Na Lampedusu dorazilo za pár dní 10 tisíc migrantů
15.09.2023
Úřady na ostrově Lampedusa vyhlásily ve středu večer stav nouze poté, co tam dorazilo za tři dny skoro 10 tisíc migrantů. To je více, než má tento ostrov obyvatel. Migrační středisko, které má kapacitu jen 400 osob, je chronicky přeplněné. Sicilský farář situaci přirovnává k apokalypse.
"Vyhlásili jsme nouzový stav. Žádáme totéž, co už několik měsíců, aby ostrov chránily lodě s radary, a také pomoc pro náš ostrov, který je pod velkým tlakem," řekl novinářům starosta Lampedusy Filippo Mannino. Vyhlášení nouzového stavu má přispět k získání pomoci od vlády v Římě, uvedla agentura EFE.
Lampedusa, která leží asi 140 kilometrů od tuniského pobřeží a má šest tisíc obyvatel, se s přílivem migrantů potýká dlouhodobě. Letos je ale migrační vlna nebývale veliká. Od začátku roku dorazilo přes moře do Itálie podle středečních údajů ministerstva vnitra přes 123 tisíc migrantů, což je skoro dvojnásobek oproti stejnému období loni, kdy to bylo 65 tisíc, a trojnásobek ve srovnání s rokem 2021.
Většina běženců připlouvá do Itálie na Sicílii, pod kterou spadá i Lampedusa. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo letos k 10. září do Itálie 115 tisíc migrantů, z toho 97 tisíc na Sicílii. V pondělí na Lampedusu dorazilo téměř dva tisíce lidí, v úterý připlulo 110 lodí, které vezly přes pět tisíc migrantů. Ve středu zatím úřady napočítaly 29 dalších člunů, ve kterých dorazilo 1290 osob.
Podle agentury ANSA v přístavu na Lampeduse panuje zmatek, migranti se tísní na mole a úředníci mají problémy je včas registrovat a poskytnout jim základní péči.
Lampedusa je častým cílem lodí vyplouvajících z pobřeží Tuniska, protože je od něj vzdálená jen zhruba 200 kilometrů. Středisko pro migranty na ostrově má kapacitu pro 400 osob a je chronicky přeplněné. Situaci označil za "tragickou, dramatickou a apokalyptickou" i farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod níž Lampedusa administrativně spadá, informovala tisková agentura ANSA.
Tajani vyzval k pomoci zejména další evropské země. "Ursula von der Leyenová řekla, že jsme blízko (migrační) dohody. Ale my už nemáme čas, musíme aplikovat dohody, které platí," řekl italský ministr zahraničí ke středečnímu projevu šéfky Evropské komise. Tajani rovněž označil za zastaralý takzvaný dublinský pakt, podle něhož musí žádosti migrantů o azyl vyřizovat první země, do níž běženci vstoupí.
Dublinská pravidla kladou velkou zátěž na země, jako je Itálie, Španělsko a Řecko. Letos se ale s největším přílivem migrantů potýká právě Itálie, kam připlulo podle UNHCR letos na 115 tisíc běženců, zatímco do Španělsko jich dorazilo od začátku roku asi 23 tisíc a do Řecka necelých 23 tisíc.
Některé země EU loni slíbily pomoci s běženci státům, které čelí největší migrační vlně. Například Německo nabídlo, že přijme až 3500 lidí. Dosud jich na základě tohoto dobrovolného mechanismu převzalo 1731, z toho 1043 z Itálie. Ve středu Berlín oznámil, že naplňování dohody přerušil, protože Řím podle německé vlády nerespektuje závazky vyplývající z dublinských pravidel.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Hroutící se ceny komodit na světovém trhu zlevní Čechům plyn i elektřinu
03.09.2015
Od ledna lze očekávat další snížení cen elektrické energie. V případě plynu nebude nutné čekat na konec roku, cenová válka mezi dodavateli možná vypukne již během podzimu. Pokud se výrazněji nezmění poplatky za distribuci, mohla by typická domácnost ušetřit zhruba tři procenta výdajů za elektřinu. V případě zemního plynu může být úspora až desetiprocentní.
Na českém trhu se nyní pohybuje okolo šesti desítek dodavatelů elektřiny a plynu. Silně konkurenční prostředí je jistě donutí na pád cen na energetických burzách reagovat. Elektřina v základním celoročním pásmu se zatím na pražské energetické burze obchoduje za ceny zhruba o sedm procent nižší, než je průměr loňského roku. Konečný výsledek může být ještě příznivější. Proud v posledních týdnech dál zlevňuje a současně dochází k mírnému posílení kurzu koruny k euru.
zdroj: ihned.cz
Čínská centrální banka podpořila mezibankovní trh
26.08.2015
Čínská centrální banka sice ve středu podpořila mezibankovní trh téměř 140 miliardami jüanů (515,8 miliardy korun) v podobě krátkodobé likvidity, nakonec to ale nestačilo a index šanghajské burzy Shanghai Composite po příznivém průběhu obchodování poklesl o 1,3 procenta.
Čínské akcie od konce minulého týdne padaly v reakci na nepříznivé údaje z tamní ekonomiky. V pondělí výprodej zesílil, neboť investory zklamalo, že Peking o víkendu neoznámil žádná nová opatření na podporu trhu, a s novou podporou nepřišla vláda ani po pondělních ztrátách.
zdroj: ihned.cz
Švýcarsko chce s pomocí Německa zlepšit svoje vztahy s Evropskou unií.
18.08.2015
Švýcarsko chce s pomocí Berlína zlepšit pošramocené vztahy s Bruselem, které narušilo loňské referendum, ve kterém se Švýcaři vyslovili pro zavedení migračních kvót. Připravované kvóty se mají týkat i občanů Evropské unie, kteří dosud v alpské konfederaci mohou žít a pracovat bez omezení.
Německo je pro Švýcarsko důležitý partner, který by mohl přispět k urovnání vztahů s Evropskou unií. Německo je připraveno svému jižnímu sousedovi pomoci. Žádné omezení volného pohybu osob mezi Švýcarskem a EU nepřipadá v úvahu. Ve Švýcarsku se nadále diskutuje o podobě kvót pro občany EU. Hovoří se například o tom, že by EU mohla zemi poskytnout určitou ochrannou lhůtu, kdy by bylo možné přistěhovalectví z EU dočasně omezit tak, aby to nebylo v rozporu s dohodou o volném pohybu osob.
zdroj: ihned.sk
Slovensko se navzdory očekávání z deflace nevymanilo
12.08.2015
Deflace na Slovensku se v červenci prohloubila, spotřebitelské ceny klesly v meziročním srovnání o 0,2 procenta po poklesu o 0,1 procenta v červnu.
Slovensko bylo v deflaci už větší část minulého roku, spotřebitelské ceny v zemi nepřetržitě klesají od konce loňska. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a podniky k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost.
Slovenská centrální banka (NBS) očekává, že země bude v deflaci celý tento rok. Pokles spotřebitelských cen by ale měl být podle poslední prognózy mírnější, než NBS původně čekala.
zdroj: ihned.cz