Na Lampedusu dorazilo za pár dní 10 tisíc migrantů
15.09.2023
Úřady na ostrově Lampedusa vyhlásily ve středu večer stav nouze poté, co tam dorazilo za tři dny skoro 10 tisíc migrantů. To je více, než má tento ostrov obyvatel. Migrační středisko, které má kapacitu jen 400 osob, je chronicky přeplněné. Sicilský farář situaci přirovnává k apokalypse.
"Vyhlásili jsme nouzový stav. Žádáme totéž, co už několik měsíců, aby ostrov chránily lodě s radary, a také pomoc pro náš ostrov, který je pod velkým tlakem," řekl novinářům starosta Lampedusy Filippo Mannino. Vyhlášení nouzového stavu má přispět k získání pomoci od vlády v Římě, uvedla agentura EFE.
Lampedusa, která leží asi 140 kilometrů od tuniského pobřeží a má šest tisíc obyvatel, se s přílivem migrantů potýká dlouhodobě. Letos je ale migrační vlna nebývale veliká. Od začátku roku dorazilo přes moře do Itálie podle středečních údajů ministerstva vnitra přes 123 tisíc migrantů, což je skoro dvojnásobek oproti stejnému období loni, kdy to bylo 65 tisíc, a trojnásobek ve srovnání s rokem 2021.
Většina běženců připlouvá do Itálie na Sicílii, pod kterou spadá i Lampedusa. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo letos k 10. září do Itálie 115 tisíc migrantů, z toho 97 tisíc na Sicílii. V pondělí na Lampedusu dorazilo téměř dva tisíce lidí, v úterý připlulo 110 lodí, které vezly přes pět tisíc migrantů. Ve středu zatím úřady napočítaly 29 dalších člunů, ve kterých dorazilo 1290 osob.
Podle agentury ANSA v přístavu na Lampeduse panuje zmatek, migranti se tísní na mole a úředníci mají problémy je včas registrovat a poskytnout jim základní péči.
Lampedusa je častým cílem lodí vyplouvajících z pobřeží Tuniska, protože je od něj vzdálená jen zhruba 200 kilometrů. Středisko pro migranty na ostrově má kapacitu pro 400 osob a je chronicky přeplněné. Situaci označil za "tragickou, dramatickou a apokalyptickou" i farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod níž Lampedusa administrativně spadá, informovala tisková agentura ANSA.
Tajani vyzval k pomoci zejména další evropské země. "Ursula von der Leyenová řekla, že jsme blízko (migrační) dohody. Ale my už nemáme čas, musíme aplikovat dohody, které platí," řekl italský ministr zahraničí ke středečnímu projevu šéfky Evropské komise. Tajani rovněž označil za zastaralý takzvaný dublinský pakt, podle něhož musí žádosti migrantů o azyl vyřizovat první země, do níž běženci vstoupí.
Dublinská pravidla kladou velkou zátěž na země, jako je Itálie, Španělsko a Řecko. Letos se ale s největším přílivem migrantů potýká právě Itálie, kam připlulo podle UNHCR letos na 115 tisíc běženců, zatímco do Španělsko jich dorazilo od začátku roku asi 23 tisíc a do Řecka necelých 23 tisíc.
Některé země EU loni slíbily pomoci s běženci státům, které čelí největší migrační vlně. Například Německo nabídlo, že přijme až 3500 lidí. Dosud jich na základě tohoto dobrovolného mechanismu převzalo 1731, z toho 1043 z Itálie. Ve středu Berlín oznámil, že naplňování dohody přerušil, protože Řím podle německé vlády nerespektuje závazky vyplývající z dublinských pravidel.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Německo je o krok blíže k nové vládě
22.01.2018
Delegáti sociálních demokratů (SPD) na mimořádném stranickém sjezdu v Bonnu odsouhlasili zahájení koaličních rozhovorů s CDU/CSU Angely Merkelové. Po několika hodinách bouřlivého jednání jich pro hlasovalo 362, proti 279. Pro sestavení nové vlády je postoj SPD klíčový.
Nedělní sjezd SPD po týdnech spekulací a otázek posunul Německo o krok blíže ke stabilní vládě. Je možné, že největší ekonomika Evropy bude mít nový kabinet do Velikonoc, napsal server Deutsche Welle. "Evropa čeká na Německo, že převezme odpovědnost a že bude jednat rozhodně. A to bez SPD nebude možné. Nebudeme mít pro Evropu žádný razantní impulz. Je to na nás," uvedl před samotným hlasováním šéf SPD Martin Schulz. Poslední týden strávil přemlouváním spolustraníků, aby se zahájením rozhovorů o velké koalici, označované jako GroKo, souhlasili. Koalice CDU/CSU se sociálními demokraty vládne Německu od roku 2013. Přesvědčit delegáty nebylo pro Schulze snadné. Vůbec nejhlasitěji proti koalici s Angelou Merkelovou vystupovali Mladí sociální demokraté a jejich šéf Kevin Kühnert. Ten už od zářijových voleb prosazoval odchod SPD do opozice. Kritici se domnívají, že další pokračování velké koalice SPD škodí. Partaj ve volbách ze září loňského roku dostala jen něco málo přes 20 procent hlasů, což byl vůbec nejhorší výsledek od konce druhé světové války. Obávají se, že pokud se zapojí do další velké koalice, tak její preference ještě poklesnou. Tvrdí, že strana bude navíc ve velké koalici se silnější CDU/CSU upozaděna.
V EU se loni poprvé prodalo přes 15 milionů osobních automobilů
17.01.2018
Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se loni navzdory slabšímu závěru roku zvýšil o 3,4 procenta na 15,1 milionu. V prosinci kvůli nižšímu počtu pracovních dní ve srovnání s předchozím rokem zaznamenal pokles o 4,9 procenta na 1,09 milionu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Poptávka po automobilech se tak loni zvýšila již čtvrtým rokem po sobě.
Počet registrací nových vozů přesáhl 15 milionů poprvé od roku 2007, uvedla ACEA. Prodej osobních aut roste od roku 2014 po šestiletém poklesu, kdy se počet nových registrací propadl nejníže za desítky let. V uplynulém roce si dobře vedly všechny důležité evropské trhy, pouze v Británii počet registrací poprvé po šesti letech klesl, a to o 5,7 procenta. Německo zaznamenalo podprůměrný růst o 2,7 procenta, zatímco ve Francii se počet registrací zvýšil o 4,7 procenta. Nejlépe se ale dařilo italskému trhu (+7,9 procenta) a dobře si vedlo také Španělsko (+7,7 procenta).
Indulona přešla do řeckých rukou
15.01.2018
Nejprodávanější značka krémů na ruce v Česku, Indulona, v květnu oslaví 70 let od svého vzniku už pod novým majitelem. Za 216 milionů korun ji spolu s celou slovenskou firmou Saneca Trade a její českou pobočkou koupila řecká skupina Sarantis.
Ta patří na trhu kosmetiky a potřeb pro domácnost k předním společnostem v Evropě. Do jejího portfolia spadají například i v Česku známé značky kosmetiky a vůní Str8, C-Thru, B.U. či potřeb pro domácnost Fino, Tub.o.flo či Korunka. Kromě toho od roku 2014 vlastní také českou značku kosmetiky Astrid s tradicí sahající do roku 1847. Řecká firma, jejíž akcie mají na aténské burze hodnotu půl miliardy eur (12,75 miliardy korun), v prohlášení ke koupi Indulony uvedla: "Jde o akvizici, která zapadá do našeho plánu expanze, obohatí portfolio značek skupiny, posílí její pozici na trhu a dále podpoří působení skupiny v regionu." Transakci chtějí Řekové financovat z vlastních zdrojů, výroba v závodě společnosti Saneca ve slovenském Hlohovci má být zachována.
Evropský Airbus opět zdolal amerického rivala Boeing
15.01.2018
Evropský výrobce letadel Airbus v loňském roce opět porazil svého rivala Boeing v nových zakázkách, znovu však dodal zákazníkům méně letadel než americký konkurent. Vyplývá to z údajů, které v pondělí Airbus zveřejnil.
Airbus uvedl, že loni získal zakázky na 1109 letadel, což je proti předchozímu roku nárůst o 52 procent. Boeing již dříve oznámil, že obdržel 912 objednávek. Airbus tak byl v nových zakázkách úspěšnější již pátým rokem za sebou, uvedla agentura Reuters. Dodávky zákazníkům loni Airbus zvýšil o čtyři procenta na 718 letadel, a dosáhl tak svého rekordu. Šestým rokem za sebou ale zaostal za Boeingem, který loni dodal 763 letadel. Boeing si tak udržel pozici největšího výrobce letadel na světě.