Na Lampedusu dorazilo za pár dní 10 tisíc migrantů
15.09.2023
Úřady na ostrově Lampedusa vyhlásily ve středu večer stav nouze poté, co tam dorazilo za tři dny skoro 10 tisíc migrantů. To je více, než má tento ostrov obyvatel. Migrační středisko, které má kapacitu jen 400 osob, je chronicky přeplněné. Sicilský farář situaci přirovnává k apokalypse.
"Vyhlásili jsme nouzový stav. Žádáme totéž, co už několik měsíců, aby ostrov chránily lodě s radary, a také pomoc pro náš ostrov, který je pod velkým tlakem," řekl novinářům starosta Lampedusy Filippo Mannino. Vyhlášení nouzového stavu má přispět k získání pomoci od vlády v Římě, uvedla agentura EFE.
Lampedusa, která leží asi 140 kilometrů od tuniského pobřeží a má šest tisíc obyvatel, se s přílivem migrantů potýká dlouhodobě. Letos je ale migrační vlna nebývale veliká. Od začátku roku dorazilo přes moře do Itálie podle středečních údajů ministerstva vnitra přes 123 tisíc migrantů, což je skoro dvojnásobek oproti stejnému období loni, kdy to bylo 65 tisíc, a trojnásobek ve srovnání s rokem 2021.
Většina běženců připlouvá do Itálie na Sicílii, pod kterou spadá i Lampedusa. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo letos k 10. září do Itálie 115 tisíc migrantů, z toho 97 tisíc na Sicílii. V pondělí na Lampedusu dorazilo téměř dva tisíce lidí, v úterý připlulo 110 lodí, které vezly přes pět tisíc migrantů. Ve středu zatím úřady napočítaly 29 dalších člunů, ve kterých dorazilo 1290 osob.
Podle agentury ANSA v přístavu na Lampeduse panuje zmatek, migranti se tísní na mole a úředníci mají problémy je včas registrovat a poskytnout jim základní péči.
Lampedusa je častým cílem lodí vyplouvajících z pobřeží Tuniska, protože je od něj vzdálená jen zhruba 200 kilometrů. Středisko pro migranty na ostrově má kapacitu pro 400 osob a je chronicky přeplněné. Situaci označil za "tragickou, dramatickou a apokalyptickou" i farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod níž Lampedusa administrativně spadá, informovala tisková agentura ANSA.
Tajani vyzval k pomoci zejména další evropské země. "Ursula von der Leyenová řekla, že jsme blízko (migrační) dohody. Ale my už nemáme čas, musíme aplikovat dohody, které platí," řekl italský ministr zahraničí ke středečnímu projevu šéfky Evropské komise. Tajani rovněž označil za zastaralý takzvaný dublinský pakt, podle něhož musí žádosti migrantů o azyl vyřizovat první země, do níž běženci vstoupí.
Dublinská pravidla kladou velkou zátěž na země, jako je Itálie, Španělsko a Řecko. Letos se ale s největším přílivem migrantů potýká právě Itálie, kam připlulo podle UNHCR letos na 115 tisíc běženců, zatímco do Španělsko jich dorazilo od začátku roku asi 23 tisíc a do Řecka necelých 23 tisíc.
Některé země EU loni slíbily pomoci s běženci státům, které čelí největší migrační vlně. Například Německo nabídlo, že přijme až 3500 lidí. Dosud jich na základě tohoto dobrovolného mechanismu převzalo 1731, z toho 1043 z Itálie. Ve středu Berlín oznámil, že naplňování dohody přerušil, protože Řím podle německé vlády nerespektuje závazky vyplývající z dublinských pravidel.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Dohoda na bankovní unii v EU
29.06.2012
Lídři EU přijaly 120-miliardový pakt pro růst. Zároveň požádali Evropskou komisi o návrh jednotného mechanismu bankovního dohledu v čele s ECB, což je první krok při tvorbě bankovní unie. Trvalý euroval následně bude moci přímo rekapitalizovat banky.
Noční jednání pokračují dále během dne. Zatím jsou oficiálně známy jen dílčí závěry. Těsně před půlnocí pro novináře vystoupil stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, který informoval o očekávané dohodě na 120-miliardovém balíčku pro růst. Ten počítá s posílením kapitálu Evropské investiční banky o 10 miliard eur, což zvýší její úvěrovou kapacitu o 60 miliard eur. Dalších 60 miliard eur bude pocházet z přerozdělení nevyužitých strukturálních fondů a projektových bondů, které se začnou používat od léta na financování energetické, dopravní a informačně-komunikační infrastruktury.
Změny v zákoně o zaměstnanosti
25.06.2012
Zákon o zaměstnanosti patří v současné době k nejpoužívanějším předpisům. Vedle zákoníku práce vytváří legislativní podmínky k řešení ekonomických dopadů současné hospodářské situace a má přispět ke snížení neodůvodněných výdajů ze státního rozpočtu.
Význam zákona o zaměstnanosti pro zaměstnavatelskou praxi v důsledku ekonomické situace se stále zvyšuje. V uplynulé době byla přijata řada zákonů, které významným způsobem novelizovaly tento zákon. Jedná se např. o novelu zákoníku práce, která nabyla účinnosti 1. ledna 2012. Zásadním způsobem zasáhla do obsahu zákona např. novou úpravou nelegální práce a práce na černo, zvýšením postihů při porušení předpisů o zaměstnanosti, zpřísněním podmínek pro poskytování podpory v nezaměstnanosti apod. Rovněž byla přijata nová organizační struktura úřadů práce. Zákon je plně kompatibilní s právními akty EU a je dovršením celkového procesu harmonizace v oblasti zaměstnanosti.
Dánové mají na své půlroční předsednictví EU nejnižší náklady
10.01.2012
Dánsko převzalo 1. ledna 2012 kolující předsednictví Evropské unie.
Pro účely svého půlročního rotačního předsednictví EU vyčlenili 35 milionů eur. Dodnes nejvíce minuli Francouzi a to 171 milionů eur. Dánský ministr pro evropské záležitosti Nicolai Wammen popírá tvrzení, že tímto kritizují ostatní členské státy a uvádí, "Bude dánské předsednictví méně nákladné než byly předsednictví jiných zemí? Ano. Chceme tím země upozornit na to jak ony vedly své záležitosti? Ne."
Maďarsko může ztratit šanci získat preventivní úvěr
05.01.2012
Evropská komise zkoumá novou maďarskou ústavu.
Nová maďarská ústava vstoupila v platnost 1. ledna spolu s legislativou, o níž mezinárodní kritici tvrdí, že ohrožuje nezávislost národní banky, soudnictví a médií, a posiluje pozici vládní strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, která se přidružuje k Evropské lidové straně. Desetitisíce lidí v pondělí proti pravidlům protestovali v ulicích. Považují je za autoritářské. Předseda Evropské komise upozornil maďarského premiéra na to, aby neomezoval nezávislost národní banky a zopakoval své obavy z omezování svobody médií. Mluvčí Komise Olivier Bailly včera uvedl: „Dnes ráno jsme dostali překlad nové ústavy a naši právní experti zkoumají, zda naše připomínky byly zohledněny", jako uvedl mluvčí Komise. Komise očekává, že hrozby, že k poskytnutí pomoci nedojde, budou stačit na to, aby Orbán splnil požadavky, ale na druhé straně je připravena právně zakročit.