Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

(Murphyho zrnká II)

Podmínky pro euro splnilo Česko za 20 let členství v EU šestkrát

07.03.2024 Za 20 let členství v Evropské unii splnilo Česko šestkrát ekonomická kritéria pro zavedení společné evropské měny. Zatím naposledy se to stalo v roce 2018, letos není vyloučeno, že se to podaří znovu. Vyplývá to z analýz ministerstva financí a České národní banky. I nadále ale země nebude plnit podmínku členství v mechanismu směnných kurzů ERM II. Česko se k zavedení eura zavázalo ve smlouvě o přistoupení k EU, žádný termín pro takový krok ovšem stanoven není. Pro vstup do eurozóny je nutné splnit takzvaná maastrichtská kritéria. Inflace musí být nanejvýš o 1,5 procentního bodu nad průměrnou inflaci tří zemí eurozóny s nejnižším růstem cen.
Dlouhodobá úroková míra nesmí být o více než dva procentní body nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflací. Kritérium veřejných financí stanovuje maximální míru deficitu veřejných financí na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a maximální míru zadlužení na 60 procent HDP. Posledním kritériem je kurzová stabilita, která vyžaduje dvouleté členství v ERM II. Česko v minulosti mělo problémy zejména s plněním kritérií cenové stability a deficitu veřejných financí. Inflaci vyšší než stanovená hodnota mělo za dobu členství v EU desetkrát, deficit překročil hranici tří procent HDP devětkrát.
Naproti tomu úrokové kritérium země splnila s výjimkou roku 2022 pokaždé. Problém Česko nemá ani s maximální mírou zadlužení, která se sice za dobu členství v EU zvýšila z 30,4 procenta HDP na 44,7 procenta HDP, stále ale zůstává výrazně pod stanovenou hranicí 60 procent HDP.
V letošním roce by podle nejnovější analýzy ministerstva financí a ČNB mohlo Česko znovu ekonomická kritéria splnit. Analýza předpokládá, že harmonizovaná roční inflace v Česku bude 3,5 procenta, průměr tří zemí eurozóny s nejnižší inflací bude dvě procenta. Deficit veřejných financí by se měl snížit na 2,2 procenta HDP z 3,6 procenta HDP v roce 2023. Úrokové sazby státních dluhopisů, stejně jako celkové zadlužení, by nadále neměly představovat problém.
Kritérium členství v ERM II ale Česko nadále splňovat nebude, přestože je kurz koruny vůči euru dlouhodobě relativně stabilní a pohybuje se v pásmu, které členství v ERM II od zapojených zemí vyžaduje. Vláda v únoru rozhodla, že termín pro vstup do systému, stejně jako termín pro zavedení eura, zatím nestanoví. K debatě se chce vrátit v prvním čtvrtletí příštího roku. Představitelé ministerstva financí i ČNB upozorňují, že členství v ERM II bez jasného termínu zavedení eura by mohlo být pro Česko nevýhodné.
Kromě plnění maastrichtských kritérií vyhodnocují ministerstvo financí a ČNB také úroveň sladěnosti české ekonomiky s eurozónou. Poslední analýza upozorňuje na přetrvávající rozdíly v cenové i mzdové hladině mezi Českem a eurozónou, což by v případě přijetí eura mohlo vyvolat inflační tlaky. Rizikem je také velký rozdíl ve struktuře ekonomiky, když Česko má výrazně vyšší podíl průmyslu.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Zasahuje EU zbytečně do internetu?

14.09.2018 Poslanci Evropského parlamentu minulý týden schválili kontroverzní směrnici o autorských právech. Jejich majitelům dává nárok na podíl z využití jejich děl například na Facebooku či Googlu. Směrnice vzbuzuje velké emoce.
Její podporovatelé tvrdí, že současný beztrestný stav je neudržitelný, obírá autory o peníze a směřuje k zániku novinářské profese. Její odpůrci varují, že jde o zásah do svobody internetu. Co směrnice změní a dotkne se i obyčejných uživatelů? Čtěnářům Aktuálně.cz bude od deseti hodin na otázky odpovídat europoslanec Stanislav Polčák (STAN), který se ve své právnické profesi specializuje mimo jiné právě i na evropské a autorské právo.
(Zdroj: aktualne.cz)

Europoslanci čelí kvůli reformě autorských práv nebývalému lobbingu

12.09.2018 Připravovaná směrnice o autorských právech vzbuzuje velké emoce na straně jejích odpůrců i podporovatelů. Jedni upozorňují, že hrozí zánik novinářské profese, protože internetové agregátory zpráv a vyhledávače jako Google, Seznam, ale i Twitter či Facebook jim ukrajují zisky.
Na druhé straně zase probíhá kampaň za ochranu svobody internetu, v níž se zatím nejvýrazněji prosazují evropští piráti. Odpůrci posbírali v internetové petici odmítající reformu už skoro milion podpisů. Ve středu odpoledne budou o kontroverzní legislativě hlasovat europoslanci ve Štrasburku a očekává se, že hlasování budou provázet protestní akce. "Situace je totálně nepřehledná, protože jednotlivé skupiny jsou rozdělené na několik táborů. Výsledek se vůbec neodvažuji odhadnout," říká Pavel Svoboda (KDU-ČSL) z Evropské lidové strany. Členové této strany zpravidla ochranu autorů vítají, ale tentokrát nejsou úplně jednotní. Mnozí europoslanci si sami do poslední chvíle nejsou jisti, jak budou hlasovat.
(Zdroj: ihned.cz)

Automobilkám hrozí miliardové pokuty za pomalé snižování emisí

10.09.2018 Výrobci aut nezvládají dostatečně rychle snižovat množství škodlivých látek, které jejich vozy vypouštějí do ovzduší. Podle nařízení Evropské unie musí být do roku 2021 emise u nově vyrobených aut zhruba o 20 procent nižší než dnes. Do roku 2030 se musí snížit o dalších 30 procent. Evropská asociace výrobců automobilů upozorňuje, že limity nemusí řada automobilek stihnout. "Splnit cíle bude složité," prohlašuje generální tajemník asociace Erik Jonnae.
Nesplnění požadavků může pro podniky znamenat zásadní problém. Pokud bude na jejich auta po roce 2021 připadat v průměru více než 95 gramů emisí oxidu uhličitého, budou platit vysoké pokuty. Za každý gram a prodané auto to bude přibližně 25 eur. Miliardové sankce tak hrozí především velkým výrobcům, kteří se do limitů nevejdou. "Přizpůsobit se pravidlům nebude pro automobilové výrobce bez nasazení nízkoemisních nebo bezemisních vozidel možné," říká mluvčí Škody Auto Zdeněk Štěpánek. Dodává, že mladoboleslavská firma v následujících pěti letech investuje dvě miliardy eur do elektromobility a do roku 2025 chce mít v nabídce 10 modelů s alespoň částečně elektrickým pohonem. Jedná se tak o největší investiční program v historii společnosti.
(Zdroj: ihned.cz)

Škoda Auto je druhá největší firma střední Evropy

07.09.2018 Jen pět firem z Česka se dostalo mezi první dvacítku největších firem střední Evropy. Na druhém místě je Škoda Auto, na 11. Alpiq Energy, na 12. místě Hyundai, 16. místo obsadil Unipetrol a 19. RWE Supply & Trading. Žebříček sestavila firma Coface pro polský deník Rzeczpospolita.
Seznam, zveřejněný v rámci 28. ročníku Ekonomického fóra v jihopolské Krynici, byl sestaven na základě obratu. Součástí žebříčku nejsou banky a další finanční instituce. O svých výsledcích totiž informují odlišným způsobem, a podle autorů by proto bylo složité je porovnávat s výrobními či obchodními firmami. Největší středoevropskou firmou je polský polostátní palivový koncern PKN Orlen, který je většinovým vlastníkem českého Unipetrolu.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Pankrác
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner