Na Lampedusu dorazilo za pár dní 10 tisíc migrantů
15.09.2023
Úřady na ostrově Lampedusa vyhlásily ve středu večer stav nouze poté, co tam dorazilo za tři dny skoro 10 tisíc migrantů. To je více, než má tento ostrov obyvatel. Migrační středisko, které má kapacitu jen 400 osob, je chronicky přeplněné. Sicilský farář situaci přirovnává k apokalypse.
"Vyhlásili jsme nouzový stav. Žádáme totéž, co už několik měsíců, aby ostrov chránily lodě s radary, a také pomoc pro náš ostrov, který je pod velkým tlakem," řekl novinářům starosta Lampedusy Filippo Mannino. Vyhlášení nouzového stavu má přispět k získání pomoci od vlády v Římě, uvedla agentura EFE.
Lampedusa, která leží asi 140 kilometrů od tuniského pobřeží a má šest tisíc obyvatel, se s přílivem migrantů potýká dlouhodobě. Letos je ale migrační vlna nebývale veliká. Od začátku roku dorazilo přes moře do Itálie podle středečních údajů ministerstva vnitra přes 123 tisíc migrantů, což je skoro dvojnásobek oproti stejnému období loni, kdy to bylo 65 tisíc, a trojnásobek ve srovnání s rokem 2021.
Většina běženců připlouvá do Itálie na Sicílii, pod kterou spadá i Lampedusa. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo letos k 10. září do Itálie 115 tisíc migrantů, z toho 97 tisíc na Sicílii. V pondělí na Lampedusu dorazilo téměř dva tisíce lidí, v úterý připlulo 110 lodí, které vezly přes pět tisíc migrantů. Ve středu zatím úřady napočítaly 29 dalších člunů, ve kterých dorazilo 1290 osob.
Podle agentury ANSA v přístavu na Lampeduse panuje zmatek, migranti se tísní na mole a úředníci mají problémy je včas registrovat a poskytnout jim základní péči.
Lampedusa je častým cílem lodí vyplouvajících z pobřeží Tuniska, protože je od něj vzdálená jen zhruba 200 kilometrů. Středisko pro migranty na ostrově má kapacitu pro 400 osob a je chronicky přeplněné. Situaci označil za "tragickou, dramatickou a apokalyptickou" i farář Don Carmelo Rizzo ze sicilské provincie Agrigento, pod níž Lampedusa administrativně spadá, informovala tisková agentura ANSA.
Tajani vyzval k pomoci zejména další evropské země. "Ursula von der Leyenová řekla, že jsme blízko (migrační) dohody. Ale my už nemáme čas, musíme aplikovat dohody, které platí," řekl italský ministr zahraničí ke středečnímu projevu šéfky Evropské komise. Tajani rovněž označil za zastaralý takzvaný dublinský pakt, podle něhož musí žádosti migrantů o azyl vyřizovat první země, do níž běženci vstoupí.
Dublinská pravidla kladou velkou zátěž na země, jako je Itálie, Španělsko a Řecko. Letos se ale s největším přílivem migrantů potýká právě Itálie, kam připlulo podle UNHCR letos na 115 tisíc běženců, zatímco do Španělsko jich dorazilo od začátku roku asi 23 tisíc a do Řecka necelých 23 tisíc.
Některé země EU loni slíbily pomoci s běženci státům, které čelí největší migrační vlně. Například Německo nabídlo, že přijme až 3500 lidí. Dosud jich na základě tohoto dobrovolného mechanismu převzalo 1731, z toho 1043 z Itálie. Ve středu Berlín oznámil, že naplňování dohody přerušil, protože Řím podle německé vlády nerespektuje závazky vyplývající z dublinských pravidel.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Rada EU pro konkurenceschopnost se shodla na vytvoření patentové ochrany
06.12.2011
Ve dnech 5. 12. 2012 – 6. 12. 2012 se uskutečňuje setkání Rady pro konkurenceschopnost, na kterém se zkoumaly i soubory vztahující se na vytvoření jednotné patentové ochrany a jednotného systému pro vedení patentových sporů.
Včera se ministři dohodli na několika zásadních bodech významných pro vznik společného evropského patentu. Polské předsednictví připravilo kompromis, na kterém se shodli. Týká se vzniku nového patentového soudu EU. Byl schválený způsob, jak budou vypadat jednotlivé složky, jak se budou financovat a v jakých jazycích budou jednat.
Referendum o záchranném balíčku v Řecku
02.11.2011
V brzkých ranních hodinách dnes řecký kabinet podpořil návrh premiéra Jorgose Papandrea o referendu.
Referendum se má týkat dohody o řešení řecké dluhové krize, evropském směřování země a setrvání Řecka v eurozóně. Řecku má být prominuto 50% dluhu a daná finanční pomoc 130 miliard eur. Podle analytiků se řecký premiér zahrává, protože podle průzkumů 60 procent Řeků s balíčkem záchrany od EU nesouhlasí.
Summit EU byl ukončen dohodou
27.10.2011
Noční setkání lídrů eurozóny ráno uzavřeli dohodou.
Dnes ráno se lídři eurozóny dohodli na řešeních dlouhodobé dluhové krize. Řecku odepíší banky polovinu dluhů, banky přiznají ztrátu přibližně 100 miliard eur. Navýší se záchranný balík pro Řecko, Slovensko se však této pomoci nezúčastní. Na bilion eur se zvýší i eurové, nepůjde do něj však ani cent a neposkytnou se do něj ani další záruky.
Summit EU večer 26. 10. 2011
26.10.2011
Dnes večer se uskuteční summit Evropské unie.
Protože na nedělním setkání nebyla přijata opatření k vyřešení dluhové krize, dnešní summit by měl být rozhodující a schválit konečnou podobu řešení dlouhodobé krize eurozóny. Avšak podle vyjádření politiků a ekonomů se ani dnes definitivní dohoda neuskuteční a bude třeba ještě o několik dní rozhodnutí oddálit.