Na Lampedusu dorazilo za pár dní 10 tisíc migrantů
15.09.2023
Úřady na ostrově Lampedusa vyhlásily ve středu večer stav nouze poté, co tam dorazilo za tři dny skoro 10 tisíc migrantů. To je více, než má tento ostrov obyvatel. Migrační středisko, které má kapacitu jen 400 osob, je chronicky přeplněné. Sicilský farář situaci přirovnává k apokalypse.
"Vyhlásili jsme nouzový stav. Žádáme totéž, co už několik měsíců, aby ostrov chránily lodě s radary, a také pomoc pro náš ostrov, který je pod velkým tlakem," řekl novinářům starosta Lampedusy Filippo Mannino. Vyhlášení nouzového stavu má přispět k získání pomoci od vlády v Římě, uvedla agentura EFE.
Lampedusa, která leží asi 140 kilometrů od tuniského pobřeží a má šest tisíc obyvatel, se s přílivem migrantů potýká dlouhodobě. Letos je ale migrační vlna nebývale veliká. Od začátku roku dorazilo přes moře do Itálie podle středečních údajů ministerstva vnitra přes 123 tisíc migrantů, což je skoro dvojnásobek oproti stejnému období loni, kdy to bylo 65 tisíc, a trojnásobek ve srovnání s rokem 2021.
Většina běženců připlouvá do Itálie na Sicílii, pod kterou spadá i Lampedusa. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo letos k 10. září do Itálie 115 tisíc migrantů, z toho 97 tisíc na Sicílii. V pondělí na Lampedusu dorazilo téměř dva tisíce lidí, v úterý připlulo 110 lodí, které vezly přes pět tisíc migrantů. Ve středu zatím úřady napočítaly 29 dalších člunů, ve kterých dorazilo 1290 osob.
Podle agentury ANSA v přístavu na Lampeduse panuje zmatek, migranti se tísní na mole a úředníci mají problémy je včas registrovat a poskytnout jim základní péči.
Lampedusa je častým cílem lodí vyplouvajících z pobřeží Tuniska, protože je od něj vzdálená jen zhruba 200 kilometrů. Středisko pro migranty na ostrově má kapacitu pro 400 osob a je chronicky přeplněné. Situaci označil za "tragickou, dramatickou a apokalyptickou" i farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod níž Lampedusa administrativně spadá, informovala tisková agentura ANSA.
Tajani vyzval k pomoci zejména další evropské země. "Ursula von der Leyenová řekla, že jsme blízko (migrační) dohody. Ale my už nemáme čas, musíme aplikovat dohody, které platí," řekl italský ministr zahraničí ke středečnímu projevu šéfky Evropské komise. Tajani rovněž označil za zastaralý takzvaný dublinský pakt, podle něhož musí žádosti migrantů o azyl vyřizovat první země, do níž běženci vstoupí.
Dublinská pravidla kladou velkou zátěž na země, jako je Itálie, Španělsko a Řecko. Letos se ale s největším přílivem migrantů potýká právě Itálie, kam připlulo podle UNHCR letos na 115 tisíc běženců, zatímco do Španělsko jich dorazilo od začátku roku asi 23 tisíc a do Řecka necelých 23 tisíc.
Některé země EU loni slíbily pomoci s běženci státům, které čelí největší migrační vlně. Například Německo nabídlo, že přijme až 3500 lidí. Dosud jich na základě tohoto dobrovolného mechanismu převzalo 1731, z toho 1043 z Itálie. Ve středu Berlín oznámil, že naplňování dohody přerušil, protože Řím podle německé vlády nerespektuje závazky vyplývající z dublinských pravidel.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V Itálii se prodávají lépe bicykly než auta
28.05.2013
Je to poprvé po 48 letech.
Automobilů se loni prodalo 1,4 milionu, bicyklů se prodalo 1,65 milionu. Důvodem zvýšeného zájmu o kola je především pokračující recese v zemi. Úřady chtějí jízdu na kolech dál podpořit a vybudovat i více cyklistických stezek.
Vysoké daně ve Francii
23.05.2013
Mnoho Francouzů odvedlo na daních více, než vydělali.
Je to z důvodu jednorázové milionářské daně. Vysokou daň zaplatili lidé, kteří mají majetek přes 1,3 milionů EUR. Mnoho bohatých Francouzů se kvůli daním odstěhovalo do jiných zemí, hlavně do Belgie.
Německá firma zaměstná autisty
23.05.2013
Výrobce podnikového softwaru SAP chce zaměstnat stovky autistů.
Tito lidé prý mají mimořádné nadání pro práci v informačních technologiích. Do roku 2020 mají představovat cca procento všech zaměstnanců firmy. SAP už má s autisty zkušenosti, zvýšili mu produktivitu práce.
V Evropě se pořád staví nová obchodní centra
23.05.2013
I když je krize, letos se počítá s otevřením minimálně dalších 215 center.
Tři čtvrtiny z nich se mají stavět v zemích střední a východní Evropy. Nejvíce obchodních center je ve Francii, kde je 17 milionů metrů čtverečních ploch v obchodních centrech, dále je to Velká Británie. V dohledné době se ale na tuto pozici dostane pravděpodobně Rusko. Česká republika je na 17. pozici žebříčku. Obchodní centra tady zatím disponují přes 2,1 miliony metrů čtverečních ploch.