Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

Podmínky pro euro splnilo Česko za 20 let členství v EU šestkrát

07.03.2024 Za 20 let členství v Evropské unii splnilo Česko šestkrát ekonomická kritéria pro zavedení společné evropské měny. Zatím naposledy se to stalo v roce 2018, letos není vyloučeno, že se to podaří znovu. Vyplývá to z analýz ministerstva financí a České národní banky. I nadále ale země nebude plnit podmínku členství v mechanismu směnných kurzů ERM II. Česko se k zavedení eura zavázalo ve smlouvě o přistoupení k EU, žádný termín pro takový krok ovšem stanoven není. Pro vstup do eurozóny je nutné splnit takzvaná maastrichtská kritéria. Inflace musí být nanejvýš o 1,5 procentního bodu nad průměrnou inflaci tří zemí eurozóny s nejnižším růstem cen.
Dlouhodobá úroková míra nesmí být o více než dva procentní body nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflací. Kritérium veřejných financí stanovuje maximální míru deficitu veřejných financí na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a maximální míru zadlužení na 60 procent HDP. Posledním kritériem je kurzová stabilita, která vyžaduje dvouleté členství v ERM II. Česko v minulosti mělo problémy zejména s plněním kritérií cenové stability a deficitu veřejných financí. Inflaci vyšší než stanovená hodnota mělo za dobu členství v EU desetkrát, deficit překročil hranici tří procent HDP devětkrát.
Naproti tomu úrokové kritérium země splnila s výjimkou roku 2022 pokaždé. Problém Česko nemá ani s maximální mírou zadlužení, která se sice za dobu členství v EU zvýšila z 30,4 procenta HDP na 44,7 procenta HDP, stále ale zůstává výrazně pod stanovenou hranicí 60 procent HDP.
V letošním roce by podle nejnovější analýzy ministerstva financí a ČNB mohlo Česko znovu ekonomická kritéria splnit. Analýza předpokládá, že harmonizovaná roční inflace v Česku bude 3,5 procenta, průměr tří zemí eurozóny s nejnižší inflací bude dvě procenta. Deficit veřejných financí by se měl snížit na 2,2 procenta HDP z 3,6 procenta HDP v roce 2023. Úrokové sazby státních dluhopisů, stejně jako celkové zadlužení, by nadále neměly představovat problém.
Kritérium členství v ERM II ale Česko nadále splňovat nebude, přestože je kurz koruny vůči euru dlouhodobě relativně stabilní a pohybuje se v pásmu, které členství v ERM II od zapojených zemí vyžaduje. Vláda v únoru rozhodla, že termín pro vstup do systému, stejně jako termín pro zavedení eura, zatím nestanoví. K debatě se chce vrátit v prvním čtvrtletí příštího roku. Představitelé ministerstva financí i ČNB upozorňují, že členství v ERM II bez jasného termínu zavedení eura by mohlo být pro Česko nevýhodné.
Kromě plnění maastrichtských kritérií vyhodnocují ministerstvo financí a ČNB také úroveň sladěnosti české ekonomiky s eurozónou. Poslední analýza upozorňuje na přetrvávající rozdíly v cenové i mzdové hladině mezi Českem a eurozónou, což by v případě přijetí eura mohlo vyvolat inflační tlaky. Rizikem je také velký rozdíl ve struktuře ekonomiky, když Česko má výrazně vyšší podíl průmyslu.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Z Německa zní varovné signály

25.02.2019 Největší obavy z hrozící obchodní války mezi Evropskou unií a Spojenými státy a stejně tak z neuspořádaného odchodu Británie z EU má Německo. Z největších ekonomik na kontinentu je právě ono nejvíce závislé na zahraniční poptávce a volném obchodu. V minulém roce se Německo jen tak tak vyhnulo recesi. Letos do ní může za nepříznivých vnějších okolností spadnout a spolu s Itálií stáhnout dolů celou eurozónu. To nevěstí nic dobrého ani pro Česko, jehož export do Německa loni zvolnil tempo.
Poslední nepříznivou zprávu přináší mnichovský Ústav pro hospodářský výzkum IFO pravidelně sledující pomocí zvláštního indexu náladu v asi 7000 německých firmách. Jeho hodnota v únoru klesla už šestý měsíc za sebou na 98,5 bodu (před rokem to bylo 104,5 bodu). Šéfové firem ve srovnání s předchozími měsíci hodnotí hůř jak současnou situaci, tak obchodní vyhlídky na příštího půl roku. "Hospodářská konjunktura v Německu je chabá," potvrzuje Clemens Fuest, šéf IFO. Hlavní ekonom UniCredit Bank pro Německo Andreas Rees soudí, že s ohledem na pokles uvedeného indexu, nejistotu spojenou s brexitem i riziko obchodního konfliktu s USA je pravděpodobnost nástupu recese v Německu v současné době skoro 40procentní.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropa mění internet, mají z něj zmizet pirátské kopie

22.02.2019 Pro Google, Facebook nebo tuzemský Seznam pomalu končí doba, kdy mohly vydělávat na zveřejňování novinových článků, aniž by za to jejich vydavatelům platily. Zástupci unijních států ve středu večer schválili kompromisní znění nové evropské směrnice o ochraně autorských práv na internetu, podle které budou muset takové společnosti vydavatelům za šíření jejich děl odvádět licenční poplatky. Weby včetně úložišť, jako je české Ulož.to, budou navíc pod hrozbou pokut muset ručit za to, že se na nich nebudou šířit pirátské kopie filmů či hudby. Pokud se na nich nelegální obsah přesto objeví, budou jej muset ze svých stránek okamžitě odstranit.
"Musíme vrátit zpátky hranice ochrany evropských kreativců, které se v souvislosti s vývojem a digitalizací příliš rozvolnily, čímž evropští umělci trpí," uvedl po středečním jednání Axel Voss, hlavní vyjednávač europarlamentu. Jen Google, který provozuje i videoportál YouTube, už ohlásil, že za vývoj automatického systému na identifikaci autorského obsahu zatím vydal 100 milionů dolarů. Menší internetové vyhledávače či úložiště vzniklé před méně než třemi lety, které by podle nových pravidel musely podobné technologie rovněž mít, se obávaly, že by takové investice jejich byznys položily. Proto se unijní politici dohodli na tom, že se jich povinnost ověřování původnosti zveřejňovaných děl týkat nebude.
(Zdroj: ihned.cz)

Honda potvrdila uzavření továrny v Británii

20.02.2019 Japonská automobilka Honda Motor plánuje v rámci globální restrukturalizace své výroby zavřít do roku 2021 svůj závod v britském městě Swindon. O práci přijde až 3500 zaměstnanců. Oznámila to automobilka na úterní tiskové konferenci a potvrdila tak pondělní spekulace britských médií. Podle agentury Reuters se závod na celkové produkci automobilů v Británii loni podílel více než deseti procenty.
Rozhodnutí je velkou ranou pro ekonomiku Británie, která 29. března odchází z Evropské unie. Honda v závodě 115 kilometrů západně od Londýna vyrábí oblíbený model Civic. Výroba se pohybuje kolem 150 tisíc vozů ročně, zhruba 90 procent vozů je určeno na vývoz do EU. Británie by měla unii opustit už 29. března, dosud však nebyla schválena dohoda o podmínkách brexitu. Před riziky, jaká by mohl brexit bez dohody přinést, varují automobilky i další britští podnikatelé. Upozorňují na vyšší cla, přerušení dodavatelských řetězců a ohrožení pracovních míst. Město Swindon, kde je továrna Hondy, se přitom v referendu vyslovilo pro brexit: schválilo ho 54,7 procenta voličů.
(Zdroj: ihned.cz)

Čechům po brexitu hrozí dražší roaming z Británie

18.02.2019 Příplatkům za mobilní hovory a používání dat si Češi na cestách do Velké Británie v posledních dvou letech odvykli. Pokud ale Britové koncem března opustí Evropskou unii bez dohody o podmínkách odchodu, vrátí se platby za roaming znovu do hry. Teď Češi na ostrovech platí jen to, co si účtují jejich domovští operátoři, stejně jako jinde v unii.
"V případě tvrdého brexitu bez dohody by mohli čeští operátoři začít účtovat roamingové poplatky," potvrdil Martin Drtina, mluvčí Českého telekomunikačního úřadu, tedy instituce, která na dodržování pravidel v tuzemsku dohlíží. Zvrátit by to mohla dohoda o brexitu, podle které by ve Spojeném království ještě alespoň dva roky platila unijní pravidla včetně regulace roamingu. Zatím poslední plán, který by zavedení přechodného období umožnil, ovšem britští poslanci v lednu odmítli.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Svatava
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner