Na Lampedusu dorazilo za pár dní 10 tisíc migrantů
15.09.2023
Úřady na ostrově Lampedusa vyhlásily ve středu večer stav nouze poté, co tam dorazilo za tři dny skoro 10 tisíc migrantů. To je více, než má tento ostrov obyvatel. Migrační středisko, které má kapacitu jen 400 osob, je chronicky přeplněné. Sicilský farář situaci přirovnává k apokalypse.
"Vyhlásili jsme nouzový stav. Žádáme totéž, co už několik měsíců, aby ostrov chránily lodě s radary, a také pomoc pro náš ostrov, který je pod velkým tlakem," řekl novinářům starosta Lampedusy Filippo Mannino. Vyhlášení nouzového stavu má přispět k získání pomoci od vlády v Římě, uvedla agentura EFE.
Lampedusa, která leží asi 140 kilometrů od tuniského pobřeží a má šest tisíc obyvatel, se s přílivem migrantů potýká dlouhodobě. Letos je ale migrační vlna nebývale veliká. Od začátku roku dorazilo přes moře do Itálie podle středečních údajů ministerstva vnitra přes 123 tisíc migrantů, což je skoro dvojnásobek oproti stejnému období loni, kdy to bylo 65 tisíc, a trojnásobek ve srovnání s rokem 2021.
Většina běženců připlouvá do Itálie na Sicílii, pod kterou spadá i Lampedusa. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo letos k 10. září do Itálie 115 tisíc migrantů, z toho 97 tisíc na Sicílii. V pondělí na Lampedusu dorazilo téměř dva tisíce lidí, v úterý připlulo 110 lodí, které vezly přes pět tisíc migrantů. Ve středu zatím úřady napočítaly 29 dalších člunů, ve kterých dorazilo 1290 osob.
Podle agentury ANSA v přístavu na Lampeduse panuje zmatek, migranti se tísní na mole a úředníci mají problémy je včas registrovat a poskytnout jim základní péči.
Lampedusa je častým cílem lodí vyplouvajících z pobřeží Tuniska, protože je od něj vzdálená jen zhruba 200 kilometrů. Středisko pro migranty na ostrově má kapacitu pro 400 osob a je chronicky přeplněné. Situaci označil za "tragickou, dramatickou a apokalyptickou" i farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod níž Lampedusa administrativně spadá, informovala tisková agentura ANSA.
Tajani vyzval k pomoci zejména další evropské země. "Ursula von der Leyenová řekla, že jsme blízko (migrační) dohody. Ale my už nemáme čas, musíme aplikovat dohody, které platí," řekl italský ministr zahraničí ke středečnímu projevu šéfky Evropské komise. Tajani rovněž označil za zastaralý takzvaný dublinský pakt, podle něhož musí žádosti migrantů o azyl vyřizovat první země, do níž běženci vstoupí.
Dublinská pravidla kladou velkou zátěž na země, jako je Itálie, Španělsko a Řecko. Letos se ale s největším přílivem migrantů potýká právě Itálie, kam připlulo podle UNHCR letos na 115 tisíc běženců, zatímco do Španělsko jich dorazilo od začátku roku asi 23 tisíc a do Řecka necelých 23 tisíc.
Některé země EU loni slíbily pomoci s běženci státům, které čelí největší migrační vlně. Například Německo nabídlo, že přijme až 3500 lidí. Dosud jich na základě tohoto dobrovolného mechanismu převzalo 1731, z toho 1043 z Itálie. Ve středu Berlín oznámil, že naplňování dohody přerušil, protože Řím podle německé vlády nerespektuje závazky vyplývající z dublinských pravidel.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zaměstnanecké karty nahradí zelené karty
10.06.2014
Novela zákona o pobytu cizinců na území ČR zavádí tzv. zaměstnaneckou kartu pro cizince, která nahradí zelenou kartu a povolení k pobytu nad devadesát dní.
Novela začne platit 24. června 2014. Zaměstnanecká karta je povolení, které opravňuje cizince k přechodnému pobytu na našem území delšímu než tři měsíce a k výkonu zaměstnání na pracovní pozici, na kterou byla zaměstnanecká karta vydána.
Češi více kupují bezpečnostní kamery a alarmy
04.06.2014
Prodej zabezpečovacích zařízení na internetu letos vzrostl meziročně o dvě třetiny. Poptávka se zvýšila hlavně po bezpečnostních kamerách. K nárůstu zájmu Čechů o zabezpečovací systémy na začátku loňského roku vedla prezidentská amnestie. I když bývá největší zájem o alarmy zpravidla na podzim, kdy se na zimu zabezpečují chaty nebo chalupy, sledujeme letos od začátku roku nárůst poptávky po zabezpečovadlech zhruba o dvě třetiny oproti loňskému roku.
Nové příležitosti k rozvoji firem otevíra EuroInovace
30.05.2014
pro zdravý růst a konkurenceschopnost úspěšných firem jsou charakteristické inovace. Nedostatek kapitálu je ale často důvodem, proč není výzkum a vývoj pro společnosti prioritní. Dnes, v době historicky nejnižších úrokových sazeb, však existují řešení, která financování nových investic umožňují.
Zvýhodněný úvěr EuroInovace může být řešením. Komerční banka tento úvěr připravila speciálně pro malé a střední podniky, které potřebují financovat investice do inovativních projektů nebo podnikají v oblasti výzkumu a vývoje. Využít ho mohou firmy s maximálně 250 zaměstnanci a s obratem nepřesahujícím 1,3 mld. korun.
Ceny plynu v ČR se snížily o 9 %
23.05.2014
Ceny plynu nejvíce zdražilo Rumunsko, o 10 %, a Portugalsku o 9 %.
Naopak v Maďarsku plyn zlevnil o 15 % a v Řecku o 13 %. Průměrná cena plynu v eurech činila 7,1 eura (195 Kč) za 100 kWh. Nejnižší byla v Rumunsku (3,1 eura) a v Maďarsku (4,2 eura). Nejvíce za plyn platí ve Švédsku (12,2 eura) a Dánsku (11,1 eura). Ceny v Česku jsou pod průměrem EU, v druhé polovině loňského roku činily 5,8 eura.