním čtvrtletí, zároveň šéf centrální banky Mario Draghi slibuje, že k prvnímu zvýšení sazeb dojde až s minimálně půlročním odstupem od ukončení programu odkupu aktiv. Trh to tedy zatím hodnotí jako mírný, mírnější než očekávaný, holubičí ústup od nekonvenčně uvolněné měnové politiky," říká Kovanda.
(Zdroj: ihned.cz)

Z jihu Evropy přichází do Česka za prací stále více lidí

11.06.2018 Vrodném Řecku hledal IT odborník Valentinos Chraniotis práci marně. Země se stále nevzpamatovala z ekonomické krize a nezaměstnanost je tam nejvyšší v Evropské unii. V Česku je naopak nejnižší, firmám lidé citelně chybí − a konkrétně "ajťáci" jsou těžko k sehnání. Výsledkem této konstelace je, že mladý Řek od dubna pracuje v brněnské pobočce společnosti GoodData.
"Česko jsem si vybral právě kvůli nízké nezaměstnanosti a velkým příležitostem v IT firmách," vysvětluje. Po Řecku, kde práci nemá pětina obyvatel, má největší podíl nezaměstnaných Španělsko a Itálie. Jihoevropané tak vyrážejí za prací jinam a Česko je jejich cílem čím dál častěji. Většinou míří na odbornější pozice v nadnárodních firmách, obsazují také místa v jejich servisních centrech. A tuzemské podniky, které marně shánějí pracovníky, samy vedle tradičních východních zemí stále častěji hledají lidi na jihu Evropy. "Největší nárůst cizinců v českých firmách ze zemí Evropské unie zaznamenáváme z jižního křídla," popisuje mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro a odhaduje, že v tuzemsku nyní pracuje 3500 Italů, 1900 Španělů, asi 1000 Řeků a 700 Portugalců. Podle komory se počet Španělů a Portugalců v českých firmách za 10 let více než ztrojnásobil, v případě Řeků a Italů zdvojnásobil.
(Zdroj: ihned.cz)

EU chce do tří let novou povinnou bezpečnostní výbavu

07.06.2018 Každé auto před jízdou zjistí, jestli řidič pil alkohol, bude také třeba umět samo zabrzdit v krizové situaci, a když ani to nepomůže, alespoň nehodu zdokumentuje. Všechny nové automobily určené pro evropské silnice toho budou muset už brzy umět ještě daleko více. Evropská komise přišla se seznamem bezpečnostních systémů, které by podle ní měly automobilky povinně montovat do všech vozů určených pro silnice EU.
Ve čtvrtek v Lucemburku začíná zasedání ministrů zemí EU pro dopravu, telekomunikace a energetiku, na kterém evropští komisaři představí zásadní změny, jež ovlivní celý automobilový průmysl. Ten hraje klíčovou roli v české ekonomice. Zaměstnává více než 150 tisíc lidí a tvoří přes 20 procent průmyslové výroby. Česko je navíc druhým největším výrobcem aut na světě při přepočtu na obyvatele. Další nařízení chystá unie v oblasti snižování emisí. "Chceme docílit toho, aby v roce 2030 jezdilo každé třetí auto v Evropě na čistý pohon. Emise budeme snižovat také u nákladních automobilů. Jedním z hlavních témat je právě bezpečnost na silnicích. Do tří let plánujeme zavést povinné bezpečnostní systémy pro všechny automobily," říká místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Cílem je do roku 2050 eliminovat smrtelné nehody na silnicích EU. Loni na nich zemřelo 25 300 lidí. Do roku 2030 to má být polovina.
(Zdroj: ihned.cz)

Francouzská banka zaplatí kvůli úplatkům Libyjců miliardu dolarů

06.06.2018 Francouzská banka Société Générale zaplatí v USA a ve Francii více než jednu miliardu dolarů (téměř 22 miliard korun) kvůli uplácení libyjských úředníků v éře Muammara Kaddáfího a kvůli manipulacím s klíčovou Londýnskou nabízenou mezibankovní úrokovou sazbou (LIBOR). Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
V USA banka zaplatí 585 milionů dolarů za korupci libyjských úředníků, která trvala několik let, a 275 milionů dolarů za manipulace s LIBOR. Kvůli těmto manipulacím se Société Générale rovněž dohodla s Komisí pro termínové obchodování s komoditami (CFTC) na pokutě 475 milionů dolarů. S francouzským ministerstvem financí se banka v rámci celkového urovnání v pondělí dohodla na zaplacení pokuty 250 milionů eur (6,4 miliardy korun / 293 milionů dolarů). Tato suma bude z částky placené v USA odečtena, takže celková pokuta lehce přesáhne miliardu dolarů. Jak uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti, jde o první usnesení týkající se korupce v zahraničí, na kterém spolupracovaly americké a francouzské úřady. Sankce pokrývají rezervy, které si banka na tyto účely vytvořila, celkově si dala stranou 2,3 miliardy eur. Podle amerického ministerstva spravedlnosti banka v letech 2004 až 2009 vydala na úplatky přes 90 milionů dolarů, aby si zajistila 14 investic libyjských státních finančních institucí.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Zikmund
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner